اقتصادیتجارت

۳۸ میلیارد دلار واردات را مرهون صادرکنندگان هستیم

 وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: کشورمان سال گذشته با وجود کرونا و تحریم‌های ظالمانه نزدیک ۳۸ میلیارد دلار واردات داشت و این مهم را مرهون صادرکنندگان هستیم، چرا که ارز مورد نیاز از طریق صادرات تامین شد.

ناظم نیوز: علیرضا رزم‌حسینی روز شنبه در آیین بهره‌برداری از ۲ طرح صنعتی و تولیدی در کاشان با بیان اینکه برنامه وزارت صنعت، معدن، تجارت توسعه طرح‌های بخش خصوصی برای توسعه صنعت فولاد است، افزود: ۱۳ میلیارد دلار واردات پارسال کالاهای اساسی، تجهیزات و دارو و ۲۵ میلیارد دلار مواد اولیه تولید، کالاهای واسطه‌ای و تجهیزات کارخانه‌های تولیدی بود.
وی خاطر نشان کرد: امروز صنعت فولاد یکی از افتخارهای جمهوری اسلامی ایران است و همه مردم می‌دانند قبل از انقلاب تا ۲۰ سال پیش وارد کننده فولاد بودیم.
به گفته وی، اکنون پس از سه دهه ایران صادرکننده فولاد در جهان شده است و دارای رتبه دهم جهانی در صادرات این محصول است و توانستیم سال گذشته ۹ میلیون تن فولاد خام تولید و ۶ میلیون و ۲۰۰ ‌هزار تن به ارزش ۲ و نیم میلیارد دلار نیز صادر کنیم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت یادآور شد: با وجود تحریم‌های سخت و ظالمانه، سال گذشته شاهد رشد هشت درصدی در بخش صنعت بودیم.
وی افزود: امسال نیز برای توسعه فولاد طرح‌های فراوانی در دست اجرا هست که برنامه جامع فولاد ایران باید به تولید ۵۵ میلیون تن فولاد برسد و این مهم در حال اجراست.
رزم‌حسینی گفت: اکتشافات معدنی در کشور فوق‌العاده گسترش یافته و فعالیت‌ها در این حوزه چندین برای افزایش پیدا کرده، معادن جدیدی کشف شده و هم اکنون بیش از ۵۰۰ میلیارد دلار ذخایر شناخته شده وجود دارد و تردیدی نیست که هر روز افزاش یابد.
وی با اشاره به اینکه اصفهان از جمله استان‌های پیشگام در توسعه اقتصاد مقاومتی است، گفت: اساسا در جهان کشورها را با شرکت‌های بزرگ می‌سازند، دولت‌ها نقش تسهیل‌گری دارند، افرادی که کشور را می‌سازند و این توسعه متوازن را ایجاد و از مهاجرت روستایی جلوگیری می‌کنند، شرکت‌های بزرگ هستند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: مردم امروز نیازمند مدیریت اقتصادی هستند، برای مدرسه‌سازی پول دارند اما مدیریت اقتصادی ندارند، امروز مردم و به خصوص جوانان نیازمند آموزش کسب و کار هستند.
وی اظهار داشت: شرکت‌های بزرگ باید مدل مرکز پیرامونی کار کنند، یعنی نزدیک خودشان را با توسعه کسب و کار توسعه یافته گسترش دهند تا نرخ بیکاری کاهش یاید، امنیت پایدار اقتصادی ایجاد شود و این کار با کمترین اعتبار قابل اجراست.
رزم‌حسینی با بیان اینکه برکت فعالیت در شرکت‌ها این است که مردم رضایت داشته باشند و صاحبان شرکت را دعا کنند نه نفرین، گفت: روستاها باید آباد شود، چرا که توانمندسازی جوامع محلی هدف این وزارتخانه است و وقتی مردم توانمند و اقتصاد آنان قوی باشد، قدرت خرید بیشتر می‌شود و این فرهنگ دینی ماست.
به گفته وی، اگر شرکتها این هدف را دنبال کنند، اعتراض‌های خیابانی نخواهیم داشت و مردم راضی خواهند بود، باید اعتماد مردم به نظام روز به روز گسترش دهیم و این اعتماد به عملکرد مسوولان و مدیران وابسته است.
رزم‌حسینی خاطر نشان کرد: با وجود این همه صنایع بزرگ در استان اصفهان نباید کسی معتاد شود، چرا باید یک میلیون و ۶۰۰ هزار میلیارد تومان سال گذشته شبکه بانکی تسهیلات داده شود تا ۱۰ درصد جامعه ۹۰ درصد تسهیلات دریافت کنند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه ۸۰ درصد اقتصاد برزیل را شرکت‌های خرد و کوچک تشکیل می‌دهند، افزود: در هند و چین و کشورهای دارای جمعیت زیاد نیز همانگونه است و امروز رسالت وزارت صنعت، معدن و تجارت این است که بر اساس شرع از ظرفیت صنایع و تجارت، شرافتمدانه بهره‌گیری کند.
وی تاکید کرد: معادن محل غارت نیست بلکه باید بر اساس یک برنامه هم در صنایع فرآوری و هم در راستای مسوولیت اجماعی اطراف خودشان اقدام کنند.
به گفته رزم‌حسینی، اگر در منطقه کاشان ۱۰۰ سال فولاد تولید شود اما اقدام‌های پیرامونی صورت نگیرد، عزتمند و شرافتمند نخواهد بود، چرا که زمانی تولید فولاد خوب است که در راستای توسعه متوازن انجام شود.
وی با اشاره به اینکه گام دوم انقلاب محل اختلاف، جناح‌بندی و سیاسی‌بازی نیست، اضافه کرد: کشورها با یک دوره ۳۰ ساله به پیشرفت دست یافته‌اند و توسعه یافتگی را لمس می‌کنند و ما باید در گام دوم همه دست دردست یکدیگر دهیم تا کشور را با همکاری شرکت‌ها بسازیم و ترددی ندارم که با وحدتی که وجود دارد این مهم رقم خواهد خورد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا