آموزش و پرورشاجتماعی

آغاز سنجش سلامت نوآموزان بدو ورود به دبستان از فردا

ثبت نام اولیه پایه اول ابتدایی از فردا، شنبه (اول خردادماه) به صورت حضوری انجام می شود و آنطور که وزارت آموزش و پرورش اعلام کرده است بعد از مراجعه دانش آموزان به "پایگاه های سنجش بدو ورود به دبستان"، ثبت نام قطعی خواهد شد.

ناظم نیوز:  برنامه سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی، همه‌ساله به‌منظور شناسایی و مداخلات بهنگام طلایی اجرا می‌شود. در سال گذشته و علیرغم شرایط کرونایی ۹۸.۸ درصد نوآموزان بدو ورود به دبستان، مورد سنجش قرار گرفتند.
تمامی نوآموزان بدو ورود به پایه اول دبستان ملزم به شرکت در برنامه سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی هستند. برنامه سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نوآموزان بدو ورود به دبستان، پیش دبستان و دانش‌آموزان با نیازهای ویژه از خردادماه سال جاری با همکاری مشترک وزارتخانه‌های آموزش و پرورش و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی زیر نظر شورای سیاست‌گذاری و برنامه ریزی سنجش اجرا خواهد شد.
رئیس سازمان آموزش و پرورش سازمان استثنایی اخیرا از آغاز اجرای برنامه سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نوآموزان بدو ورود به دبستان و پیش دبستانی با همکاری ۲۰۰۰ پایگاه سنجش در کشور خبر داده و اعلام کرده است که بیش از ۲۰ هزار عوامل اجرایی در سطح کشور با برنامه سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی همکاری خواهند داشت.
حسینی با بیان اینکه حفظ سلامت نوآموزان، اصل اساسی در طرح سنجش سال جاری است و رعایت دستورات ستاد ملی کرونا در تمامی پایگاه های سنجش، الزامی است گفته است: رعایت کامل موارد بهداشتی و ضدعفونی پایگاه ها، ایجاد اتاق انتظار، کاهش پذیرش روزانه نوآموزان، افزایش ساعت کار پایگاه ها، افزایش زمان ‌سنجش، راه اندازی شیفت عصر در برخی پایگاه ها، ایجاد درگاه پرداخت الکترونیکی و افزایش ابزارهای آزماینده تحصیلی، از جمله مواردی است که برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی و رعایت شرایط بهداشتی در پایگاه ها در نظر گرفته شده است.
طبق تاکید وی بر اساس نوبت گیری انجام شده و به منظور جلوگیری از ازدحام، انتظار می رود فقط یکی از والدین همراه با فرزند خود در روز و ساعت تعیین شده به پایگاه های سنجش، مراجعه کنند.
حکیم زاده، معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش نیز اعلام کرد که همزمان با آغاز ثبت نام کلاس اولی ها از ابتدای خرداد، سنجش سلامت هم انجام خواهد شد. تمام پایگاه‌های سنجش از سوی سازمان آموزش و پرورش استثنایی مجهز شده اند و با توجه به اینکه در سال گذشته تعدادی از نوآموزان پیش دبستانی به دلیل شرایط کرونا حاضر نشدند، پیش بینی می کنیم امسال فرصتی فراهم شود تا این گروه را هم ثبت نام کنیم.
جزئیات دیگر از طرح سنجش سلامت نوآموزان به این شرح است:
– در سنجش سال جاری حداقل بیش از ۴۰۰ هزار نفر بیشتر از سال‌های گذشته مورد سنجش قرار خواهند گرفت. حدود پنج درصد دانش‌آموزان رایگان، ۱۰ درصد نیم‌بها و تمامی دانش‌آموزان عشایر هم به شکل رایگان سنجش خواهند شد.
– سال گذشته یک نوع پایگاه سنجش وجود داشت اما در سال جاری دو نوع پایگاه «الف» و «ب» وجود دارد که در پایگاه‌های نوع «الف» روزانه ۳۳ تا ۳۶ نفر سنجش خواهند شد و این در حالی است که در سال گذشته در هر پایگاه حداکثر ۲۰ نفر سنجش می‌شدند. تعداد پایگاه‌های سنجش شامل پایگاه‌های اولیه، پایگاه‌های تخصصی، سیار و عشایری در سال جاری به بیش از ۲۲۰۰ پایگاه خواهد رسید.
– تعرفه سنجش برای نوآموزان در سال جاری ۵۰ هزار تومان است. حق‌الزحمه عوامل اجرایی پایگاه‌های سنجش در سال جاری ۳۰ درصد افزایش خواهد داشت و تمامی دستگاه‌های موردنیاز پایگاه‌های سنجش خصوصاً ۲۰۰ دستگاه ادیومتر تهیه شده است و ۴۰ دستگاه دیگر نیز به‌زودی خریداری و در اختیار پایگاه‌های سنجش قرار خواهد گرفت.
– ۳۵ مدرس استانی جهت آموزش و بازآموزی موارد مرتبط با سنجش در سطح استان‌ها مشخص شده‌اند و نیروهای ارزیابی تخصصی طیف اوتیسم در استان‌ها افزایش یافته است. یکی از اقدامات جدید در سال جاری راه‌اندازی اتاق‌های آکوستیک جهت سنجش آزمون‌های تخصصی در تمامی استان‌ها است.
– مرحله مقدماتی در پایگاههای اولیه سنجش: ضمن رعایت تمام پروتکل های بهداشتی وزارت بهداشت و ستاد ملی کرونا در ارتباط با بیماری کووید۱۹ شامل ارزیابی های بینایی، دید رنگ، شنوایی، گفتاری، آمادگی تحصیلی، اختلالات جسمی حرکتی، اندازه گیری توده بدنی، قد، وزن، دهان و دندان، بیماری های پوست و مو و بیماری نیازمند مراقبت های ویژه است. همچنین بررسی وضعیت واکسیناسیون توسط مراقب سلامت صورت می پذیرد.
مدارک لازم جهت انجام سنجش در پایگاه ها:
اصل شناسنامه دانش آموز و والدین، کارت واکسیناسیون تکمیل شده، یک قطعه عکس ۳در ۴، مبلغ ۵۰ هزار تومان صرفا از طریق دستگاه پوز یا درگاه پرداخت الکترونیکی برای سنجش مورد نیاز است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا