اقتصادیقیمت ارز و طلا

ترمز دلار عامل صعود دوباره طلای جهانی شد

ناظم نیوز: قیمت طلا روز دوشنبه به پایین‌ترین حد خود در بیش از چهار هفته گذشته رسید اما بعد از ساعتی تا حدودی بهبود یافت؛ افزایش ارزش دلار و نگرانی‌ها مبنی بر اینکه ممکن است فدرال رزرو آمریکا نرخ بهره را افزایش دهد، شمش را زیر سطح کلیدی ۱۹۰۰ دلار در هر اونس نگه داشت.

بهای هر اونس طلا تا ساعت ۷ و ۵ دقیقه صبح به وقت شرقی با ۹.۸ درصد افزایش به ۱۸۷۴ دلار و ۲۰ سنت و پایین‌ترین سطح خود از ششم ژانویه رسید. قیمت طلا در بازار معاملات آمریکا نیز با ۰.۵۳ درصد افزایش به ۱۸۷۵ دلار و ۲۰ سنت رسیده است.
قیمت شمش در روز جمعه پس از آن که داده‌ها نشان داد رشد شغل در ایالات متحده به شدت در ماه گذشته شتاب گرفت و نرخ بیکاری به ۳.۴ درصد رسید، حدود ۲.۵ درصد کاهش یافت. شاخص دلار ۰.۲ درصد بالاتر بود و باعث شد طلا برای خریدارانی که سایر ارزها را دارند جذابیت کمتری داشته باشد.
بازارها اکنون انتظار دارند که فدرال رزرو اوج نرخ بهره (حدود ۵ درصد) را برای مدت طولانی‌تری حفظ کند و این می‌تواند در این مدت باعث کاهش جذابیت طلا شود. نرخ‌های بهره بالا معمولاً جذابیت شمش‌ها را کمرنگ می‌کنند زیرا به افزایش هزینه فرصت نگه‌داری دارایی تبدیل می‌شوند که هیچ سودی نمی‌دهد.
بر اساس گزارش رویترز، داده‌های روز جمعه همچنین نشان داد که فعالیت صنعت خدمات ایالات‌متحده در ژانویه به شدت بهبود یافته است. همچنین، تقاضای فیزیکی طلا در هند هفته گذشته افزایش یافت.
در بازار سایر فلزات ارزشمند بهای هر اونس نقره، با ۰.۲ درصد افزایش به ۲۲.۳۹ دلار در هر اونس رسید، پلاتین با تغییرات اندکی در ۹۷۳.۸۸ دلار و پالادیوم ۰.۲ درصد افزایش یافت و به ۱۶۲۶ دلار و ۳۸ سنت رسید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا