تجارت

سفرهای خارجی کاهش یافت

براساس آخرین خبر و گزارش های بدست رسیده، کاهش 80 درصدی سفر خارجی مشاهده می شود.

به گزارش ناظم نیوز به نقل از گمرک ایران، تازه ترین آماری که گمرک ایران در رابطه با وضعیت سفرها و ترددهای خارجی در سال گذشته منتشر کرد، نشان می دهد که 4.3 میلیون نفر مسافر وارد کشور شده یا به عبارتی مسافر ورودی بودند که این تعداد مسافر ورودی شامل بیش از 3.8 میلیون نفر ایرانی و بالغ بر 512 هزار نفر خارجی است. همچنین، بیش از 4.2 میلیون نفر به عنوان مسافر خارجی از کشور تردد داشته اند.

16 میلیون از مسافران ورودی کم شد
تردد مسافر نسبت به سال 1398 با کاهش 79.1 درصدی برای مسافران ورودی و کاهش 78.8 درصدی در تردد مسافران خارجی روبرو بوده است. این کاهش 80 درصدی در تردد مسافر کاهشی حدود16.4 میلیون نفر مسافر ورودی و کاهش 15.7 میلیون نفر در مسافران خروجی را شامل می شود.

کاهش 87 درصدی تردد از فرودگاه امام (ره)
براساس این گزارش، تردد مسافرین از پر ترددترین فرودگاه کشور یعنی فرودگاه امام خمینی (ره) با کاهش قابل توجه 87 درصدی در تردد مسافران ورودی و خروجی نسبت به سال 1398 مواجه بود؛ بطوریکه تعداد مسافران ورودی از گمرک امام خمینی (ره) حدود 428 هزار مسافر و تعداد مسافران خروجی حدود 454 هزار نفر بوده است.

ریزش تند سفرهای ترکیه و تغییر مسیر سفرها
اما عمده پروازهای خارجی به منظور گردشگری از فرودگاه امام (ره) به مقصد کشور ترکیه بوده که آن هم با کاهش قابل توجهی همراه است. تغییر مسیر پروازها و سفرهای خارجی در این گزارش قابل تامل است؛ بطوریکه سفرهای گردشگری که عمدتا به مقصد کشورهای ترکیه و امارات صورت گرفته به سفرهای داخلی با مقاصد گردشگری مشابه گزینه های ترکیه و دبی تغییر داشته است.

قشم و کیش همچنان پرتردد
دو فرودگاه قشم و کیش بیشترین تردد مسافری را در سال گذشته به خود اختصاص داده اند و عمده این سفرها در ایام پایانی سال و به ویژه فصل زمستان صورت گرفته است. فرودگاه قشم بیش از دو میلیون مسافر ورودی و حدود یک میلیون و 900 هزار مسافر خروجی در سال گذشته ثبت کرده است. هر چند تعداد مسافران ورودی و خروجی این فرودگاه نسبت به سال 1398 به ترتیب 38 و 39 درصد کاهش داشته اما نسبت به سایر فرودگاه ها پرمسافر بوده است.
در همین مدت فرودگاه کیش با ثبت 1.3 میلیون مسافر ورودی و 1.2 میلیون مسافر خروجی در رتبه دوم تردد مسافری در سال 1399 قرار دارد.
تردد مسافران ورودی و خروجی از فرودگاه کیش نسبت به سال 1398 کاهش 28 درصدی در تعداد مسافران ورودی و کاهش 28 درصدی در مسافران خروجی دارد. با این وجود دو مقصد تردد بیش از شش میلیونی مسافران ایرانی و خارجی فرودگاه امام خمینی (ره) را از آن خود کرده است.

کرونا یک طرف، گرانی ارز هم یک طرف
طبق اعلام غنیون، معاون مدیر کل دفتر آمار و پردازش اطلاعات گمرک ایران در رابطه با چرایی کاهش مسافرت ها و مسافران ورودی و خروجی در سال گذشته، محدودیت های مقطعی بسیار ناشی از بیماری کرونا و توقف چندین ماهه مرزهای زمینی، دریایی، ریلی و هوایی در این موضوع موثر بوده است.
به گفته وی، از سوی دیگر مسدود بودن مرزها، لغو انواع سفرها اعم از تفریحی، سیاحتی، زیارتی، مذهبی و کاری و از سویی عدم پذیرش مسافران ورودی توسط کشورهای مقصد یا شرایط سخت گیرانه ورود مسافر اعم از قرنطینه و همچنین شرایط مشابه در مسافران خارجی به دلیل مخاطرات ناشی از انتقال ویروس کرونا سفرها را تحت تاثیر قرار داده است.
این مقام مسئول در گمرک ایران در رابطه با کاهش سفر به کشورهایی مانند ترکیه و کاهش 80 درصدی سفر خارجی نیز گفت که گذشته از شرایط حاکم بر کشورهای دنیا به دلیل بیماری کرونا، شرایط اقتصادی حاکم بر کشورمان و افزایش شدید نرخ برابری ارزهای خارجی در مقابل پول ایران دلیل اصلی کاهش تردد مسافر بشمار می رود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا