کشاورزی و دامداری

لزوم استفاده از فناوری‌های نوین در راستای امنیت غذایی

ناظم نیوز: معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی با اشاره به اینکه افزایش بهره‌وری مهم‌ترین مولفه در دستیابی به امنیت غذایی پایدار است، گفت: یکی از مهمترین مولفه های ایجاد بهره‌وری در بخش کشاورزی استفاده از فناوری‌های نوین است.

به گزارش ناظم نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان تات؛ سید مجتبی خیام نکویی با اشاره به افزایش درجه حرارت زمین و به تبع آن وضعیت خشکسالی خاطرنشان کرد: استفاده از هوش فناوری مصنوعی و فناوری کلان داده از مهمترین فناوری‌هایی می‌باشند که با توجه به تغییرات اقلیم موجب بهره‌وری در عرصه کشاورزی خواهند شد.
وی محدودیت منابع آبی را بزرگترین چالش در حوزه کشاورزی و شرب کشور دانست و افزود: فناوری هوش مصنوعی با تلفیق بسیاری از فناوری‌ها مثل رباتیک می‌تواند موجب کاهش آب مصرفی در کشت باشد.
رئیس سازمان تات میزان آب مصرفی فصلی در بخش کشاورزی را ۷۰ میلیارد متر مکعب بیان کرد و گفت: با توجه به شرایط موجود در الگوی کشت پیش بینی شده است در یک بازه زمانی معقول شاهد کاهش قابل توجه آب د ربخش کشاورزی باشیم.
وی کاربرد فناوری هوش مصنوعی در بخش کشاورزی را سبب کاهش هزینه‌های تولید و افزایش درآمد تولید کننده دانست و گفت: با استفاده از این فناوری در کاهش میزان آب آبیاری، کود و سمپاشی و مبارزه با آفات بیماری‌ها اقدامات قابل توجهی در بخش کشاورزی انجام خواهد شد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به نقش فناوری هوش مصنوعی در آمایش سرزمینی مناطق مختلف گفت: برآورد میزان دقیق سطوح کشت و میزان تقریبی تولید دو مولفه مهم استفاده از این فناوری است که اگر مبتنی بر نیاز کشور باشد سبب واقعی شدن آمار سطح زیر کشت خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه بیشترین کاربرد هوش مصنوعی در دنیا در حوزه کشاورزی است، گفت: تصوری نادرست در ذهن دانش‌آموختگان و دانشجویان وجود دارد که هوش مصنوعی در رشته‌های غیر از کشاورزی کاربردی دارد و باید این تفکر درست شود، تا علاقه مندان به این فناوری باورود به رشته کشاورزی بتوانند موجب تحول در این حوزه و افزایش بهره وری شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا