اقتصادی

طرح «جهش تولید در دیمزارها» تدوین شد

رییس موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور از تدوین برنامه بذری و پشتیبانی فنی طرح پنج ساله برای جهش تولید در مزارع دیم خبر داد.


به گزارش ناظم نیوز به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، خشنود علیزاده افزود: در این برنامه پنج ساله سطح قابل توجهی از مزارع دیم زیر کشت ارقام جدید با دستورالعمل‌های زراعی مؤسسه تحقیقات کشاورزی دیم می‌رود.

وی گفت: ما برای اجرای این برنامه نیاز بذری و طبقات مختلف بذر در اراضی دیم را پیش بینی کرده ایم.

علیزاده اضافه کرد: بر اساس پیش بینی‌های مؤسسه تحقیقات کشاورزی دیم در این برنامه کشت ۴ میلیون هکتار گندم دیم هدفگذاری شده که برای پوشش بذری حداقل ۴۰ درصد از این سطح به حدود ۳۲۴ هزار تن بذر گواهی شده نیاز است.

وی ادامه داد: طبقات بذری پرورشی ۱ و ۳ و مادری مورد نیاز برای این منظور در گندم، جو و محصولات جایگزین نیز پیش بینی و برنامه‌ریزی شده که با مشارکت بخش خصوصی قابل تأمین است.

وی با بیان این که تولید هسته‌های بذر دیم نیاز به آبیاری مطمئن دارد، بر ضرورت تکمیل و توسعه زیرساخت‌ها در ستاد و مراکز همکار این مؤسسه تاکید ورزید.

رئیس مؤسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور در همین حال گفت: عملیات اجرایی جهش تولید در دیمزارها با مشارکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) و وزارت جهاد کشاورزی از سال زراعی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ در شش استان آغاز شده و به تمام استان‌های دیم‌خیز کشور تسری می‌یابد.

وی با اشاره به این که مؤسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور در سال ۱۳۹۹ رتبه نخست انتقال فنآوری به بخش خصوصی در بین ۲۱ مؤسسه تحقیقات کشاورزی و مراکز ملی را بدست آورد، اذعان داشت: در حال حاضر ۶۱ قرارداد فعال با بخش خصوصی در زمینه انتقال فنآوری بذر گندم، حبوبات، دانه‌های روغنی و علوفه دیم داریم.

وی، افزایش مشارکت بخش خصوصی و انعقاد قراردادهای تکثیر بذر تمام محصولات زراعی دیم با شرکت‌های فعال را از سیاست‌های این مؤسسه در راستای افزایش نفوذ ارقام جدید و برنامه جهش تولید در عرصه‌های دیم عنوان کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا