اخبار ویژهاسلایدراقتصادی

تصمیمات تازه برای نجات بورس

به گزارش اقثتصاد کلان ، شورای عالی هماهنگی اقتصادی عصر امروز دوشنبه با حضور سران سه قوه به ریاست حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور، تشکیل جلسه داد.

در این جلسه محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی و ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضاییه نیز حضور داشتند.

بررسی وضعیت بورس و شیوه‌های حمایت از بازار سرمایه از جمله محورهای جلسه امروز سران قوا بود. بازار بورس در ما‌های اخیر وضعیت بحرانی داشته و در هفته‌های اخیر این بحران به اوج خود رسیده است.

اخیرا سازمان بورس بسته پیشنهادی تازه ای را برای نجات بازار ارائه کرد. که این بسته در جلسه امروز شورای عالی هماهنگی اقتصادی مورد بررسی قرار گرفته است.

در جلسه امروز با توجه به تاکید سران قوا بر ارائه راهکارها و اتخاذ سیاست‌های لازم برای رفع مشکلات در بازار سرمایه و رونق و توسعه آن، پیشنهادهای وزارت امور اقتصادی و دارایی که از طریق سازمان بورس و اوراق بهادار تهیه و در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت مورد بررسی قرار گرفته است، مطرح و به تصویب رسید.

تقویت مالی صندوق تثبیت بازار سرمایه برای حمایت از سرمایه های خرد و رونق بازار سرمایه و رفع ممنوعیت اعطای تسهیلات بانکی برای خرید سهام توسط شرکت های سرمایه گذاری و کارگزاری ها از جمله پیشنهادهایی بود که در راستای تقویت بازار سرمایه و بهبود آن مورد تصویب شورایعالی هماهنگی اقتصادی قرار گرفت.

تقویت حضور بانک ها در بازار بورس با هدف حمایت از سرمایه گذاران خرد از دیگر پیشنهادهایی بود که در این جلسه مورد بررسی قرار گرفت و پیشنهاد مربوط به منظور جبران زیان خریداران واحد های سرمایه گذاری عرضه شده توسط دولت مورد بررسی و تصویت قرار گرفت.
جزییات بسته بورسی سازمان بورس

هفته گذشته «محمدعلی دهقان دهنوی»، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار از بسته پیشنهادی ۳+۷ بازار سرمایه خبر داد و اعلام کرد که سه مصوبه آن اجرایی می‌شود و هفت مورد دیگر منوط به تایید شورای عالی هماهنگی اقتصادی است.

او اختصاص یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار، رفع ممنوعیت نهادهای مالی بازار سرمایه برای استفاده از تسهیلات بانکی و اعطای اقامت ۵ ساله برای سرمایه گذاران خارجی برای خرید سهام را از جمله مصوباتی دانست که در بازار سرمایه اجرایی خواهد شد.

اما هفت پیشنهاد دیگر که ظاهرا امروز همه آنها در جلسه شورای هماهنگی اقتصادی مورد بررسی قرار گرفته است، اهمیت بیشتری دارند.

بنا به گفته رییس سازمان بورس همه هفت پیشنهاد این سازمان در جلسه امروز تصویب شده است. تصمیمی که می توند تاثیر مهمی بر روند بازار داشته باشد.

این پیشنهادها عبارتند از:

۸۰ درصد از درآمد ناشی از مالیات نقل و انتقال سهام در سال ۱۴۰۰ در حساب صندوق تثبیت وارد شود.
ترغیب شرکت‌های فعال در بازار سرمایه، چنانچه سود انباشته صرف افزایش سرمایه شود، شرکت‌ها به همان اندازه از مالیات معاف خواهند شد.
شرکت‌هایی که نسبت به خرید سهام و زیرمجموعه‌های خود در راستای حمایت از بازار، اقدام کنند، می‌توانند تا ۵۰ درصد مبلغ خرید این سهام به‌عنوان امهال مالیاتی در یک سال منظور كنند و اجازه داده می‌شود بخشی از این مالیات را در یک سال نزد خود نگهداری کرده و از محل آن به خرید سهام مبادرت ورزند.
بانک‌ها و مؤسسات اعتباری می‌توانند از ماده ۱۶ و ۱۷ قانون رفع موانع تولید به مدت سه سال معاف شوند و از منابع مالی خود از بازار سرمایه حمایت کنند.
فراهم‌شدن امکان سرمایه‌گذاری صندوق توسعه ملی در بازار سرمایه
به صندوق تثبیت و توسعه بازار،  اجازه داده شود تا سقف ۲۰ هزار میلیارد تومان اوراق بدهی با ضمانت دولت منتشر کند.
 افرادی که واحدهای صندوق ETF پالایشی یکم را خریداری کرده بودند و در این مدت دچار ضرر و زیان شده بودند، باید ضرر آنها به‌نوعی جبران شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا