اجتماعیخانواده

رفع افسرده گی، نرخ طلاق را کاهش می‌دهد

عضو هیئت مدیره انجمن روانشناسی ایران گفت: هر چه کرونا بیشتر طول بکشد و واکسیناسیون دیرتر صورت بگیرد، مردم فقیر، فقیرتر و خشمگین می‌شوند

به گزارش ناظم نیوز،حمید یعقوبی رئیس مرکز مشاوره دانشگاه صنعتی شریف و عضو هیئت مدیره انجمن روانشناسی ایران، در پاسخ به سوالی مبنی بر تاثیر بیمه نبودن خدمات سلامت در شرایط پاندمی کرونا بر افزایش مشکلات روحی و روانی افراد جامعه، بیان کرد: در این یک سال و نیمی که درگیر کرونا هستیم، تغییرات اساسی در سبک زندگی افراد از ابعاد مختلف شخصی، خانوادگی، اقتصادی و اجتماعی ایجاد شده و بشر آماده‌ی این تغییر نابه هنگام نبود و همه‌ اینها فشاری بر مردم وارد کرده که طبق نظر سازمان‌های بین‌المللی سلامت روان بعد از پاندمی کرونا، سونامی بعدی اختلالات روانی خواهد بود که بابت آن هشدار می‌دهند.
وی ادامه داد: البته با وجود اینکه مشکلات برای مردم زیاد شده، ولی بنظر شاید هنوز خیلی متوجه نباشند، مثل خبر خودکشی چند رزیدنت پزشکی که اخیرا منتشر شد و این موضوع به عنوان نمونه می‌تواند نشان فشار و خستگی در بین کادر درمان را نشان دهد.
یعقوبی افزود: قطعاً یکی از موانع و مشکلات استفاده از مشاوره‌های روانی، هزینه‌ی آن است، چون مردم هم تحت فشار اقتصادی فزاینده‌ای قرار دارند و واقعاً برای هزینه‌های یومیه هم دچار مشکل هستند و همین که هزینه‌ی مشاوره هم به سبد خانوار اضافه شود، هزینه‌ها بسیار زیاد خواهد شد.
وی گفت: به همین دلیل قطعاً اگر سازمان‌های بیمه گر پای کار بیایند، قطعا استفاده از خدمات مشاوره و سلامت روان بیشتر می‌شود.
یعقوبی ادامه داد: اما مشکلی که وجود دارد این است که مدیران تفاوت سرمایه گذاری و هزینه را نمی‌بینند، در حال حاضر خیلی از دستگاه‌ها فکر می‌کنند سیستمی مثل آموزش و پرورش یک بخش هرینه ساز است، در صورتی که این یک سرمایه گذاری برای تربیت نسل آینده است و بحث سلامت روان هم دقیقا به همین شکل است و شرکت‌های بیمه به اشتباه فکر می‌کنند که تحت پوشش قرار دادن این خدمات صرفه‌ایی ندارد.
وی گفت:ساده‌ترین اثر این سرمایه گذاری حال خوب روانی جامعه است که اگر یک کارمند حالش خوب باشد بهتر کار می‌کند، افسرده نبودن زنان و مردان نرخ طلاق را کاهش می‌دهد، وقتی نوجوانان خدمات کافی سلامت روان دریافت می‌کنند، بزه‌دیدگی و ناهنجاری کشور کم‌تر خواهد شد و در کل آسیب‌ها و نزاع‌ها کاهش پیدا می‌کند.
عضو هیئت مدیره انجمن روانشناسی ایران بیان کرد: اما متاسفانه شرکت‌های بیمه چرتکه می‌اندازند و این خدمات را تحت پوشش قرار نمی‌دهند.
وی ادامه داد: تا الان هم مشکلات پیش آمده هیچکدام دست مردم نبوده است، حال این مشکلات انباشه می‌شود و باید برای آن کاری کرد، اداره کل سلامت روان وزارت بهداشت و بخش‌های مرتبط باید برای این موضوع برنامه داشته باشد، باید پروتکل‌هایی را تعیین کنند، نیروهایی را آموزش دهند و متولیان اقتصادی و اجتماعی هم حواسشان به این موضوع باشد.
یعقوبی افزود: در واقع الان مردم خیلی گرفتار هستند، اما به دلیل همین کرونا و دور هم جمع نشدنشان شاید خیلی اعتراضی نکنند، هر چه کرونا بیشتر طول بکشد و واکسیناسیون دیرتر صورت بگیرد، مردم فقیر، فقیرتر و خشمگین می‌شوند و ممکن است پرخاشگری کنند.
وی ادامه داد: بنابراین باید متولیان بهداشتی و درمانی، اقتصادی، روانی و بخش‌های مربوطه هر چه سریع‌تر چاره اندیشی کنند چون مسئله‌ی سلامت روان بخش عمده‌اش به تعیین کننده‌های اجتماعی سلامت بر می‌گردد و اصلا اینطور نیست که فقط به اداره سلامت وزارت بهداشت مربوط باشد چون خیلی از این عوامل به خارج از وزارت بهداشت مربوط است.
یعقوبی در پایان افزود: یکی از عوامل تاثیرگذار بر حال مردم، واکسیناسیون کرونا است و باید اولویت دولتمردان با واکسیناسیون باشد که بر کاهش فشار مردم اثر دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا