تجارت

هزینه اسراف اقلیت بد مصرف‌ از جیب مردم پرداخت نشود!

بررسی قبوض برق مشترکان خانگی بیانگر آن است که تنها 3 درصد از مشترکان بد مصرف به دلیل مصرف نجومی برق مشمول هزینه‌ قابل توجه شده‌اند.

ناظم نیوز: بخش اندکی از جامعه در روزهای گذشته نسبت به مبلغ قبض برق خود اعتراضاتی داشته‌اند و حتی دامنه این اعتراضات به مجلس شورای اسلامی کشیده شد.
بر این اساس پایش مشترکان خانگی صنعت برق می‌تواند به خوبی جامعه معترض به مبلغ قبض برق را مشخص کند. در همین راستا به استناد آمار به دست آمده از پایش‌های صنعت برق، 28 درصد از مشترکان خانگی انرژی الکتریسیته در کشور جزء کم‌مصرف‌ها رده‌بندی شده و در پله اول از نظر میزان مصرف یعنی مصرف کمتر از 100 کیلووات ساعت در ماه قرار می‌گیرند.
بیشترین میزان تمرکز مصرف مشترکان خانگی در پله دوم مصرف قرار دارد، جاییکه 35 درصد از مشترکان برق خانگی در هر ماه مصرف بین 100 تا 200 کیلووات ساعت در ماه را تجربه می‌کنند. علاوه بر این مشترکانی برق خانگی که میزان مصرف آن‌ها در پله سوم قرار گرفته و مصرف بین 200 تا 300 کیلووات ساعت در ماه را دارند، 23 درصد از کل مشترکان خانگی را در بر می‌گیرند.
*86 درصد مشترکان صنعت برق مطابق الگو مصرف می‌کنند
بر اساس آمار ارائه شده بیش از 86 درصد از مشترکان خانگی صنعت برق در 3 پله اول مصرف متمرکز شده و مطابق میانگین الگوی تعیین شده در کشور به مصرف برق می‌پردازند. میزان هزینه برق این گروه بزرگ در هر سال بر اساس مصوبه بودجه معادل 7 درصد افزایش می‌یابد و امسال نیز هیچ افزایش قیمتی به جز 7 درصد سالانه در میزان مصرف برق آن‌ها اتفاق نیفتاده است.
اما پر مصرف‌های صنعت برق که در پله‌های چهارم یعنی مصرف بین 300 تا 400 کیلووات ساعت در ماه، پله پنجم یعنی مصرف بین 400 تا 500 کیلووات ساعت در ماه قرار دارند، به ترتیب 9 درصد و 3 درصد از مشترکان صنعت برق را شامل شده و در مجموع پرمصرف‌ها 12 درصد از جامعه آماری مشترکان خانگی هستند. میزان مصرف برق این بخش علاوه بر 7 درصد اضافه شده در هر سال 16 درصد دیگر نیز به سبب تشویق برای کم مصرفی اضافه شده و در مجموع سالانه 23 درصد افزایش قیمت را تجربه خواهند کرد.
*3 درصد از مشترکان صنعت برق بد مصرف هستند
اما بد مصرف‌های صنعت برق که در پله ششم و پله هفتم قرار دارند، به ترتیب 1 درصد و 2 درصد از جامعه مشترکان صنعت برق را به خود اختصاص داده و این جامعه مجموعا 3 درصدی مشترکان خانگی که عمدتا جزء دهک‌های درآمدی ثروتمند میز هستند، علاوه بر 23 درصد افزایش قیمت رخ داده به دلیل بد مصرف 10 درصد بیشتر متحمل افزایش تعرفه مصرف برق شد و 33 درصد افزایش قیمت را تجربه کردند.
نکته قابل توجه در میزان مصرف، میانگین قیمت پرداختی مشترکان است. بر همین اساس میانگین پرداختی مشترکان پله اول مصرف معادل، صفر است زیرا بر اساس مصوبات برق امید، میزان پرداختی این مشترکان مشمول تخفیف 100 درصدی قیمت برق می‌شود، در پله دوم میانگین پرداختی مشترکان 35.1 هزار تومان است، در پله سوم این پرداختی به 68.9 هزار تومان می‌رسد، در پله چهارم مشترکان برق خانگی نسبت به پرداخت 164.2 هزار تومان به طور میانگین اقدام می‌کنند، مشترکان پر مصرف پله پنجم در هر ماه به طور متوسط 277.2 هزار تومان هزینه برق می‌پردازند، در پله ششم و برای مشترکان بد مصرف این عدد به 406.7 هزار تومان می‌رسد و در نهایت متوسط پرداختی مشترکان در پله هفتم در وضعیت بسیار بد مصرفی معادل 993.2 هزار تومان در هر ماه است.
*قبض نجومی برق نتیجه مصرف نجومی است
زمانیکه میزان پرداختی مشترکان خانگی را در کنار تعداد آن‌ها قرار می‌دهیم، متوجه این مسئله خواهیم شده که بیشترین میزان پرداختی صنعت برق برای مشترکان دو پله ششم و هفتم بوده که مجموعا 3 درصد از مشترکان را در برمی‌گیرد.
به عبارت دیگر تنها 3 درصد از مشترکان به دلیل مصرف بیش از 2 برابری الگوی مصرف متحمل هزینه قابل توجه در صنعت برق شده‌اند و این بخش بد مصرف و تریبون‌دار در فضای جامعه خود را نماینده کلیت مردم معرفی کرده و حاضر به پرداخت هزینه بد مصرف خود نیستند.
بر همین اساس، رضا اردکانیان، وزیر سابق نیرو در گفتگویی عنوان کرده بود، «تا بحث تعرفه و اصلاح تعرفه پیش آمده بلافاصله گروهی از اقشار غیر متمکن که اگر یارانه را هدف‌مند کنید تحت فشار قرار می‌گیرند، به ذهن می‌آیند و همیشه این‌ها سپر انسانی مقابل عدۀ دیگری که از این موضوع بهره می‌برند هستند.»
*هزینه اسراف برق برای بد مصرف‌ها باید بیشتر شود
بررسی‌های آماری بیانگر آن است که استفاده از عبارت افزایش قیمت برق در حال حاضر صحیح نبوده و وزارت نیرو در اقدامی تنها نسبت به افزایش قیمت برق پر مصرف‌ها و بد مصرف‌ها اقدام کرده است. اقدامی که به دلیل کاهش یارانه انرژی پرداختی از جیب آحاد مردم به جیب ثروتمندان پرمصرف و بد مصرف می‌تواند منشا اتفاقات بسیار مثبت از جمله کاهش بدهی دولت به بخش خصوصی برق و توسعه زیرساخت‌های این حوزه منتهی شود.
به عبارت دیگر بخش اعظمی 86 درصدی مردم که میزان مصرف معقولی دارند، باید بدانند که چهل چراغ خانه پرمصرف‌ها و بد مصرف‌های صنعت برق از سرمایه متعلق به آنان در قالب یارانه انرژی روشن شده و طبیعتا عمده اعتراضات در این حوزه نیز توسط آن‌ها هدایت می‌شود.
در حال حاضر مصرف نجومی و اسراف برق توسط عده‌ای در کشور سبب شده تا میزان صادرات برق کشور به حداقل برسد، بر همین اساس تعرفه‌های بخش بد مصرفی باید به گونه ای تغییر کند که اسراف برق این بخش اقلیت فرصت افزایش عایدی ناشی از صادرات انرژی سلب نشود.
علاوه بر این نمایندگان مجلس باید توجه کنند که نماینده اکثریت مردم هستند و تریبون مقدس آن‌ها در نظام جمهوری اسلامی نباید مورد سوء استفاده 3 درصدی‌های ثروتمند قرار گیرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا