اقتصادی

مجمع عمومی صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته برگزار شد

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته برگزار شد.

به گزارش ناظم نیوز به نقل از شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته (صحا)، مجمع عمومی این صندوق با حضور مدیرعامل، اعضای هیأت مدیره و مدیران صندوق و اعضای مجمع عمومی در وزارت صمت و به ریاست سید علی نبوی دستیار ویژه وزیر صنعت برگزار شد.

رضا نقی پور اصل در ابتدای این جلسه گزارشی جامع از اقدامات و عملکرد صندوق در سال ۹۹ را به اعضای مجمع ارائه کرد. مدیرعامل صحا با اشاره به رشد میزان تسهیلات پرداختی صندوق در سال ۹۹ گفت: در سال گذشته ۸۲ فقره تسهیلات مصوب به ارزش ۱,۵۹۰ میلیارد ریال داشتیم که ۷۲ فقره آن به ارزش ۱,۳۷۵ میلیارد ریال منجر به عقد قرارداد شد که در زمینه مصوبات تسهیلات ۴۰ درصد و در زمینه اعطای تسهیلات ۷۰ درصد در مقایسه با سال ۱۳۹۸ رشد داشتیم.

نقی پوراصل فعالیت صندوق در زمینه صدور ضمانت‌ها را قابل توجه دانست و افزود: در بخش ضمانت‌نامه، میزان ضمانت‌نامه‌های مصوب ۲۲۲ فقره به ارزش ۱,۸۴۹ میلیارد ریال بود و ضمانت نامه‌های صادره ۱۷۷ فقره به ارزش ۱,۱۱۰ میلیارد ریال می‌باشد که علاوه بر رشد ۳۰ درصدی ارزش ریالی نسبت به سال ۱۳۹۸، به بالاترین سطح خود طی ۲۲ سال گذشته (از زمان تأسیس صندوق تا کنون) رسیده است.

نقی پور اصل به رشد چشمگیر صندوق در بحث دولت الکترونیک اشاره کرد و افزود: در راستای اهداف دولت الکترونیک اقدامات بسیار خوبی را انجام دادیم و در تلاش هستیم تا در این حوزه جزو ۳۰ دستگاه برتر کشور قرار گیریم در این خصوص علاوه بر اقدامات صورت گرفته سعی کردیم تا با تقویت سیستم BPMS بتوانیم با تسهیلگری و ارائه خدمات در سریع‌ترین زمان ممکن در راستای مانع زدایی گام برداریم که خوشبختانه نتیجه این اقدام را در رکورد زنی‌های سال گذشته صندوق در ارائه خدمات مشاهده کردیم.

رئیس هیأت مدیره صحا تمرکز زدایی در ارائه خدمات را به عنوان دستاورد بزرگ صندوق در دو سال گذشته نام برد و گفت: در راستای سیاست‌های دانش بنیان و تمرکز زدایی و ایجاد امکان ارائه خدمات بیشتر به سایر استان‌ها در سال ۹۹ اقدامات و پیگیری‌های لازم را جهت تأسیس دفاتر نمایندگی در برخی استان‌های کشور همچون سال گذشته ادامه دادیم که این برنامه منجر به تأسیس یک دفتر نمایندگی در استان آذربایجان غربی و همچنین اولین دفتر کارگزاری صحا در استان فارس گردید اما متأسفانه به دلیل همه گیری بیماری کرونا و عدم امکان مسافرت (با توجه به پروتکل‌های بهداشتی) علیرغم برنامه ریزی های انجام شده قبلی، افتتاح دفاتر نمایندگی صندوق در استان‌های مذاکره شده به سال ۱۴۰۰ موکول شد و آنچه در خصوص این دفاتر قابل توجه است افتتاح این نمایندگی‌ها بدون تحمیل کوچک‌ترین هزینه‌ای به دولت و با همکاری رؤسای سازمان‌های صمت استان‌های ذکر شده انجام شد.

رضا نقی پور اصل در ادامه به مشکلات حوزه صنایع پیشرفته کرد و گفت: با توجه به مشکلات پیش آمده ناشی از تحریم‌ها در عرصه اقتصاد کلان در کشور و سقوط ارزش پول ملی، صندوق نمی‌تواند با این میزان سرمایه جوابگوی درخواست‌های فعالان حوزه صنایع دانش بنیان برای حمایت از آنان به ویژه در ارائه تسهیلات باشد لذا ناگزیر به افزایش سرمایه صندوق با استفاده از همه راه‌های قانونی موجود و البته منطبق با اساسنامه صندوق هستیم لذا از اعضای محترم مجمع عمومی تقاضا داریم با در نظر گرفتن شرایط کنونی کشور و محدویت‌های موجود ما را در افزایش میزان سرمایه صندوق یاری نمایند.

وی کسب عنوان دستگاه برتر جشنواره شهید رجایی، تشکیل کمیته‌های تخصصی در صحا و برگزاری بیش از ۱۷۴ جلسه در کمیته‌های تخصصی، ایجاد بیش از ۲۶ هزار نفر ماه شغل، حمایت از صنایع فعال در زمینه مبارزه با کرونا در راستای مسئولیت اجتماعی، سفرهای استانی و بازدید از صنایع و همچنین دیدار با صاحبان صنایع و اساتید دانشگاهی در مناطق مختلف کشور، نشست‌های مختلف با مدیران عامل بانک‌ها و همچنین تدوین منشور زیست بوم نوآوری و فناوری کشور در راستای برنامه‌های مقام عالی وزارت را ازجمله اقدامات مهم صحا در سال ۹۹ و ماه‌های اخیر منتهی به نشست مجمع عمومی نام برد.

در ادامه این جلسه نمایندگان اعضای مجمع عمومی هر یک نقطه نظرات و سوالاتی را پیرامون گزارش عملکرد صندوق ارائه کرده و سوالاتی را ارائه کرده که توسط مدیرعامل و اعضای هیأت مدیره صندوق به آنها پاسخ داده شد.

احتساب و انتقال اندوخته‌ها و سود سال ۱۳۹۹ برای افزایش سرمایه، تجدید ارزیابی دارایی‌ها، افزایش سرمایه صندوق از محل‌های مختلف، معافیت مالیات بر عملکرد صندوق‌های حمایتی از جمله پیشنهادات اعضای هیأت مدیره صحا در این جلسه بود.

در پایان این نشست صورت‌های مالی شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از صنایع پیشرفته پس از گزارش حسابرس قانونی مورد بررسی قرارگرفته و در پایان به تصویب اعضای مجمع عمومی رسید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا