اقتصادی

وظایف اصلی سازمان برنامه، اقتدار ملی است نه اقتدار بودجه‌ای

رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: استراتژی سازمان این است از نگاه سطحی و جزیی فاصله بگیرد و افق دید سازمان را بر اساس نگاه کلان و با اهمیت کشور تمرکز کند.

به گزارش ناظم نیوز به نقل از سازمان برنامه و بودجه، ششمین جلسه ستاد تهیه و تدوین لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور، با حضور رئیس سازمان برنامه و بودجه، اعضای ستاد، مشاورین و رؤسای سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان‌ها که به‌صورت آنلاین شرکت کرده بودند، برگزار شد.

سید مسعود میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه همه اذعان دارند ادامه روند فعلی به نفع کشور نیست، گفت: همه بخش‌ها، شهرستان‌ها و استان‌ها پیشنهادات، چالش و راهکارها خود را در خصوص لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ را مطرح کنند تا با نگاه کارشناسی و علمی به جمع بندی نهایی برسیم.

رئیس سازمان برنامه بودجه، با اشاره به اینکه وظایف اصلی سازمان اقتدار ملی است نه اقتدار بودجه‌ای، بیان کرد: استراتژی سازمان این است از نگاه سطحی و جزئی فاصله بگیرد و افق دید سازمان را بر اساس نگاه کلان و با اهمیت کشور تمرکز کند.

وی با بیان اینکه سازمان برنامه و بودجه وظیفه اش اهداف ملی است، افزود: سازمان برنامه و بودجه باید نظارت دقیق و جدی روی کنترل برنامه‌ها در سطح کلان کشور داشته باشد و درگیر مسائل جزئی نشود اما در مقابل هر دستگاه و وزارتخانه‌ای پاسخگوی عملکرد خود باشند و ساختار به گونه‌ای باشد که مدیریت و نظارت به ردیف‌ها امکان پذیر باشد.

میرکاظمی با تاکید بر اینکه تاکنون کسی متولی بهره ور نبوده است، خاطر نشان کرد: روی بنگاه‌های کوچک سرمایه گذاری شده است ولی منجر به تولید و رشد ملی نشده است چرا که بهره وری مورد توجه نبوده است.

وی با اشاره به اینکه هر دستگاهی هر امتیازی می‌گیرد باید پاسخگو باشد تصریح کرد: مدیریت بر هزینه‌ها نه تنها سرلوحه کارها قرار بگیرد بلکه مدیریت برنامه‌ها و تأمین منابع اولویت اصلی کارها باشد چرا که در شش ماه گذشته در جذب منابع عملکردها بسیار ضعیف بوده است و استفاده از تنخواه و مولد نکردن دارایی‌ها باعث تورم افسارگسیخته و تحمیل چنین شرایط نامطلوب بر مردم شده است.

این گزارش در خاتمه می‌افزاید در ششمین جلسه ستاد بودجه سال ۱۴۰۱ گزارش‌هایی از ردیف‌های بودجه‌ای، نحوه تخصیص‌ها، و … ارائه شد و اعضا به بحث و تبادل نظر در این خصوص پرداختند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا