اقتصادیتجارت

یارانه ها حذف شود، دیپلماسی تجاری در اولویت باشد

یک کارشناس اقتصادی خطاب به رئیس جمهور آینده کشور دو توصیه مهم اقتصادی کرد که به اعتقاد وی در طول چهار سال پیش رو باید به آن‌ها توجه ویژه شود.

میثم هاشم خانی، درباره مهم‌ترین اولویت‌های ۴ سال آینده کشور در زمینه اقتصادی، اظهار کرد: یکی از موضوعاتی که خیلی کم مورد توجه قرار می‌گیرد، دیپلماسی تجاری یا اقتصادی است که دولت آینده باید با کشورهای مختلف به یک تعامل بُرد بُرد برسد به‌گونه‌ای که تغییرات در دولت و مجلس چه در داخل کشور و چه در درون کشور هدف، به این تعامل لطمه نزند.
وی افزود: دیپلماسی تجاری یا اقتصادی از آن جهت موضوعی کلیدی است که یکی از تفاوت‌های ایران با سایر کشورها در دیپلماسی فعال است و موجب آسیب پذیری بیشتر مقابل تحریم‌ها می‌شود که از اینرو باید دیپلماسی اقتصادی مورد توجه قرار گیرد.
این کارشناس اقتصادی بهترین شکل دیپلماسی اقتصادی را تجارت آزاد دانست و گفت: از طریق تجارت آزاد باید ۸۰ درصد کالاهایی که از ایران وارد کشور مورد نظر می‌شود و کالاهایی که از آن کشور وارد ایران می‌شود هم تعرفه آن‌ها برای ابد معادل صفر باشد.
وی ادامه داد: بهترین کشورها برای تجارت آزاد با آن‌ها کشورهای همسایه و خاورمیانه هستند زیرا، سطح اقتصادی آن‌ها مشابه ایران است و صفر کردن تعرفه واردات، پیچیدگی ایجاد نمی‌کند. کشورهایی چون امارات، مالزی و هندوستان با بیش از ۶۰ کشور در دنیا پیمان تجارت آزاد دارند که اقتصاد آن‌ها با اقتصاد چند کشور دیگر در هم تنیده است و تحریم‌ها تاثیری بر آن‌ها نمی‌گذارد.
هاشم خانی دومین توصیه خود به رئیس جمهور آینده را اصلاح ساختار یارانه‌ها در کشور اعلام کرد و گفت: ما جزو کشورهایی هستیم که ده‌ها برنامه برای حمایت از خانوارهای ضعیف و متوسط جامعه اجرا می‌شود اما همچنان وضعیت خانوارها مناسب نیست که بهترین کار در این زمینه، حذف انواع یارانه‌های مخرب و بی فایده در کشور است.
طبق گفته این تحلیلگر اقتصادی هیچ کدام از یارانه‌ها موجب کاهش قیمت‌ها به نفع مردم نشده است و نه خودروی دولتی و نه دلار ۴۲۰۰ تومانی تاثیری بر قیمت خودرو و کالاها نداشته است بلکه از این طریق سودهای کلانی نصیب دلالان شده که طبیعی است حذف شوند.
وی در پایان سخنانش مطرح کرد که حذف این یارانه‌ها، تجمیع درآمدهای حاصل از یکپارچه و شفاف کردن آن‌ها و توزیع بین مردم به صورت مساوی، پیشنهادی برای از بین رفتن فسادهای شکل گرفته از بستر آن‌ها است.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا