تجارت

پلمب اقامتگاه سنتی با درخواست اتحادیه بستنی و آبمیوه

اداره نظارت بر اماکن عمومی یکی از اقامتگاههای سنتی در تهران را پلمب کرد، این اقامتگاه پیش از این، اخطاری مبنی بر عدم رعایت ضوابط و مقررات اتحادیه آبمیوه و بستنی گرفته بود.

به گزارش خبرنگار ناظم نیوز، هشت روز پیش به یکی از اقامتگاه‌های سنتی در تهران اخطار پلمب به دلیل عدم رعایت ضوابط و مقررات اتحادیه آبمیوه و بستنی فروشان داده شد.

در این مدت اقامتگاه به دلیل داشتن مجوز فعالیت از سوی اداره کل میراث فرهنگی استان تهران به فعالیت خود ادامه داد و همچنان مسافر می‌پذیرفت تا اینکه ساعاتی پیش اداره اماکن آن را بست تا تخلیه کامل اقامتگاه انجام شود.

جلالی مدیر این اقامتگاه به خبرنگار ناظم نیوز گفت: به اداره کل میراث فرهنگی استان در این باره شکایت کرده ام آنها هم از این اتفاق متعجب هستند. ما مجوز قانونی برای فعالیت و پذیرش مهمان از سوی این اداره داریم. اما متأسفانه امروز به ما گفتند که باید مسافران را بیرون کنید و اقامتگاه تخلیه شود. این درحالی بود که ما ۵ مسافر خارجی و تعدادی مسافر ایرانی از شهرهای مختلف داشتیم اما مجبور شدیم به آنها بگوییم تا رفع مشکل، در خیابان منتظر بمانند!

بر اساس آئین نامه ایجاد، اصلاح، تکمیل، درجه بندی و نرخ گذاری تأسیسات گردشگری ۱۶ مصداق دارد که شامل هتل، مراکز اقامتی، اقامتگاه‌های بوم گردی، مراکز تفریحی، مجتمع‌ها، مراکز گردشگری سلامت، محیط‌ها و پارکت‌های طبیعت گردی، مرکز گردشگری ساحلی، واحدهای پذیرایی بین راهی، مجتمع‌های خدمات رفاهی بین راهی، واحدهای پذیرایی واقع در پایانه‌های (ترمینال‌ها) برون شهری، دریایی، ریلی و مرزی کشور، سفره خانه‌های سنتی، مناطق نمونه گردشگری، دهکده‌های سلامت و دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی است.

همه این مصادیق به نظارت ویژه از سوی متولی اصلی نیاز دارند که طبیعتاً وزارت میراث فرهنگی در قوانین متولی هستند اما در مواردی دخالت و موازی کاری برخی از نهادهای نظارتی مانند اتاق اصناف باعث مشکلاتی در اجرای قوانین و انجام وظایف دستگاه‌های نظارتی بر آنها شده است.

مهم‌ترین آن دخالت‌ها از سوی اتحادیه‌هاست. مانند همین مورد اقامتگاه سنتی که چون بخش پذیرایی دارد، اتحادیه‌های متعددی مانند صنف آبمیوه فروشان به خود اجازه می‌دهد که در امورات آن دخالت کند تا جایی که اتحادیه‌ها در مواردی اقدام به تعطیلی تأسیسات گردشگری کرده یا الزاماتی را تعیین می‌کنند درحالی که این اقدام مغایر با بند دوم ماده ۹۸ برنامه ششم توسعه است.

در تبصره ماده ۲ قانون نظام صنفی آمده که صنوف دارای قوانین خاص از شمول قوانین نظام صنفی مستثنی هستند و علاوه بر این در بند ب ماده ۹۸ برنامه توسعه کشور که به عنوان یک قانون بالا دستی محسوب می‌شود، تأسیسات گردشگری را غیر از معافیت‌های مالیاتی از هر نظر تابع قوانین و مقررات بخش صنعت گردشگری دانسته و از شمول قوانین نظام صنفی مستثنی کرده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا