اقتصادیبورس

ورود سرمایه گذاران غیر حرفه ای عامل اصلی نزولی شدن بورس

یک کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه وعده‌های نامزدهای ریاست‌جمهوری، آثار تورمی دارد، گفت: احتمالا انتخاب هر یک از نامزدها باعث می‌شود تا در میان و بلندمدت قیمت همه دارایی‌ها از جمله سهام رشد داشته باشد، اما در کوتاه‌مدت مسایلی مانند برجام و نرخ ارز، تعیین‌کننده روند بورس خواهند بود.

ناظم نیوز: علیرضا کدیور به آخرین وضعیت روند معاملات بورس اشاره کرد و اظهار داشت: معاملات بورس تا ١٠ روز گذشته روند نزولی به شدت فرسایشی را طی کرد که به نظر می رسد یکی از منفی ترین دوران فعالیت بورس به لحاظ طول دوره بود.
وی تاکید کرد: در سال های گذشته هم در بازار شاهد روند منفی شاخص بورس بودیم اما اینکه روند منفی شاخص بورس به مدت ٩ ماه ادامه دار باشد و در این مدت قیمت برخی سهام حدود ٧٠ تا ٨٠ درصد افت کنند یا معاملات بسیاری از سهام برای مدتی طولانی در صف فروش قرار بگیرد را تجربه نکرده بودیم.کدیور خاطرنشان کرد: در گذشته ممکن بود که روند منفی حدود دو هفته ادامه داشته باشد و بعد از آن بازار دوباره به روال طبیعی باز می گشت و تاکنون بازار افت با چنین شتابی را برای مدت ٩ ماه را تجربه نکرده بود.
این کارشناس بازار سرمایه دلیل افت شدید شاخص بورس در بازار را ناشی از چند عامل دانست و افزود: در ابتدا رشد بیش از حد و حبابی قیمت سهام در طول سال ٩٨ و نیمه نخست سال ٩٩ باعث شد تا بازار با چنین شتابی در مسیر نزولی قرار بگیرد و بخشی از این اصلاح قیمتی به واسطه رشد بیش از رویه قیمت ها رخ داد.
وی عامل اصلی این اتفاق در بازار را ورود سرمایه گذاران غیر حرفه ای حقیقی ها در طول سال ٩٨ و ٩٩ به این بازار دانست و افزود: رفتارهای به دور از منطق و تحلیل این دسته از سرمایه گذاران باعث شتاب در روند منفی بازار در بازه زمانی طولانی مدت و افت شدید قیمت سهام در بازار شد.
کدیور تاکید کرد: در طی ١٠ روز گذشته به مرور صف فروش برخی از سهام که به لحاظ ریالی اعداد بزرگی نبودند جمع آوری شدند و به تدریج جو بازار را با تغییر همراه کرد.
این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: اکنون صف فروش حدود ۴۵۰ نماد به ۲۰۰ تا ۲۵۰ نماد کاهش پیدا کرده است، همچنین صف فروش نیمی از سهام جمع شده است و در حال معاملاتی مثبت به صورت متعادل هستند، حتی برخی از آنها با صف خرید همراه شده اند.
به گفته وی، برگشت نسبی برخی از سهام به روند معاملات متعادل تاثیر خود را بر جو عمومی بازار گذاشته است.
وی با بیان اینکه بحث مذاکرات هسته ای و موضوع برجام نکته اکنون به صورت ابهام برای بورس وجود دارد، گفت: اکنون در بازار گمانه زنی هایی در زمینه نتیجه برجام وجود دارد که آیا مذاکرات صورت گرفته منجر به توافق می شود یا خیر؟ این انتظار در بین مردم و فعالان اقتصادی وجود دارد که اگر مذاکرات هسته ای به نتیجه مثبت برسد شاهد افت به نسبت قابل توجهی در نرخ ارز خواهیم بود.
کدیور خاطرنشان کرد: سوالی در بین فعالان بازار وجود دارد این است که این اتفاق تا چه میزان می‌تواند در روند منفی شاخص بورس تاثیرگذار باشد؟ به نظر می رسد که افت شاخص بورس نتواند چندان در بازار ادامه دار باشد اما با توجه به اینکه این ابهام و نگرانی در بازار سرمایه وجود دارد که در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته ای نرخ ارز با روند نزولی همراه شود؛ بنابراین شاهد افتی در قیمت سهام شرکت های بورسی به ویژه سهام شرکت های صادرات محور خواهیم بود.
این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: به واسطه این موضوع و نگرانی های ایجاد شده این احتمال وجود دارد که روند صعودی بازار نتواند تا زمان مشخص شدن وضعیت مذاکرات و توافق هسته ای در مورد شرکت های بزرگ و صادرات محور مانند نفتی و پتروشیمی ادامه دار باشد و ممکن است روند معاملات در اینگونه سهام برای مدتی تغییر کند.
تاثیر مثبت مالیات بر عایدی سرمایه بر معاملات بورس
وی به تاثیر مالیات بر عایدی سرمایه بر معاملات بورس اشاره کرد و افزود: با این اتفاق سرمایه گذاری در بورس و سپرده بانکی از بحث مالیات بر عایدی سرمایه مستثنی می شوند؛ بنابراین به مرور زمان اجرایی شدن این قانون باعث می شود تا به مرور افرادی که با هدف سفته بازی وارد بازارهایی مانند ارز، سکه، خودرو و مسکن می شوند سرمایه هایشان به سمت بورس سوق پیدا کند؛ بنابراین در مجموع این اتفاق می تواند اثر مثبتی را در بلندمدت بر معاملات بازار سهام داشته باشد.
پیش‌بینی دقیق روند معاملات بورس در انتظار نتیجه انتخابات
وی در ادامه به صحبت ها و برنامه های اعلام شده از سوی کاندیداهای ریاست جمهوری و تاثیر آن بر معاملات بورس اشاره کرد و افزود: اکنون گمانه زنی هایی برای پیروزی برخی از کاندیداهای ریاست جمهوری مطرح شده است اما تا زمانی که نتیجه انتخابات مشخص شود نمی توان اثر 100 درصدی فرد منتخب را در بورس و آینده کشور اعلام کرد.
کدیور با بیان اینکه به لحاظ کلی بخش عمده ای از کاندیداها یک سری از وعده های اقتصادی را مطرح کرده اند که می توانند با آثار تورمی همراه شوند، افزود: به نظر می رسد با توجه به وضعیت بودجه اعلام شده و رشد فزاینده حجم نقدینگی در اقتصاد کشور، انتخاب هر یک از کاندیداها باعث شود تا در میان مدت و بلندمدت قیمت همه دارایی ها از جمله سهام روند صعودی را در پیش بگیرند اما در کوتاه مدت مسایلی مانند برجام و آینده نرخ ارز از جمله عواملی هستند که تعیین کننده روند بورس خواهند بود.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا