ورزش

هادی چوپان و مقام سومی مستر المپیای 2021

هادی چوپان، ورزشکار ایرانی، موفق شد در مسابقات جهانی مستر المپیای 2021 مقام سوم و جایزه مردمی را از آن خود کند.

به گزارش ناظم نیوز، پس از بررسی اولیه در روز جمعه که با حضور ورزشکارانی جدیدی چون هانتر لابرادا و نیک واکر همراه بود، در نهایت داوران بار دیگر ممدوح السبیای معروف به بیگ رامی را به عنوان قهرمان مسابقات مستر المپیا معرفی کردند. این در حالی است که بیگ رامی در دور قبلی این مسابقات نیز عنوان قهرمانی را از آن خود کرده بود.
برندون کری، قهرمان مستر المپیای 2019، نیز در رتبه دوم قرار گرفت تا مقام سوم به هادی چوپان معروف به گرگ ایرانی برسد که رتبه خود را نسبت به سال گذشته یک رده ارتقا داد. جایزه نفر اول این مسابقات 400 هزار دلار، جایزه نفر دوم 150 هزار دلار و جایزه نفر سوم 100 هزار دلار است.
در دور اول شش نفر از شرکت کنندگان شامل نیک واکر، هادی چوپان، بیگ رامی، برندون کری، هانتر لابرادا و ویلیام بوناک در کنار هم قرار گرفتند و چوپان نمایشی داشت که به عقیده بسیاری از هواداران و اعضای رسانه بهترین سطح از عملکردش را نشان می‌داد.
چوپان، بیگ رامی و کری بار دیگر در روز شنبه نیز روی صحنه حاضر شدند و بهترین نمایش ممکن را بدون ذره‌ای اشتباه از خود ارائه کردند. همین باعث شد تا بسیاری باور داشته باشند که داوران کار سختی را در این دوره در پیش نداشتند.
علاوه بر مقام ارزشمند سوم و جایزه 100 هزار دلاری، هادی چوپان جایزه مردمی این مسابقات را که بر اساس رای هواداران اهدا می‌شود از آن خود کرد. این دومین بار است که جایزه مردمی مسابقات مستر المپیا به این ورزشکار ایرانی می‌رسد.
بیگ رامی مصری‌الاصل دوباره قهرمان جهان شد.این ماهیگیر سابق سرنوشتی خواندنی دارد و ستاره احترام برانگیزی در دنیای بدنسازان حرفه‌ایست.
چرا چوپان قهرمان نشد؟
اولین حضور هادی چوپان در مسابقات مستر المپیا در سال 2019 بود که موفق شد در آن سال رتبه سوم را به خود اختصاص داد که به نوبه خود یک رکورد بی‌نظیر به حساب می‌آید. این ورزشکار در هر دوره حضورش در این مسابقات نشان داده که رقیبی جدی است و پتانسیل تبدیل شدن به قهرمان جهان را دارد. او امسال نیز در آستانه کسب عنوان قهرمانی قرار داشت اما در نهایت جایزه مردمی را از آن خود کرد.
مشخصا داوران در مسابقات آزاد مردان برای ابعاد بدن اهمیت زیادی قائل هستند و به همین دلیل بیگ رامی و برندون کری موفق شدند بالاتری از چوپان قرار بگیرند. کری می‌دانست که برای هم سطح شدن با ورزشکاری مانند بیگ رامی باید ابعادش را افزایش دهد.
با این حال هادی کمی از ابعادش را کاهش داد و تصمیم گرفت روی نقاط قوت خودش مانور داد. او بهترین ژست‌گیری را نیز روی صحنه داشت و اگر فقط کمی حجم بیشتری داشت شاید شرایط کاملا فرق می‌کرد.
یکی از اشتباهات هادی چوپان این بود که او بسیار دیرهنگام ژست می‌گرفت. همین باعث می‌شد که او فرصت کمی برای به نمایش درآوردن عضلاتش داشته باشد چرا که باید بلافاصله به سراغ حرکت بعدی می‌رفت. او باید در این زمینه بسیار پیشرفت کند تا بتواند برابر بیگ رامی بایستد.
چوپان:اینجا آخر تناسب اندام در جهان است
این ستاره ایرانی بدنسازی جهان قبلا درباره مسابقات مسترالمپیا گفته بود: این مسابقات حدود 70 سال است برگزار می شود و مسابقه ای است که پیشرفته ترین عضلات انسانی را معرفی می کند. آن 5 نفری که در این مسابقات مقام اول تا پنجم را به دست می آورند کسانی هستند که بیشترین پرورش اندام انسانی را داشته اند. مثلا یک شخص عادی نمی داند شکم چه اندام هایی دارد. عضلات انسان وقتی بزرگ می شود چه شکلی می شود. یا اینکه رگ های انسان وقتی روی بدن می آید بدن به چه شکل می شود. مباحث علمی دارد. کسی که بخواهد به این مسابقات ورود کند باید مجوز بگیرد. اگر طلا گرفتی مستقیم به مسابقات مسترالمپیا می روی اما اگر نگرفتی باید امتیاز جمع کنی تا به آن جایگاه برسی. پایه مدالی و قهرمانی آن در سطح المپیک است.
چوپان می‌گوید: در سال یک نفر مستر المپیا می شود و مجسمه را می برد. کسی که مجسمه را می گیرد آخر تناسب اندام آن سال است. مرد اول تناسب اندام دنیا است. مسابقه ای است که در این 70 سالی است که برگزار می شود اولین ایرانی که در آن شرکت کرد زنده یاد بیت الله عباس پور بود که در دسته 96 کیلوگرم نفر پنجم بود. بعد از آن دومین نفر من بودم که در اولین حضور نفر سوم مسابقات شدم. این اولین مدالی است که به نام کشوری در قاره آسیا ثبت شده است. افتخاری بود که توانستم به نام ایران مقام بیاورم و پرچم ایران را بالا ببرم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا