اقتصادیبازرگانی

رشد اقتصادی کشور در سال 99 صفر بود!

رئیس اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: در ده سال گذشته برای اولین بار نرخ استهلاک از نرخ سرمایه‌گذاری بیشتر شده بنابراین کار برای رئیس جمهور بعدی سخت خواهد بود. عدم نوسازی و بهسازی و استفاده از فناوری‌ها، فاصله ما با جهان را افزایش داده است.

ناظم نیوز: غلامحسین شافعی در نشست روز گذشته فعالین بخش خصوصی با سید ابراهیم رئیسی اظهار کرد: سال گذشته رشد اقتصادی کشور تقریباً صفر بوده است. علیرغم آمارهای اعلامی، واقعیت رشد اقتصادی همین است. به دلیل همین عدم رشد اقتصادی همیشه تورم بالا بوده، در چند سال گذشته طبقه متوسط تجزیه شده و طبقه پایین افزایش چشمگیری داشته است و همیشه تورم در برابر افزایش دستمزد برنده بوده است.
وی افزود: در ده سال گذشته برای اولین بار نرخ استهلاک از نرخ سرمایه‌گذاری بیشتر شده بنابراین کار برای رئیس جمهور بعدی سخت خواهد بود. عدم نوسازی و بهسازی و استفاده از فناوری‌ها فاصله ما با جهان را افزایش داده است. مشکلات مربوط به کسری بودجه صندوق‌های بازنشستگی و غیره نیز نسبت به سال ۹۰ بیشتر شده است.
رئیس اتاق بازرگانی ایران همچنین بیان کرد: همه از توانمندی‌های کشور در حوزه‌های مختلف حرف می‌زنند اما سوال این است که علی‌رغم این ظرفیت‌ها چرا نتوانسته‌ایم از آنها استفاده کنیم؟ اگر اشکالات این موضوع مشخص شود باز هم درگیر آن ها خواهیم بود.
وی خاطر نشان کرد: قبل از آنکه دولت شاخص‌هایی مانند تورم و غیره را اعلام کند، مردم آنها را در خانه‌ها، کارگاه‌ها یا مغازه‌های خود می‌بینند و لمس می‌کنند. راه نجات کشور از این مشکلات تولید است اما رویه‌هایی که تاکنون داشتیم در این مورد موثر نبوده‌اند. از نظر مدیران بخش خصوصی آنچه می‌تواند باعث ایجاد توفیق شود، انتخاب تیم اقتصادی قوی در دولت است یکی از عوامل موثر در مشکلات امروز عدم اهلیت حرفه‌ای تصمیم‌گیران بوده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا