اقتصادیتجارت

پیوستن به FATF منافع عده‌ای را به خطر می‌اندازد!

استاد اقتصاد اظهار داشت: تحریم‌های اقتصادی و FATF دو موضوع کاملاً بهم پیوسته هستند و هر دولتی که می‌خواهد برای کشور و ملت کار کند باید از تحریم‌ها خارج و همچنین به ترتیبات بین‌المللی ملحق شود، بنابراین این دو مورد اولویتی بر یکدیگر ندارند. هرچند نظر بنده شاید آرمانی و حریف مسائل پشت پرده نباشد اما این پروسه لازم است طی و هر دو مورد حل شوند.

ناظم نیوز: محمد طبیبیان در مورد ضرورت پیوستن کشور به FATF اظهار داشت: جای تردید و صحبتی در پیوستن به این ترتیب بین المللی نیست، در حال حاضر حدود ۲۰۰ کشور و منطقه حقوقی بجز تعدادی معدود و انگشت شمار به این پیمان مالی پیوسته‌اند. بیرون ماندن از قلمروی ترتیب‌های بین‌المللی و جرگه سایر کشورها برای ما زیان‌بار و پرهزینه است، از همین روی جای بحثی در پیوستن به FATF وجود ندارد. حالا عده‌ای نمی‌خواهند آن را بپذیرند حرف دیگری است.
وی ادامه داد: باید توجه داشت شاید پیوستن به این پیمان مالی ایده آل نباشد، مثلاً ممکن است همین سازمان ملل را احتمالا ایده‌آل ندانیم اما عضویت در آن بهتر از نبودن است. اف ای تی اف هم یک ترتیب بین‌المللی است و چون تقریبا همه کشورها عضو آن هستند ما نیز باید بپیوندیم. شاید این موضوع منافع عده‌ای را به خطر می‌اندازد و مانع عضویت کشور در آن می‌شوند؛ به نوعی زور منافع خاص بر منافع عموم می‌چربد.
این استاد اقتصاد تصریح کرد: بنابراین در این مورد عقل سلیم حکم به پیوستن ایران را می‌کند و حتی نیاز به نظر کارشناسی پیچیده هم ندارد. وقتی تقریبا همه کشورها به یک ترتیب بین‌المللی پیوسته‌اند، بیرون ماندن از آن کار اشتباهی است. حتی بنده به یکی از سیاسیون گفتم؛ فرض کنید همه کشورها داخل گودالی پریده‌اند، بهتر است ما نیز داخل این گودال باشیم تا بیرون آن.
طبیبیان با بیان اینکه بیرون ماندن از جامعه جهانی برای کشور و ملت زیانبار است، ادامه داد: شاید عده‌ای منافعی در نپیوستن به این پیمان مالی دارند که با اهرم‌های در دسترس خود از آن دفاع می‌کنند اما این گروه نمی‌توانند در زمینه منافع ملی توجیه کنند. یعنی نپیوستن به FATF براساس منافع ملی قابل توجیه نیست و شاید پشت پرده آن بعداً مشخص شود.
این کارشناس اقتصاد با تاکید بر ضرورت رفع تحریم‌های اقتصادی کشور اظهارداشت: تحریم‌های اقتصادی و FATF دو موضوع کاملاً بهم پیوسته هستند و هر دولتی که می‌خواهد برای کشور و ملت کار کند باید از تحریم‌ها خارج و همچنین به ترتیبات بین‌المللی ملحق شود، بنابراین این دو مورد اولویتی بر یکدیگر ندارند. هرچند نظر بنده شاید آرمانی و حریف مسائل پشت پرده نباشد اما این پروسه لازم است طی و هر دو مورد حل شوند.
طبیبیان افزود: کشور ما در مخمصه تحریم‌ها گیر افتاده که بسیار پرهزینه است، شاید رفع تحریم‌ها سال‌ها طول بکشد یعنی با برگزاری چند جلسه در یک اتاق موضوع حل نمی‌شود. کسانی که روزی این تحریم‌ها را کاغذ پاره می‌خواندند باید پاسخگو باشند. باید تجربه جامعه بشری را فراموش نکرد، در حال حاضر برخی از تحریم‌های ژاپن و آلمان پس از جنگ جهانی دوم هنوز پابرجاست، بنابراین پروسه رفع تحریم‌ها و پیوستن به FATF مراحلی دارد که لازم است با تدبیر طی بشود.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا