تجارت

نخستین جشنواره کتاب سال ادبیات دینی کودک و نوجوان برگزار می‌شود

مراسم پایانی نخستین جشنواره کتاب سال ادبیات دینی کودک و نوجوان طی روزهای آینده توسط کارگروه ادبیات کودک و نوجوان انجمن ترویج زبان و ادب فارسی برگزار می‌شود.

به گزارش ناظم نیوز، مراسم پایانی نخستین جشنواره کتاب سال ادبیات دینی کودک و نوجوان طی روزهای آینده توسط کارگروه ادبیات کودک و نوجوان انجمن ترویج زبان و ادب فارسی برگزار و آثار برگزیده این‌رویداد، اواخر مهر همزمان با هفته وحدت معرفی خواهند شد.

مریم جلالی رئیس کارگروه ادبیات کودک و نوجوان انجمن ترویج زبان و ادب فارسی و عضو هیئت رییسه این انجمن با اعلام این خبر، گفت: اعتلای سطح کیفی و ترویج ادبیات ناب فارسی همواره دغدغه‌ی اعضای انجمن ترویج زبان و ادب فارسی، بوده است. در کارگروه ادبیات کودک و نوجوان یکی از سر فصل‌های مهم تعریف شده ادبیات دینی کودکان بوده که حتی به عنوان واحد درسی در سر فصل‌های کارشناسی ارشد ادبیات کودکان جای دارد. به دلیل اهمیت کتاب‌های دینی کودک و نوجوان، کارگروه کودک و نوجوان انجمن از سال گذشته تصمیم گرفت با تشکیل گروهی به بررسی کتاب‌های دینی منتشر شده برای کودکان بپردازد.

کارگروه ادبیات کودک و نوجوان انجمن ترویج زبان و ادب فارسی در ابتدای بهار سال ۱۴۰۰ فراخوانی جهت این کار پژوهشی منتشر کرد. افراد دغدغه‌مند با توجه به رشته تحصیلی و تخصصشان در حوزه‌ دین و ادبیات کودک و نوجوان به این گروه پیوستند.

این کار پژوهشی با برنامه ریزی مریم جلالی، دبیر علمی جشنواره و عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی و با نظارت و همراهی استاد سید علی کاشفی خوانساری پژوهشگر، نویسنده و منتقد حوزه‌ ادبیات دینی کودک و نوجوان و مدیریت اجرایی مرجان ریحانیان کارشناس ارشد ادبیات کودک و نوجوان آغاز به کار کرد.

در اولین سال بررسی، کارگروه تصمیم گرفت کتاب‌های دینی برگزیده‌ جشنواره‌های سال ۹۸ اعم از کتاب سال جمهوری اسلامی، کتاب سال رضوی، کتابنامه رشد، کتاب سال دانشجویی، نوفه، شهید غنی پور، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، شعر فجر، لاک پشت پرنده، قلم زرین و شورای کتاب کودک را در بخش داستان، ناداستان، آموزشی و شعر را به لحاظ ساختار ادبی و محتوای دینی مورد ارزیابی و بررسی قرار دهد.

در مجموع از ۱۵۵ اثر برگزیده‌ جشنواره‌های ۹۸، سی وپنج کتاب دینی کودک و نوجوان به مرحله اول داوری راه پیدا کردند. داوران پس از بررسی‌های انفرادی و گروهی از بین ۳۵ کتاب راه یافته؛ ۱۴ اثر را در بخش‌های مختلف برگزیده‌ مرحله اول داوری اعلام کردند.

داوری مرحله اول این جشنواره توسط ۱۱ نفر از اعضای گروه ادبیات دینی کودک و نوجوان انجمن ترویج به شرح ذیل انجام شده است:

سودابه احمدی کارشناس ارشد ادبیات کودک و نوجوان و منتقد

طیبه دلقندی کارشناس ارشد ادبیات کودک و نوجوان و پژوهشکر ادبیات دینی کودک

مرجان ریحانیان مشهدی کارشناس ارشد ادبیات کودک و نوجوان، مترجم و مروج کتاب کودک

مریم‌السادات علویان نویسنده ادبیات کودک

نرگس کاهانی فعال حوزه ادبیات کودک و نوجوان

سیده مریم کریمی شهیدی کارشناس ارشد ادبیات کودک و نوجوان و پژوهشگر ادبیات دینی کودک

ریحانه کلهر ارشد ادبیات فارسی و فعال در زمینه ادبیات نوجوان

مریم کمالی‌پور دانش‌آموخته علوم تربیتی و فعال حوزهی کودک و نوجوان

نیلوفر مالک کارشناس ارشد ادبیات مقاومت و نویسنده ادبیات کودک

مریم موسوی ارشد ادبیات کودک، دانشجوی دکتری ادبیات فارسی و فعال حوزهی کودک

حجت‌الاسلام سید محمد مهاجرانی کارشناس ارشد ادبیات کودک و نوجوان، شاعر و نویسنده کودک

اسامی داوران نهایی و زمان برگزاری اختتامیه متعاقبا اعلام خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا