اجتماعیمحیط زیست

نامه سازمان جنگل‌ها به دادستان کشور

رییس سازمان جنگل‌ها با تاکید بر اینکه بودجه اطفای حریق باید در شش ماهه اول سال تامین شود، گفت: به‌زودی ۸۵۰ نیروی جدید در سازمان جنگل‌ها استخدام می‌شوند.

ناظم نیوز: مسعود منصور امروز در حاشیه برگزاری نشستی با حضور محمد باقر نوبخت – رییس سازمان برنامه و بودجه – در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در نشست امروز سه مشکل عمده سازمان سازمان جنگل‌ها مطرح شد که اولین آن‌ها درخصوص جذب نیروهای جدید بود.
وی ادامه داد: طی سه سال اخیر ۲۸۰۰ نفر از نیروهای سازمان جنگل‌ها بازنشسته شده بودند. هرچند که ما دستگاه حاکمیتی هستیم و تلقی ما این است که این نیروها باید یک به یک جبران شوند اما درخواست ما این بود که بر اساس قانون مدیریت برای یک سوم این نیروها – حدود ۸۶۰ نفر – مجوز تامین منابع صادر شود.
منصور با اشاره به اینکه ما برای جذب این تعداد نیرو پیش از این مجوز سازمان امور استخدامی را گرفته بودیم، تصریح کرد: امروز آقای نوبخت – رییس سازمان برنامه و بودجه – رسما اعلام کردند که این سازمان با درخواست سازمان جنگل‌ها مبنی بر جذب ۸۶۰ نیروی جدید طی سال جاری موافق است و اعتبارات لازم را برای این کار درنظر خواهد گرفت.
رییس سازمان جنگل‌ها افزود: درخواست دیگر ما از رییس سازمان برنامه و بودجه این بود که با توجه به گرمای هوا و وقوع آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع کشور اعتبارات مربوط به حفاظت و اطفای حریق را هرچه زودتر به ما اختصاص دهند چراکه اگر این اعتبار دیر به دست ما برسد، ما در اطفای حریق تابستانه به مشکل خواهیم خورد.
به گفته وی از ابتدای امسال تاکنون بیش از ۳۰۰ فقره آتش‌سوزی در عرصه‌های طبیعی کشور به‌وقوع پیوسته و لازم است که نیروهای مردمی اطفای حریق هرچه سریع‌تر تجهیز شوند علاوه بر این اعتبار تامین بالگرد از وزارت دفاع برای اطفای حریق نیز باید محقق شود.
منصور در ادامه با بیان اینکه اعتبار بخش حفاظت و حریق ما حدود ۱۲۰ میلیارد تومان است، اظهارکرد: رییس سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد که در این زمینه همکاری با ما خواهند داشت.
رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به اینکه مهلت اجرای پروژه‌های آبخیزداری نیز درنهایت تا پایان مهرماه است، اظهار کرد: رییس سازمان برنامه و بودجه قولی مساعدی در زمینه تامین اعتبار پروژه‌های آبخیزداری داد که حدود ۱۶۰۰ میلیارد تومان است.
وی در ادامه گفت: علاوه بر این‌ها بخشی از منابع ما از محل درآمدهای سازمان جنگل‌ها است. از این‌رو قرار شد که حداقل ۵۰ درصد این درآمدها به سازمان جنگل‌ها بازگردد تا از این درآمد در کار حفاظت و احیا استفاده شود. البته باید تاکید کرد که این درآمدها مربوط به استفاده از اراضی نیست و در ارتباط با فعالیت‌های زراعت چوب، بهره مالکانه و… است.

استفاده از پهپاد و دوربین برای پیشگیری از حریق در مناطق بحرانی
منصور با بیان اینکه برای پیشگیری از حریق و کنترل آن در جنگل‌ها و مراتع کشور از ظرفیت بسیج به‌عنوان دیده‌بان نیز استفاده می‌شود، اظهارکرد: درحال‌ حاضر اکیپ‌های پیشگیری و کنترل حریق نیز در مناطق حضور دارند و از تجهیزاتی ازجمله پهپاد و دوربین نیز در مناطق بحرانی استفاده می‌شود.
رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در پایان با اشاره به اینکه درصدی از حریق‌ها در جنگل‌ها و مراتع کشور عمدی است، گفت: طی سال گذشته ۶۶ نفر در این زمینه دستگیر شدند. ما نامه‌ای برای دادستان کل کشور ارسال کرده‌ و از مقامات قضایی نیز خواسته‌ایم که با کسانی که عمدا جنگل‌ها و مراتع کشور را به آتش می‌کشند برخوردهای سختگیرانه‌ای شود تا جنبه بازدارنده داشته باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا