اجتماعیسلامت

کرونای دلتا در کمین تمام مردم ایران!

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، آخرین وضعیت این بیماری در کشور را تشریح کرد و نسبت سویه دلتای کرونا در همه مناطق کشور هشدار داد.

ناظم نیوز: دکتر علیرضا رئیسی در حاشیه جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا، گفت: مروری بر وضعیت کرونا در دنیا و کشور داشتیم. در دنیا وضعیت به شکلی است که موج جدیدی از بیماری با عنوان ویروس دلتا یا کرونای هندی در حال گسترش است و ۶۸ کشور دنیا درگیر این موج شدند و در برزیل دیروز بیشترین آمار مرگ و میر ثبت کردند و بالای ۱۶۰۰ مرگ ثبت شد و در هندوستان همچنان علی رغم اندکی کاهش اما بالای ۷۵۰ مرگ در روز ثبت شد و در کشور اندونزی وضعیت به همین شکل افزایشی است و در کشورهای دیگر هم این ویروس در حال تاخت و تاز است.
وی افزود: در ایران در استان‌های جنوبی، شرقی و جنوب شرقی تعداد شهرهای درگیر در استان‌ها افزایش می‌یابد و علی‌رغم تاکیدات زیاد، رعایت پروتکل‌ها کمتر از ۷۰ درصد است که عدد پایینی است و اگر بخواهیم پروتکل اثرگذار باشد باید بالای ۸۵ درصد رعایت پروتکل داشته باشیم. وجود ویروس دلتا در جای جای کشور با توجه به قدرت سرایت آن قطعا می‌تواند میزان همه‌گیری را افزایش دهد و میران بستری و مبتلا را بیشتر خواهد کرد.
رییسی در ادامه گفت: وجود ویروس دلتا در جای جای کشور که پیدا شده، با توجه به اینکه قدرت سرایت این ویروس بسیار بالاست، می تواند میزان همه گیری، بستری و ابتلا را بیشتر کند. در حال حاضر ۹۲ شهرمان قرمز، ۱۸۳ شهر نارنجی و ۱۷۳ شهر هم زرد است.
وی افزود: بیش از نیمی از استان‌های کشور درگیر هستند. برخی استان‌ها ابتدای درگیری قرار دارند که اگر خوب رعایت کنند، می‌توانند مهار کنند، اما اگر سهل‌انگاری کنند بیماری می تواند کل استان را درگیر کند. در استانی مانند اصفهان فعلا فقط شهر اردستان درگیر و قرمز است. در ایلام یک شهر مهران درگیر است. خراسان شمالی و خراسان جنوبی هم فقط یک شهر درگیر دارند. در کرمانشاه فقط گیلان‌غرب درگیر است. در کهگیلویه و بویر احمد فقط گچساران درگیر است و در گیلان و استان مرکزی هم فقط یک شهر درگیر است. اما بقیه استان‌ها تعداد شهرهای درگیرشان بالاست.
وی افزود: در تهران که ۱۰ تا از شهرهای استان تهران درگیر یعنی اسلامشهر، بهارستان، پاکدشت، پردیس، تهران، دماوند، ری، شمیرانات، فیروزکوه، قرچک است. همچنین ۱۰ شهر استان سیستان و بلوچستان درگیر است که تقریبا سراسر استان درگیر شده است.
رییسی ادامه داد: استان فارس شهرهای جنوبی و جنوب شرق استان درگیری دارند و ۱۰ تا از شهرستان های استان فارس درگیر هستند. در کرمان ۱۵ شهر درگیر است و در هرمزگان ۱۱ شهر درگیری دارند. به همین صورت استان های مختلف درگیری‌های مختلف دارند و حتما نیاز است که به دقت رعایت شده و پروتکل ها با دقت بیشتری رعایت شود.
رییسی گفت: در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا، تاکید زیادی بر کنترل مرزها، به ویژه مرزهای شرقی شد. نیروی انتظامی و ستاد نیروهای مسلح و سپاه تاکنون اقدامات خوبی برای کنترل مرزهای شرقی انجام دادند و امروز تاکید شد که کنترل مرزها به ویژه در مرزهای شرقی کشور تشدید شود. اقدامات نظارتی زیادی در مرزها انجام می شود و ۱۱۷ درصد رشد نظارت و مراقبت است، اما باز هم تاکید شد که بیش از این کنترل شود.
وی افزود: موضوع دیگری که در ستاد مطرح شد این بود که به طور ویژه استان های درگیر مورد نظارت و دقت و کمک قرار دهیم. به ویژه در سیستان و بلوچستان که ارتباط مستقیمی با استاندار محترم آنجا برقرار شد و مسائل و مشکلات مطرح شد و قرار شد به صورت ویژه کمک‌هایی ارسال شود و اگر نیاز باشد، بیشتر کمک ها انجام شود. البته زیرساخت ها برای شیوع بیماری و پذیرش بیمار مهم است. خوشبختانه در زمینه اکسیژن ساز و تخت در استان سیستان و بلوچستان مشل خاصی نیست، اما اقدامات بیشتری به ویژه در حوزه نظارت و رعایت پروتکل ها و اعمال قانون با پروتکل شکنان نیاز است که در این منطقه انجام شود. میزان رعایت پروتکل ها در سیستان و بلوچستان به طور میانگین زیر ۵۰ درصد است و نیاز است که مردم عزیز و صبور آن منطقه در رعایت پروتکل ها دقت بیشتری را داشته باشند.
وی ادامه داد: قرار شد در سیستان و بلوچستان بسیاری از اماکن و ادارات تعطیل باشند، از جمله بانک ها و ادارات دولتی، مگر آن‌هایی که خیلی ضروری هستند، باز باشند.
رییسی گفت: در استان‌هایی هم که شهر قرمز در آن ها اعلام شد، بر اساس پروتکل ها و رنگ بندی که وجود دارد، باید اقداماتی اعمال شود. مثلا در شهرهای قرمز کارکنان دولتی حداکثر ۳۰درصد باید حضور یابند و بقیه باید دورکار باشند. به جز مشاغل بسیار ضروری که حداکثر تا ۵۰ درصد می توانند حضور یابند و بقیه باید به صورت دورکار باشد تا شرایط آرامتر شود.
وی افزود: الان تقریبا وضعیت انجام واکسیناسیون گروه سنی که اعلام کردیم مطلوب و مناسب است و طی هفته آینده به احتمال خیلی زیاد گروه سنی پایین‌تری اعلام می‌کنیم که واکسیناسیون انجام دهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا