تجارت

همایش بین المللی باستان شناسی جنوب شرق برگزار می‌شود

دانشگاه زابل با همکاری پژوهشکده باستان‌شناسی، مؤسسه ایزمئو، انجمن علمی باستان‌شناسی ایران و مجله مطالعات سیستان‌وبلوچستان سومین همایش باستان‌شناسی جنوب‌شرق را برگزار می‌کند.

به گزارش ناظم نیوز به نقل از روابط‌عمومی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری، پژوهشگران می‌توانند برای شرکت در سومین همایش بین‌المللی باستان‌شناسی جنوب‌شرق ایران که از ۲۲ تا ۲۴ آذرماه ۱۴۰۰ به صورت مجازی برگزار می‌شود چکیده و مقالات خود را به ترتیب تا ۱۵ مهر و ۱۵ آبان ماه به دبیرخانه این همایش به آدرس 3ICASI@uoz.ac.ir ارسال کنند.

همایش بین‌المللی باستان‌شناسی جنوب‌شرق ایران از اقدامات برجسته برای معرفی و بازشناسیِ فرهنگ باستان‌شناختی این ناحیه مهم تاریخی است که نخستین دوره آن اردیبهشت ۱۳۸۰ در زاهدان و دومین دوره آذر ۱۳۹۶ در دانشگاه جیرفت برگزار شده است.

اکنون دانشگاه زابل، در مقام قطب علمی منطقه، در صدد است سومین دوره این همایش را با توجه به پتانسیل بالای استان سیستان‌وبلوچستان و نواحی همجوار، در زمینه باستان‌شناسی و حجم فراوان برنامه‌های ملی و بین‌المللی که هرساله در منطقه انجام شده و می‌شود، در آذرماه ۱۴۰۰ به صورت بین‌المللی با همکاری دانشگاه‌ها و مؤسسات ملی و بین‌المللی برگزار کند.

از آنجا که ناحیه فرهنگی جنوب شرق ایران، شامل استان‌های امروزی سیستان‌وبلوچستان، کرمان، هرمزگان و بخش‌هایی از استان خراسان جنوبی، از دوران پیش از تاریخ تاکنون همواره همچون مرکز فرهنگی مهمی، دارنده نشانه‌های تلفیق و ترکیب فرهنگ‌ها و تمدن‌های مناطق غربی‌تر خود (میانرودان)، مناطق شرقی‌تر خود (تمدن دره سند) و دورتر، در آسیای میانه، نماد ارتباطات گسترده درون‌منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای بوده و نقش مؤثر و برجسته‌ای در رشد و گسترش فرهنگ و تمدن بشری در فلات ایران داشته است، بی‌تردید برگزاری بین‌المللی این همایش گامی بزرگ در جهت گسترش دیپلماسی علمی و شناخت بیشتر تاریخ و فرهنگ منطقه خواهد بود.

گفتنی است، اهم اهداف این همایش عبارت است از ارائه به‌روز نتایج پژوهش‌های باستان‌شناختی و علوم وابسته در سطح بین‌المللی و برای جامعه مخاطبان، دیگر فراهم آوردن فضای مناسب جهت گفتگو و تبادل نظر علمی میان متخصصان باستان‌شناسی و رشته‌های وابسته و پیوسته درباره این ناحیه فرهنگی که به پژوهش‌های میدانی و کتابخانه‌ای مشغول هستند.

معرفی شایسته مقام استان سیستان‌وبلوچستان از جهت دارا بودن گنجینه‌ای آثار تاریخی و فرهنگی، ذخایر فرهنگی مادی و معنوی و آشکار کردن جاذبه‌های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و ارائه راهکارهای ممکن برای جلب علاقه‌ای سرمایه‌گذاران و کارآفرینان در جهت پیشبرد و توسعه اقتصادی و اجتماعی استان و نواحی همجوار آن است.

در کنار آن، معرفی دست‌آوردهای انتشاراتی تخصصی باستان‌شناسی و رشته‌های وابسته درباره حوزه فرهنگی مورد نظر، در غالب برپای مجازی نمایشگاه کتاب و برگزاری مجازی کارگاه‌های آموزشی و پژوهشی در باستان‌شناسی و رشته‌های وابسته.

کاوش‌ها و بررسی‌های باستان‌شناختی جنوب‌شرق ایران، برهمکنش‌های منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای باستان‌شناسی جنوب‌شرق ایران، تاریخ و هنر در باستان‌شناسی جنوب‌شرق ایران، تکنولوژی، معیشت و تجارت، باستان‌شناسی جنوب‌شرق ایران و خلیج فارس، باستان‌

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا