تجارت

اولویت حضور در دانشگاه با دانشجویان کارشناسی دارای دوره کارورزی

رئیس دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی درباره چگونگی بازگشایی دانشگاه گفت: ۵۰ درصد ظرفیت خوابگاه ها برای حضور دانشجویان کارشناسی دارای واحدهای عملی و کارورزی باز می شود.

به گزارش ناظم نیوز به نقل از دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، دکتر حمیدرضا خانکه در نشست پرسش و پاسخ با دانشجویان که به همت بسیج دانشجویی دانشگاه، بصورت مجازی برگزار شد، به سئوال های دانشجویان در ارتباط با چگونگی بازگشایی دانشگاه و برگزاری ترم جدید، پاسخ گفت.

وی درباره ظرفیت خوابگاه ها و چگونگی پذیرش دانشجویان در خوابگاه ها گفت: از روز شنبه، تا ۵۰ درصد ظرفیت همه خوابگاه ها را بتدریج مورد استفاده قرار می دهیم تا دانشجویان مقطع کارشناسی بتوانند واحدهای عملی و کارورزی خود را بگذرانند.

رئیس دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی از دانشجویان خواست تا شرایط بحران کرونا در کشور را درک کنند و افزود: وضعیت ویروس قابل پیش بینی نیست و برخی از کارشناسان، احتمال شروع موج ششم در آبان ماه را پیش بینی می کنند.

ما از نبود دانشجویان در دانشگاه ناراحت هستیم

وی اظهار داشت: هرچند که ما از نبود دانشجویان در دانشگاه ناراحت هستیم و به حضور دانشجویان و شور و شوق آنان در محیط دانشگاه دلخوش می شویم، ولی سلامتی دانشجویان اولویت ماست و مسئولان در تصمیم گیری هایشان، دغدغه سلامتی دانشجویان را دارند.

خانکه اضافه کرد: با توجه به افزایش واکسیناسیون، امیدواریم که بتدریج همه بتوانیم به زندگی عادی برگردیم، هرچند که در کشورهای اروپایی برغم واکسیناسیون گسترده و کاهش در ابتلا، هنوز کلاس های درس دانشگاه ها بصورت مجازی برگزار می شود.

وی در پاسخ به این پرسش که اگر دانشجویان بصورت گروهی، خانه اجاره کنند، آیا دانشگاه می تواند بجای هزینه های خوابگاه، کمک هزینه اجاره مسکن به دانشجویان بدهد؟ گفت: ما تابع قانون هستیم، هدف، جلوگیری از تجمع دانشجویان، پیشگیری از ابتلا و انتقال بیماری به یکدیگر است و چه فرقی می کند که این در خوابگاه اتفاق بیافتد یا در خانه اجاره ای.

رئیس دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی افزود: آرزوی ما فارغ التحصیلی دانشجویان در زمان خودش است، اما باید به این موضوع، از تمام زوایا نگاه کنید. همانطور که در جامعه می بینید، تلقیح واکسن، مصونیت کامل ایجاد نمی کند و چه بسا افرادی که دو دوز وکسن دریافت کردند، اما به کرونا مبتلا شدند.

تور یک هفته ای آشنایی با دانشگاه برای دانشجویان ورودی ۹۹ و ۱۴۰۰

وی در پاسخ به سئوالی در ارتباط با دانشجویان ورودی ۹۹ و ۱۴۰۰ و برنامه دانشگاه برای آشنایی آنان با امکانات و فضای دانشگاه، اظهار داشت: مقرر شده تا تور یک هفته ای برای آشنایی دانشجویان ورودی ۹۹ همه رشته ها و تور دیگری برای دانشجویان ورودی سال تحصیلی جدید برگزار شود تا این دانشجویان نیز از نزدیک با امکانات و فضای دانشگاه آشنا شوند.

خانکه یادآور شد: به محض سامان گیری دانشجویان خوابگاهی و شروع دوره های کارورزی دانشجویان، اطلاع رسانی برای ثبت نام متقاضیان شرکت در این تورها آغاز خواهد شد. تلاش خواهد شد تا برای برگزاری این تور یک هفته ای و فراهم کردن امکان شرکت دانشجویان شهرستانی در این تورها، وقفه ای در دوره های کارورزی ایجاد کنیم.

وی افزود: در این فاصله یک هفته ای بین دوره های کارورزی، جای دانشجویان کارآموز و کارورز را به دانشجویان شهرستانی ورودی ۹۹ یا ۱۴۰۰ بدهیم تا دانشجویان شهرستانی ورودی جدید نیز بتوانند در این تورها شرکت کرده و با بخش های مختلف دانشگاه آشنا شوند.

رئیس دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی درباره محدودیت در ظرفیت خوابگاه ها، گفت: دانشجویان مقطع کارشناسی که برای فارغ التحصیلی، نیاز به گذراندن واحدهای عملی و کارورزی را دارند، در اولویت اسکان در خوابگاه ها و شرکت در کارورزی ها هستند.

فعلا برنامه ای برای دانشجویان کارشناسی ارشد نداریم

وی افزود: فعلا برنامه ای برای دانشجویان کارشناسی ارشد نداریم، ضمن آنکه تصمیم گیری در مورد دانشجویان دکتری نیز به عهده مدیران گروه های آموزشی است. ما تابع ستاد ملی کرونا و وزارت بهداشت هستیم و امیدواریم با گسترش واکسیناسیون، اوضاع شیوع کرونا بهتر شده و بتوانیم برای ترم بهمن، حضور بیشتر دانشجویان در دانشگاه را شاهد باشیم.

خانکه در پاسخ به گلایه های دانشجویان از برخی کلاس های مجازی که از کیفیت لازم برخوردار نیستند، گفت: مطمئنا اینگونه کلاس ها کم هستند، ضمن آنکه کمیته ای برای بررسی آموزش های مجازی و دستیابی به راهکارهای لازم برای ارتقای کیفیت آموزش مجازی تشکیل شده است.

وی افزود: علاوه بر نظارت بیشتر بر آموزش های مجازی و مهارتی، قرار است محتواها و فیلم های آموزشی که در حال تهیه هستند، در وب سایت گروه های آموزشی بارگذاری شود تا دانشجویان تا جایی که نیاز دارند، بر روی این محتواها و فیلم ها مرور کنند.

برگزاری کلاس های محدود برای رفع اشکال دانشجویان بومی به دور از عدالت آموزشی است

از رئیس دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی در پاسخ به این پرسش که آیا دانشجویان تهرانی می توانند برای رفع اشکال و یا برگزاری کلاس های محدود در دانشگاه حضور داشته باشند؟ گفت: دانشجویان همیشه برای رفع اشکال می توانند با اساتید خود ارتباط داشته باشند، ولی برگزاری کلاس های محدود، به دور از عدالت آموزشی است و دانشگاه نمی تواند رسما تفاوتی بین دانشجویان تهرانی و شهرستانی قائل شود.

وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه تکلیف دانشجویانی که کارورزی خود را در طول یک ماه به اتمام نرسانند، چیست؟، گفت: قرار است که گروه های آموزشی، کارورزی هر دانشجو را در بازه زمانی یک ماهه برنامه ریزی کرده و به اتمام برسانند، اما اگر به دلایلی، یک ماه برای اتمام کارورزی دانشجویی کافی نبود، مدیر گروه آموزشی مربوطه می تواند با هماهنگی معاونت های آموزشی و دانشجویی، اسکان آن دانشجو را در خوابگاه ، و ادامه دوره کارورزی او را تمدید کند.

در بخش هایی از این نشست، برخی از دانشجویان، از عدم پاسخگویی برخی کارشناسان گروه ها یا کارشناسان مدیریت آموزش در زمان دورکاری و کم توجهی برخی از اساتید در اعلام نمره های آخر ترم ، گلایه کردند که رئیس دانشگاه، ضمن آنکه این کم توجهی ها را از سوی تعداد اندکی از کارشناسان یا اساتید دانست، انتقال این گلایه ها و تذکر در این ارتباط را مورد توجه قرار داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا