هنر

داستان‌نویسان اردبیلی چهره ملی شدند

اردبیل- داستان‌نویسان اردبیلی با دریافت نشان و جایزه ملی داستان حماسی در کشور خوش درخشیدند.

به گزارش ناظم نیوز، شامگاه سه‌شنبه آئین اختتامیه دومین دوره جایزه ملی «داستان حماسی» با حضور مسئولان فرهنگی و هنری و با معرفی نفرات برتر در آرامگاه فردوسی شهر مشهد برگزار و «محمود مهدوی» نویسنده اردبیلی مقام اول بخش رمان جایزه ملی «داستان حماسی» را به خود اختصاص داد.

به این رویداد فرهنگی در بخش رمان ۹۹ اثر از سراسر کشور ارسال شده بود که پس از داوری، محمود مهدوی نویسنده اردبیلی با رمان «چاه سرخ» اول شد.

در این بخش حسین شمس‌آبادی با رمان «داغ سرخ» دوم و محمدرضا آریانفر با رمان «موندو» و مینا سعادت‌پور با رمان «وزغی که هیچ‌کس نبود» به صورت مشترک حائز رتبه سوم شدند.

همچنین از بین ۱۵۱ داستان کوتاه و نیمه بلند ارسالی علیرضا محمودی ایران‌مهر با داستان «گذر از رودخانه بهشت»، مرتضی فرجی با داستان «آب‌های گرمسیری» و سودابه حیدری با داستان «الندشت» به ترتیب رتبه‌های اول تا سوم این بخش را کسب کردند.

ساسان ناطق، علی‌اصغر عزتی پاک و داود امیریان اعضای هیئت داوران دومین دوره جایزه ملی «داستان حماسی» بودند و دبیری علمی این دوره را محمدرضا شرفی خبوشان بر عهده داشت.

محمود مهدوی سرپرست باشگاه داستان و مسئول دفتر فرهنگ و ادبیات پایداری حوزه هنری استان اردبیل، متولد ۱۳۵۱ است و در سال ۱۳۷۳ پا به دنیای نویسندگی گذاشته است.

این نویسنده اردبیلی دارای مقام نخست رمان نوجوان در سطح ملی برای کتاب «برادر خوانده» بوده و تاکنون بیش از ۲۰ عنوان کتاب چاپ شده دارد.

جایزه ملی داستان حماسی یکی از رویدادهای فرهنگی و ادبی است که علاقه‌مندان عرصه ادبیات حماسی با محور قرار دادن الگوهای برجسته زبان فارسی، آثار خود را اغلب به صورت اقتباسی به رشته تحریر در می‌آورند.

این جایزه با محوریت حماسه‌های بومی و اقتباس از متون اصیل ایرانی برگزار می‌شود و تلاش می‌کند توجه نویسندگان را به سمت ادبیات بومی و استفاده از المان‌ها و اسطوره‌های ایرانی سوق دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا