استانها

ایستگاه‌های جزر و مدسنجی در بنادر هرمزگان راه‌اندازی شد

بندرعباس - مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان گفت: چهار ایستگاه جزر و مدسنجی در بنادر شهید رجایی، بندر لنگه، کیش و شهید ذاکری قشم راه‌اندازی شد.

به گزارش ناظم نیوز، علی‌رضا محمدی‌کرجی‌ران اعلام کرد: راه‌اندازی و بروزرسانی این چهار ایستگاه جزر و مدسنجی با هدف پایش نوسانات تراز سطح آب و امکان تحلیل داده‌های جزر و مدسنجی و بهرگیری از آن در عملیات دریایی و بندری و همچنین استفاده در مطالعات دریایی صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه داشتن اطلاعات تغییرات تراز دریا لازمه پیش بینی دقیق‌تر جزر و مد بوده و این امر در پهلو دهی کشتی‌ها در بنادر و ساخت موج شکن‌ها و سایر سازه‌های دریایی نقش بسزایی ایفا می‌کند، بیان داشت: ایستگاه‌های مذکور دارای یک سنجنده مکانیکی و یک سنجنده راداری است که وظیفه آن خواندن اطلاعات سطح آب در هر ۱۰ دقیقه یکبار بوده و اطلاعات دریافت شده از طریق یک دستگاه داده نگار ذخیره و جمع‌آوری می‌شود.

مدیرمنطقه ویژه اقتصادی مجتمع بندری شهید رجایی از دیگر مزایای برخورداری از اطلاعات جزر و مدسنجی به استفاده داده‌ها در تمامی فعالیت‌های مرتبط با محیط دریا، همانند هیدروگرافی و محاسبات سطوح جزر و مدی برای استفاده در امور مهندسی سواحل و ایمنی دریانوردی و تعیین چارت دیتوم منطقه (جانمایی نقاط کنترل ارتفاعی ایستگاه‌های پایش تراز سطح دریا) به طور مستقیم اشاره کرد و افزود: خروجی اطلاعات ایستگاه‌ها به صورت فایل‌های اکسل شامل تاریخ، ساعت و میزان سطح آب، استخراج و محاسبات لازم بر روی آن صورت انجام می‌گیرد.

محمدی‌کرجی‌ران از دیگر اقدامات انجام شده برای ترازیابی و تصحیح دقیق اطلاعات جزرومدی به احداث سازه‌های مربوط به ۳۲ عدد بنچ مارک ماندگار در اطراف ایستگاه‌های مذکور اشاره کرد.

به گفته وی، درحال حاضر برای رصد وضعیت ایستگاه‌های جزر و مدسنجی، بازدیدهای دوره‌ای دوماهه، شش‌ماهه و یکساله درنظر گرفته شده که توسط کارشناسان متخصص شاغل در اداره مهندسی سواحل این اداره کل انجام می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا