اقتصادینفت و انرژی

صعود نفت در پی تعدیل انتظارات درباره صادرات ایران

قیمت نفت روز سه شنبه در پی تعدیل انتظارات سرمایه گذاران درباره بازگشت نفت ایران به بازارهای بین المللی در آینده نزدیک، برای سومین روز متوالی افزایش یافت و نزدیک به بالاترین حد یک هفته گذشته ایستاد.

ناظم نیوز: بهای معاملات نفت برنت با ۱۴ سنت معادل ۰.۲ درصد افزایش، به ۶۸ دلار و ۶۰ سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با هشت سنت افزایش، به ۶۶ دلار و ۱۳ سنت در هر بشکه رسید. شاخصهای نفت روز دوشنبه با بیش از یک دلار افزایش بسته شده بودند.
مذاکرات غیرمستقیم میان آمریکا و ایران هفته جاری در وین ازسرگرفته می شود. مذاکرات با توافق میان تهران و آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره تمدید توافق نظارت بر برنامه هسته ای ایران پشتیبانی شده است.
نگرانیها نسبت به این که توافق میان ایران و آمریکا به رفع تحریمها و آغاز فروش نفت ایران منتهی خواهد شد پیشتر باعث ریزش قیمت نفت شده بود.
بانک آمریکایی گلدمن ساکس پیش بینی کرد شرایط برای قیمت بالاتر نفت با توجه به پیشرفت برنامه های واکسیناسیون و متعاقبا بهبود تقاضا به قوت خود باقی مانده است. حتی با فرض این که صادرات نفت ایران در ژوییه ازسرگرفته می شود، قیمت نفت برنت همچنان تا سه ماهه چهارم به مرز ۸۰ دلار در هر بشکه صعود خواهد کرد.
با این حال روند احیای جهانی از پاندمی کووید ۱۹ برابر نیست و دورنمای یکدستی برای تقاضا برای نفت نشان نمی دهد. بخشهایی از اروپا و آمریکا شاهد کاهش آمار ابتلا و مرگ هستند که تسهیل محدودیتهای قرنطینه را به دنبال داشته است اما آمار در سایر کشورها مانند هند همچنان بالاست.
بر اساس گزارش رویترز، طبق آمار رسمی که روز دوشنبه منتشر شد، آمار مبتلایان هند در ۲۴ ساعت گذشته ۲۲۲ هزار و ۳۱۵ نفر بود که از رکورد بیش از ۴۰۰ هزار در ابتدای ماه کاهش نشان می دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا