تجارت

«سایه و موسیقی» تغییر کرد/ خواندن مطالب تازه از نتایج یک طرح

«شعر سایه در موسیقی ایرانی» عنوان یکی از آثار پژوهشی حوزه موسیقی است که در قالب طرح پژوهشی «سایه و موسیقی» با تغییرات جدیدی پیش روی مخاطبان قرار گرفت.

به گزارش ناظم نیوز، کتاب «شعر سایه در موسیقی ایرانی» نوشتۀ مهدی فیروزیان پس از گذشت دو سال از چاپ نخستِ آن، با تغییراتی به چاپ دوم رسید و توسط انتشارات «هنر موسیقی» در دسترس مخاطبان قرار گرفت.

از ویژگی‌های این کتاب که توسط نشر «هنر موسیقی» پیش روی مخاطبان قرار گرفته می‌توان به این نکته اشاره کرد که بر اساس آنچه عنوان شده، نویسنده در نتیجۀ چند سال مصاحبت و معاشرت نزدیک با هوشنگ ابتهاج (سایه) به اطلاعات دست اول بسیاری در مورد زندگی و شعر او و نحوۀ تولید بسیاری از آثار موسیقایی در دورۀ مدیریت ابتهاج در رادیو ایران دست یافته است.

از این اطلاعات برای بررسی و شرح اشعار سایه و نقد آثار موسیقایی بزرگانی چون محمدرضا شجریان (که کتاب نیز به او تقدیم شده است)، همایون خرم، عبدالوهاب شهیدی، محمدرضا لطفی، پرویز مشکاتیان، حسین علیزاده، شهرام ناظری بهره برده است.

«سایه و موسیقی» تغییر کرد/ خواندن مطالب تازه از نتایج یک طرح

آثار موسیقایی پدید آمده با شعر سایه در این کتاب با طبقه‌بندی بر اساس نام کتاب و قالب شعری و فرمِ موسیقی (تصنیف و آواز) معرفی شده و مسائل مربوط به پیوند صحیح شعر و موسیقی دربارۀ آنها مطرح شده است.

«شعر سایه در موسیقی ایرانی» جلد دوم از طرح پژوهشی پنج جلدی «سایه و موسیقی» است. جلد نخست این طرح با عنوان «موسیقی ایرانی در شعر سایه» سال ۱۳۹۶ منتشر شده بود.

طبق اعلام ناشر جلد سوم نیز با عنوان «گل‌های تازه» در آینده‌ای نزدیک به چاپ خواهد رسید.

این کتاب را انتشارات هنر موسیقی در ۶۴۰ صفحه با قیمت ۱۴۰ هزار تومان منتشر کرده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا