کشاورزی

ورود دانش‌بنیان‌ها به حوزه کشاورزی/۲۶۰ نیاز به فناوران این حوزه معرفی شد

پایگاه خبری ناظم نیوز: وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه، بخش کشاورزی برای افزایش بهره‌وری نیازمند ورود فناوران و دانش‌بنیان‌ها است، از معرفی ۲۶۰ نیاز فناورانه این حوزه به فناوران فعال به منظور رفع چالش‌ها و مشکلات خبر داد.

به گزارش ناظم نیوز به نقل از Da1news، سیدجواد ساداتی نژِاد روز یکشنبه اظهار داشت: وزارت جهاد کشاورزی تاکنون ۲۶۰ نیاز فناورانه خود را احصا و برای تامین و رفع مشکل با استفاده از فناوری به شرکت های دانش بنیان کشور معرفی و عرضه کرده است.

وی با بیان اینکه، نیازهای فناورانه حوزه کشاورزی می تواند در رساله‌ها و پایان‌نامه‌های دانشجویی مورد پژوهش و تحقیق قرار گیرد، تاکید کرد: به طور حتم بخش کشاورزی حوزه ای است که بدون استفاده از دانش و فناوری روز نمی توان بهره وری لازم را در بخش های مختلف آن از جمله تامین غذای مکفی و سالم ایجاد کرد.

وزیر جهاد کشاورزی با یادآوری آنکه، رهبر معظم انقلاب سال ۱۴۰۱ را تحت عنوان «تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین» نام گذاری کرده اند، گفت: وزارت جهاد کشاورزی در سال جاری موفق به احداث نخستین پارک علم و فناوری و منابع طبیعی و همچنین راه اندازی ۶ دهکده فناوری و نوآوری در برخی استان های کشور شده است و برای سال ۱۴۰۲ نیز برنامه ریزی لازم برای راه اندازی این دهکده ها در ۱۰ استان دیگر کشور نیز در دست اقدام است.

وی با بیان اینکه، در حال حاضر بستر استقرار دو هزار شرکت دانش بنیان و فناور کشور در پارک علم و فناوری و همچنین دهکده های نوآوری و فناوری فراهم شده است، تصریح کرد: تعداد شرکت های دانش بنیان حوزه کشاورزی از ۲۸۰ به ۴۸۰ شرکت افزایش یافته است و تلاش ما افزایش سهم دانش بنیان های کشاورزی از ۴.۲ درصد به ۶.۵ درصد است.

ساداتی نژاد همچنین با بیان اینکه، امسال تعداد مراکز رشد حوزه کشاورزی ۱۸ درصد افزایش داشته است، تاکید کرد: به دنبال سخنان رهبر معظم انقلاب تلاش ما در وزارت جهاد کشاورزی افزایش روزافزون بهره وری در بخش های مختلف از جمله تولید غذای سالم است و این مهم بدون بهره گیری از علم و فناوری میسر نمی شود.

وی افزود: توسعه دانش و فناوری که امروزه خود را در حوزه پارک های علم و فناوری و در شرکت های دانش بنیان و مراکز رشد نشان می دهد از اولویت های وزارت جهاد است و به این سمت نیز در حال حرکت هستیم.

وزارت جهاد کشاورزی در آدرس اینترنتی https://maj.ir/danesh نیازهای فناورانه خود در بخش های مختلف شامل امور زراعت، امور باغبانی، امور آب و خاک، امور تولیدات دامی، مکانیزاسیون، شیلات، امور عشایر کشور، جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، تعاون روستایی، امور اراضی کشور، دامپزشکی، حفظ نباتات و خدمات حمایتی کشاورزی را اعلام کرده است.

ماموریت سازمان “تات” ارتباط با دانش بنیان های حوزه کشاورزی است

وزیر جهاد کشاورزی درادامه در پاسخ به این سوال که فناوران به چه شکلی می توانند با بخش های مختلف این وزارتخانه به منظور توسعه و رسوخ فناوری درحوزه کشاورزی همکاری داشته باشند تصریح کرد: پارک علم و فناوری حوزه کشاورزی در استان البرز و زیر نظر سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی (تات) فعالیت می کند و فناوران و نخبگان و محققان می توانند نوآوی ها و تحقیقات ارزشمند خود در زمینه افزایش هرچه بیشتر بهره وری و احیانا رسوخ نوآوری در حوزه کشاورزی را به این مجموعه معرفی کرده و حوزه کشاورزی را یاری کنند.

وی با اشاره به نقش نوآوری و فناوری در حوزه کشاورزی بیان کرد: بر اساس تحقیقات انجام شده تنها رسوخ فناوری به منظور کاهش ۳۰ درصدی ضایعات محصولات کشاورزی، از هدررفت ۱۳ میلیارد مترمکعب در سال جلوگیری خواهد کرد و از این جهت وزارت جهاد به طور کامل از فناوران و نوآوی های آنها حمایت لازم را خواهد داشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا