هنر

پرحاشیه ترین جشنواره فیلم فجر به کار خود پایان داد

ناظم نیوز: مراسم پایانی جشنواره فیلم فجر همزمان با ۲۲ بهمن ماه برای معرفی بهترین های سینمای ایران در سال ۱۴۰۱ در مرکز همایش های برج میلاد برپا شد

محمد حسین زاده

مراسم پایانی جشنواره فیلم فجر همزمان با ۲۲ بهمن ماه برای معرفی بهترین های سینمای ایران در سال ۱۴۰۱ در مرکز همایش های برج میلاد برپا شد و در این مراسم که با حضور مردم و هنرمندان برگزار شد، سیمرغ بهترین فیلم به سینمامتروپل اهدا شد.در مراسم پایانی چهل و یکمین دوره جشنواره فیلم فجر که اجرای آن را محمدرضا شهیدی فر برعهده داشت، محمد اسماعیلی (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی) و محمد خزاعی (رییس سازمان سینمایی) و جمعی از مسئولان از جمله زاکانی (شهردار تهران) حضور داشتند و برنامه با پخش سرود جمهوری اسلامی ایران و تلاوت قرآن مجید آغاز شد.
در ابتدای این مراسم مجتبی امینی (دبیر جشنواره فیلم فجر) در سخنانی بیان کرد: جشنواره فیلم فجر مولود راستین انقلاب اسلامی است. روزگار در چهل و چند سال گذشته همواره با جشنواره فیلم و دوستدارانش مهربان نبوده است، گاه موشک باران و گاه سوگهای ملی کام سینمای ایران را تلخ کرده ولی نه بزرگان و نه جوانان مستعد اجازه ندادند چراغ جشنواره خاموش شود. باور داریم به اعتبار سینمای ایران که میزبان همه سینماگران باشیم ولی به خواسته آنها احترام می گذاریم و تلاش کردیم میزبانی شایسته باشیم.
در ادامه با حضور جوادی (مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی)، سید نظام‌الدین موسوی (نماینده مردم تهران در مجلس) و علی بوزید (نماینده هیات داوران از لبنان)، جایزه بین الادیان به فیلم هوک ساخته حسین ریگی اهدا شد. حسین ریگی در مراسم حضور نداشت و بازیگرانش که یکی از آنها لباس بلوچی پوشیده بود بر صحنه حاضر شدند و جایزه را گرفتند. از سوی مجری برنامه توضیحی درباره این موضوع داده نشد اما ریگی چند روز پیش در نشست خبری نمایش فیلمش در سالن اصحاب رسانه حضور یافته بود.
در ادامه با حضور مهدی همایون فر، شیخ علی داهر و آیدا اشلافر داوری از کشور سوییس، جایزه ویژه هیأت داوران در بخش مقاومت بین‌الملل اهدا شد به غریب ساخته محمد حسین لطیفی. محمدحسین لطیفی بر روی صحنه حاضر شد و جایزه‌اش را دریافت کرد. او در سخنانی گفت: با افتخار این جایزه را به خانواده شهید بروجردی تقدیم می کنم.
در ادامه از دختر شهید بروجردی دعوت شد تا به روی صحنه بیاید و جایزه را دریافت کند. محمدحسین لطیفی هم در سخنانی گفت: من فقط مقاومت را به تصویر کشیدم و کار بزرگی نکردم. پس اگر جایزه‌ای هست قطعا متعلق به شهدا و خانواده‌هایشان هست.
دختر شهید بروجردی نیز در سخنانی سیمرغ را به بابک حمیدیان بازیگر نقش شهید بروجردی تقدیم کرد. بنابراین سیمرغ را به لطیفی به امانت برگرداند تا به دست بابک حمیدیان که در مراسم حضور نداشت، برساند.
در ادامه سیمرغ بلورین بهترین فیلم بخش مسابقه بین‌الملل مقاومت به حسین عسگری، کارگردان اتاقک گلی، اهدا شد و او هم جایزه خود را به شهدای اتاقک گلی تقدیم کرد.
در بخش جلوه گاه شرق، سیمرغ بهترین دستاورد هنری به سبحان رخشانی بازیگر نوجوان فیلم هوک اهدا شد. این بازیگر جایزه خود را به مردم خطه سیستان و بلوچستان تقدیم کرد. در این بخش، جایزه بهترین فیلمنامه به آسل ژوراوی برای فیلم موهبت الهی از قرقیزستان تعلق گرفت. سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی این بخش به بویان کیشیگ از چین برای فیلم هارهو اهدا شد که او در مراسم حضور نداشت. سیمرغ بلورین جایزه ویژه هیات داوران به یاسل الخطیب از سوریه برای فیلم حکیم اهدا شد. سیمرغ بلورین بهترین فیلم به آمار سیخان بالجینیام برای فیلم ماه کامل از کشور مغولستان اهدا شد.
داوران بخش سینمای سعادت شامل آی رحمان، کارن شاه نظرف، آندمی گروئه، یووی حاج سری، جورج اواشولی، محمدرضا عباسیان و محمد شهباز معرفی شدند. جایزه بهترین دستاورد هنری به الکساندر ساخاروف برای فیلم افسانه پریان از روسیه اهدا شد. سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه به لیوبوف باریسوا از روسیه برای فیلم بدون ایوان دفنم نکن تعلق گرفت. سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی به کارگردان جوان هندی، جای شانکار برای فیلم شیواما اهدا شد. جای شانکار بعد از دریافت جایزه خود بیان کرد: بابت این جایزه بسیار خوشحالم و این جایزه را به اصغر فرهادی، عباس کیارستمی و مجید مجیدی تقدیم کرد. سیمرغ بلورین ویژه هیات داوران به ناهید عزیزی صدیق برای فیلم آه سرد اهدا شد. سیدرضا محقق تهیه کننده آه سرد، به نمایندگی از ناهید عزیزی سیمرغ را دریافت کرد. سیمرغ بلورین بهترین فیلم به عامر بشیر از قطر برای فیلم زمستان درون محصول مشترک قطر، هندوستان و فرانسه اهدا شد. عامر بشیر طی تماس ویدیویی از هیات داوران تشکر و جایزه خود را به مردم کشمیر تقدیم کرد. در بخشی از مراسم پایانی جشنواره فیلم فجر با حضور محمد خزاعی، وزیر ارشاد و دبیر جشنواره فیلم فجر سیمرغ شهید سلیمانی اهدا شد به فیلم سینمایی غریب به کارگردانی محمد حسین لطیفی و حامد عنقا. محمد حسین لطیفی جایزه اش را به مردم خوب کردستان تقدیم کرد. او افزود: به حرمت زحمتی که شهید بروجردی برای خطه کردستان کشید، این جایزه را به همه مردم خوب کردستان تقدیم می کنم. سیمرع بلورین جایزه گوهرشاد که از سوی وزیر ارشاد تدارک دیده شده بود (برای فیلمسازان زن و فیلمسازانی که برای تکریم زن فیلم می سازند) به لیلی عاج کارگردان سرهنگ ثریا تقدیم شد.

برگزیدگان سودای سیمرغ
*سیمرغ بهترین طراحی صحنه اهدا شد به محمدرضا شجاعی برای شماره۱۰ و غریب
نامزدهای این بخش: محسن خدابخش برای اتاقک گلی، آیدین ظریف برای گل‌های باوارده، عباس بلوندی برای سینمامتروپل، محمدرضا میرزامحمدی برای عطرآلود
*سیمرغ بهترین طراحی لباس اهدا شد به سارا سمیعی برای فیلم یادگار جنوب
دیگر نامزدهای این بخش عبارتند از: فاطمه صفری برای اتاقک گلی، محمدرضا شجاعی برای غریب، عباس بلوندی و مهدی قوچانی برای سینمامتروپل، ارام موسوی برای وابل
*سیمرغ بلورین بهترین جلوه‌های ویژه میدانی اهدا شد به حمید رسولیان برای فیلم غریب. حمید رسولیان هم سیمرغ خود را به خانواده شهید آرمان علی وردی، شهید مدافع امنیت اهدا کرد.
دیگر نامزدهای این بخش عبارتند از: محسن روزبهانی برای اتاقک گلی، محسن روزبهانی برای سینما متروپل، ایمان کرمیان برای گلهای باورده و محمدرضا ترکمان برای شماره ۱۰
*در بخش جلوه های ویژه بصری، یپلم افتخار به امیر ولی خانی برای غریب و سیمرغ بلورین اهدا شد به حسن ایزدی برای گلهای باوارده.
دیگر نامزدهای این بخش عبارتند از: محمد برادران برای سرهنگ ثریا و عطرآلود، کامیار شفیع پور برای سینما متروپل
*سیمرغ بلورین بهترین چهره‌پردازی اهدا شد به شهرام خلج برای غریب و شماره ۱۰
دیگر نامزدها عبارتند از: امید گلزاده برای آنها مرا دوست داشتند، مونا جعفری برای یادگار جنوب، عبدالله اسکندری برای وابل
*سیمرغ بهترین تدوین اهدا شد به میثم مولایی برای فیلم چرا گریه نمی‌کنی؟. میثم مولایی جایزه اش را به مادرش تقدیم کرد و ابراز خرسندی کرد که این جایزه را برای یک فیلم مستقل گرفته است.
دیگر نامزدهای این بخش عبارتند از: عماد خدابخش کت چرمی، حسن ایوبی برای بچه زرنگ، حمید باشه آهنگر برای سینمامتروپل، پویان شعله‌ور برای یادگار جنوب، مستانه مهاجر برای وابل
*سیمرغ بلورین بهترین فیلمبرداری اهدا شد به علیرضا زرین دست برای سینمامتروپل. علیرضا زرین دست در سخنانی گفت: فیلم سینمامتروپل فیلم نجیبی است و من از فارابی تشکر می کنم که برای ساخت چنین فیلمی که در ستایش سینماست، سرمایه گذاری کردند، این فیلم هیج جهت گیری سیاسی ندارد.دیگر نامزدهای این بخش عبارتند از: فرشاد محمدی برای اتاقک گلی، آرمان فیاض برای کت چرمی، روزبه رایگا برای عطرآلود، حسن پویا برای شماره۱۰ و میلاد پرتو برای یادگارجنوب.
*سیمرغ بهترین موسیقی متن اهدا شد به مسعود سخاوت دوست برای عطرآلود و شماره ۱۰
امیر توسلی برای بچه زرنگ، پیام آزادی برای هفت بهار نارنج، کارن همایونفر برای روایت ناتمام سیما، بهزاد عبدی برای سرهنگ ثریا دیگر نامزدهای این بخش بودند.
*سیمرغ بهترین صدا اهدا شد به امیر نوبخت صدابردار و علیرضا علویان صداگذار برای یادگار جنوب.
دیگر نامزدهای این بخش عبارتند از: بهمن اردلان (صدابردار) و (صداگذار) برای اتاقک گلی، حسین ابوالصدق (صداگذار) برای بچه زرنگ، مسیح حدپور سراج (صدابردار) مهدی جواهر زاده (صداگذار) برای در آغوش درخت، عباس رستگارپور (صدابردار) و حسین ابوالصدق صداگذار برای سینمامتروپل، فرخ فدایی صدابردار و آرش قاسمی صداگذار برای شماره۱۰.
*سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه اهدا شد به بابک خواجه پاشا برای در آغوش درخت. بابک خواجه پاشا گفت: من با افتخار این سیمرغ را در خانه نگه می دارم. سیمرغی که بیضایی، مجیدی، کیارستمی به خانه بردند و در این 40 سال سینمای ایران افتخار آفرید. سینمای ما بسیار ارزشمند است.
علی رمضان برای فیلم بچه زرنگ، حمید زرگرنژاد برای شماره۱۰، مسعود هاشمی نژاد برای کت چرمی، محمدعلی و حامد باشه آهنگر برای سینمامتروپل، پدرام پورامیری و حسین دوماری برای یادگار جنوب دیگر نامزدهای این بخش بودند.
*سیمرغ بهترین بازیگر زن نقش اول اهدا شد به پردیس پورعابدینی برای فیلم غریب.
دیگر نامزدهای این بخش عبارتند از: مارال بنی آدم برای در آغوش درخت، هدی زین العابدین برای عطرآلود، ژاله صامتی برای سرهنگ ثریا، سارا بهرامی برای جنگل پرتقال، نوشین مسعودیان برای سینما متروپل.
*سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن اهدا شد به سارا حاتمی برای کت چرمی.
دیگر نامزدهای این بخش عبارتند از: ستاره پسیانی برای کت چرمی، پریوش نظریه برای سینمامتروپل، پانته آ پناهی ها برای بعد از رفتن، غزل شاکری برای روایت ناتمام سیما، سحر دولتشاهی برای یادگار جنوب، رویا تیموریان برای کت چرمی.
*سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مرد یک اتفاق جذاب همراه داشت. اولین سیمرغ اهدا شد به مجید صالحی برای شماره ۱۰ و دومین سیمرغ بلورین اهدا شد به استاد علی نصیریان برای فیلم هفت بهار نارنج. علی نصیریان به دلیل کسالت در مراسم حاضر نبود و کارگردان فیلم جایزه اش را گرفت.
دیگر نامزدهای این بخش عبارتند از: تورج الوند برای اتاقک گلی، مصطفی زمانی برای عطرآلود، میرسعید مولویان برای جنگل پرتقال، جواد عزتی برای کت چرمی، وحید رهبانی برای یادگار جنوب.
*در بخش بهترین بازیگر نقش مکمل مرد، دیپلم افتخار این بخش اهدا شد به هومن برق نورد برای سینما متروپل و 2 دیپلم افتخار دیگر هم در این بخش اهدا شد به فرهاد قائمیان برای فیلم غریب و پژمان جمشیدی برای یادگار جنوب. سیمرغ بلورین این بخش به سجاد بابایی برای فیلم استاد اهدا شد.
دیگر نامزدهای این بخش مهران احمدی برای فیلم غریب، امیر جعفری برای فیلم آنها مرا دوست داشتند و روح الله زمانی برای در آغوش درخت بودند.
*سیمرغ بهترین کارگردانی اهدا شد به محمدعلی باشه آهنگر برای سینما متروپل. محمدعلی باشه آهنگر در سخنانی از تیم زحمتکش سینمامتروپل تشکر کرد و همچنین از بنیاد سینمایی فارابی که در ساخت این فیلم همکاری کردند.
در این بخش حسین میرزامحمدی برای کت چرمی، محمد عسگری برای اتاقک گلی، هادی محمدیان و بهنود نکویی و محمدجواد جنتی برای بچه زرنگ، بابک خواجه پاشا برای در آغوش درخت، حمید زرگرنژاد برای شماره ۱۰، محمدحسین لطیفی برای غریب دیگر نامزدهای این بخش بودند.
*سیمرغ بهترین فیلم اهدا شد به سینما متروپل به تهیه کنندگکی سیدحامد حسینی. سیمرغ بلورین جایزه ویژه هیات داوران هم اهدا شد به اتاقک گلی به تهیه کنندگی داود صبوری.
در این بخش بچه زرنگ به تهیه کنندگی حامد جعفری، شماره ۱۰ به تهیه کنندگی ابراهیم اصغری، در آغوش درخت به تهیه کنندگی محمدرضا مصباح، سینما متروپل به تهیه کنندگی محمدعلی باشه آهنگر، کت چرمی به تهیه کنندگی کامران حجازی، یادگار جنوب به تهیه کنندگی مجتبی رشوند دیگر نامزدها بودند.
*دیپلم افتخار بهترین فیلم اول (کارگردان اول) اهدا شد به لیلی عاج برای فیلم سرهنگ ثریا و یک دیپلم افتخار هم در این بخش اهدا شد به بابک خواجه پاشا برای کارگردانی در آغوش درخت. سیمرغ بلورین بهترین فیلم اول اهدا شد به اتاقک گلی به کارگردانی محمد عسگری.
دیگر نامزدهای این بخش عبارتند از: جنگل پرتقال به کارگردانی آرمان خوانساریان، بعد از رفتن به کارگردانی رضا نجاتی، کت چرمی به کارگردانی حسین میرزامحمدی
*سیمرغ بهترین فیلم کوتاه اهدا شد به محمد ثریا تهیه کننده و کارگردان برنو.
نامزدهای این بخش: محمدرضا مرادی تهیه کننده و کارگردان رنگارنگ، نیلوفر زیوردار (تهیه کننده) وحید نامی و نوید نامی کارگردان مریضخانه مرکزی، محمدجواد محمد (تهیه کننده) محمد پایدار (کارگردان) نوشابه مشکی.
*سیمرغ بهترین فیلم مستند اهدا شد به فرشاد افشین پور برای مستند دنیای وحشی زاگرس.
نامزدها عبارتند از: سیدمصطفی موسوی تبار (تهیه کننده) زهره نجف زاده (کارگردان) برای ۶۴۱۰ روز اسارت، مسعود زارعیان (تهیه کننده و کارگردان) برای غیرمسکونی
*سیمرغ بلورین بهترین پویانمایی اهدا شد به بچه زرنگ.
*جایزه ویژه هیات داوران هم به اتاقگ گلی اهدا شد.
*سیمرغ بلورین جایزه دبیر جشنواره اهدا شد به گلهای باوارده به تهیه کنندکی سعید سعدی.
*جایزه شهردار تهران (ارمان) باحضور زاکانی شهردار تهران و وزیر ارشاد هم به اتاقک گلی اهدا شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا