اجتماعیمحیط زیست

سازمان حفاظت محیط‌ زیست مقابل صید ترال قاطعانه ایستاده است

مدیرکل دفتر حفاظت از زیست بوم‌های دریایی سازمان محیط زیست با انتقاد از وضعیت صید در کشور گفت: سازمان حفاظت محیط‌زیست با قاطعیت اعلام کرد که باید جلوی صید ترال گرفته شود و مقابل این نوع صید هم قاطعانه ایستاده است.

ناظم نیوز: به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، داود میرشکار افزود: باید از خام فروشی شیلاتی جلوگیری کنیم و اگر بهره برداری از اکوسیستم صورت می گیرد، باید تبدیل به کالای با ارزش افزوده شود و بعد از آن توزیع صورت گیرد، همانگونه که برای جلوگیری از خام فروشی نفت برنامه ریزی می کنند، باید برای جلوگیری از خام فروشی شیلاتی نیز برنامه داشته باشیم.
وی در مورد انتقادهای شدید صورت گرفته در مورد صید ترال گفت: در حوزه صید ترال بسیار قاطع ایستادیم و گفتیم که صید ترال به ویژه در خلیج فارس باید ممنوع شود.
مدیر کل دفتر حفاظت از زیست بوم های دریایی و سواحل دریایی ادامه داد: طی جلسات بسیار زیادی این مساله را از تمامی دستگاه ها خواستیم اما متاسفانه با توجه به اینکه اکنون کشتی های زیادی از قایق گرفته تا لنج و کشتی های صنعتی، این کار را انجام می دهند، یقینا با وضعیتی که کشور دارد ممنوعیت این نوع صید می تواند تبعات اجتماعی داشته باشد بنابراین هنوز به نتیجه‌ای نرسیده‌ایم.
میرشکار تصریح کرد: پیگیری ممنوعیت صید ترال به ویژه در خلیج فارس همچنان در دستور کار است تا بتوانیم درصورت عدم توان توقف این صید، حداقل با همکاری سازمان شیلات ایران، آن را مدیریت کنیم، برای این امر نیز نیاز به یک سری مقدمات است.
وی با تاکید بر اینکه ابتدا باید مجلس شورای اسلامی قانون حفاظت و بهره برداری از آبزیان را اصلاح کند گفت: نمی شود یک سازمانی هم ارزیابی ذخایر را انجام دهد، هم مجوز صادر کند و هم نظارت کند و جلوی تخلفات را بگیرد، این امر کار درستی نیست و یقینا سوء مدیریت و فسادهای مالی رخ می دهد.
مدیر کل دفتر حفاظت از زیست بوم های دریایی و سواحل دریایی افزود: معتقدیم سازمان حفاظت محیط زیست به ویژه یگان حفاظت محیط زیست را باید توانمند کنیم یا اینکه یک یگان مشترک را در کشور ایجاد کنیم که به صورت مستقل فعالیت کند و به هیچ یک از سازمان ها و دستگاه ها وابستگی نداشته باشد؛ قوانین را در اختیارش قرار دهیم، بتواند نظارت درستی انجام دهد و تمام تخلفات را در حوزه ساحلی و دریایی کنترل کند.
میرشکار یادآور شد: در کنار بحث نظارت باید به سراغ اشتغال های جایگزین برویم، به ویژه اشتغال هایی که با ظرفیت زیستی منطقه همخوانی دارد؛ برای این امر اقتصاددانان و کسانی که در این حوزه فعالیت می کنند، لازم است وارد عرصه شوند.
وی با تاکید بر اینکه نیاز است در حوزه امنیت غذایی، تولیدات و کشاورزی اشتغال درستی ایجاد شود، گفت: لازم است توسعه صنایع در ساحل نیز دقیقا متناسب با ظرفیت زیستی صورت گیرد.
مدیر کل دفتر حفاظت از زیست بوم های دریایی و سواحل دریایی با تاکید بر اینکه عمدتا کشور ما قابلیت توسعه گردشگری پایدار را دارد، اظهار داشت: باید به سمت توسعه گردشگری پایدار برویم، به قدری خدمات درست و پایدار ارائه کنیم و قیمت ها متناسب باشد تا دیگر گردشگری برای گردشگر خارج از کشور نرود. باید از این ظرفیت ها استفاده و سپس ظرفیت صید و صیادی را کم کنیم. یعنی آن هایی که به صورت غیرمجاز در حوزه صید و صیادی اشتغال دارند و عمدتا نیز غیر مسوولانه صید می کنند را مدیریت کرده و شغل جایگزین برای این افراد درنظر بگیریم.

کشتی های خارجی نباید صید کنند
میرشکار با تاکید بر اینکه شناورهای چینی یا حتی شناورهای سایر کشورها نباید حق ورود به آب های کشور را برای بهره برداری داشته باشند، گفت: اگر ذخیره ای وجود دارد باید صیادان خودمان بتوانند صید کنند و آبزیان صید شده وارد چرخه شیلاتی شود.
وی ادامه داد: متاسفانه اکنون خام فروشی در شیلات به ویژه به این شکل که هیچ فایده ای نه در حوزه امنیت غذایی و نه در حوزه اقتصادی کشور ندارد، صورت می گیرد و یک صیاد به قیمت نازل که فقط برای خودش سود دارد، آن سرمایه و گونه آبزی که صید می کند را هر چند که آنچه صید کرده ارزشمند باشد، به تاجرانی که ماهی را به کشورهای جنوبی حاشیه خلیج فارس و دریای عمان صادر می کنند، می فروشد، این روند باید مدیریت شود.
مدیر کل دفتر حفاظت از زیست بوم های دریایی و سواحل دریایی خاطرنشان کرد: متاسفانه هر کسی هر گونه دوست دارد برداشت می کند و هر جا می خواهد می فروشد؛ ماهی ای را در سواحل جنوبی خودمان پیدا نمی کنید اما همان ماهی به وفور در کشورهای عربی وجود دارد، این مسایل باید مدیریت شود، باید صیدی که صورت می گیرد برای کشور عایدی داشته باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا