اقتصادی

پیش‌بینی تولید ۲.۲ میلیون تن برنج در سال زراعی جاری

مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی گفت: با توجه به شرایط آب و هوایی کشور و محدودیت منابع آبی، در سال زراعی جدید ۲.۲ میلیون تن برنج تولید خواهد شد.

به گزارش ناظم نیوز به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، فرامک عزیز کریمی با بیان اینکه برنج محصول آب بری است، افزود: امسال علیرغم کاهش منابع آبی تولید ما ۲.۲ میلیون تن برنج سفید پیش بینی می‌شود و البته از سال گذشته با ۶۶۰ هزارتن برنج سفید وارد سال زراعی جدید شده ایم بنابراین مشکلی نداریم.

مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی اظهارداشت: در سال ۹۸ به دلیل بارندگی‌های مناسب با تولید ۲.۹ میلیون تن برنج، کل نیاز کشور در داخل تأمین شد، این درحالیست که در سال ۹۹ نیز با کاهش بارندگی‌ها و محدودیت منابع آبی توانستیم در کشور ۲.۵ میلیون تن برنج تولید کنیم.

وی تصریح کرد: نیاز سالانه کشور به برنج سه میلیون تن است بنابراین در سال ۹۹ فقط ۵۰۰ هزارتن کسری برنج داشتیم.

عزیزکریمی گفت: هر ساله بیش از ۲.۵ میلیون تن برنج از محل تولید داخلی و یک میلیون تن از محل واردات تأمین می‌شود، بنابراین به لحاظ مقدار، کمبودی در این زمینه وجود ندارد.

به گفته وی، اکنون برداشت در استان‌های گیلان، مازندران و گلستان بالای ۹۰ درصد انجام شده و در حال سفید کردن و ارائه محصول به بازار هستند.

مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی درباره ممنوعیت تولید برنج در برخی استان‌ها، گفت: طبق آمارها در ۱۹ استان کشور برنج کاری انجام می‌شود.

وی اضافه کرد: براساس مصوبه سال ۹۷ مقرر شد تولید برنج در همه استان‌ها به غیر از استان‌های شمالی کشور در یک روند سه ساله محدود و ممنوع شود، اما سال گذشته با مصوبه‌ای دیگر از سوی مجلس شورای اسلامی این تصمیم به کارگروه‌های سازگاری و استانی زیر نظر استانداران واگذار شد تا براساس منابع آبی استانی تصمیم گیری کنند.

عزیزکریمی با بیان اینکه در استان‌های غیرشمالی محدودیت کشت داریم نه ممنوعیت، گفت: مجموع سطح زیرکشت برنج در کل کشور ۶۵۴ هزار هکتار است در سال‌های پرآب مانند ۹۸ نزدیک ۸۰۰ هزار هکتار کشت در کشور انجام شد و اکنون این محدودیت در ۲۰۰ هزار هکتار از اراضی استان‌های غیرشمالی کشور اعمال می‌شود.

وی افزود: از این میزان سطح زیرکشت حدود ۴۴۰ هزار هکتار مربوط به استان‌های شمالی کشور و بیش از ۱۹۰ هزار هکتار مربوط به بقیه استان‌های کشور است.

مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: امسال امیدواریم در استان‌های غیرشمالی کشور با اقداماتی همچون افزایش بهره وری آب، خشکه کاری و رعایت آبیاری تناوبی، علی رغم کمبود منابع آبی عملکرد خوبی در تولید برنج داشته باشیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا