تجارت

مردم آثار مناسبتي را بيشتر دوست دارند

ناظم نیوز: سريال‌هاي مناسبتي از حمله مهمترين سريال‌هاي تلويزيون به شمار مي‌روند و معمولا اين سريال‌ها در صورت موفقيت در آينده نيز بارها در شرايط مختلف بازپخش شده تا نشان دهد تا چه اندازه مهم هستند. اين روزها سريال برادر، به كارگرداني جواد افشار در حال پخش است كه سريالي مناسبتي براي ماه رمضان بود كه اين روزها از شبكه آي‌فيلم مجددا پخش مي‌شود. با رضا توکلی بازیگر اين سریال همراه شديم تا بيشتر درباره اين سريال و همينطور آثار مناسبتي بدانيم…

-ابتدا از سريال برادر برايمان بگوييد…
*سریال برادر، قصه جذابی داشت که از جنبه‌های دراماتیک فراوانی برخوردار بود. این سریال توانسته بود علاوه بر نمایش روابط افراد میان یک خانواده سنتی، بخشی از معضلات موجود در اقتصاد کشور را هم به نمایش بگذارد. از سوی دیگر، بازیگران خوبی برای ایفای نقش‌های اصلی و فرعی سریال انتخاب شده بودند که توانستند بازی‌های خوبی را ایفا کنند.

-كار با جواد افشار چطور بود؟
*کار با جواد افشار واقعا لذت‌بخش است، او در کارش صبور است و رابطه دو جانبه خوبی با بازیگرانش دارد. وقتی با افشار همکاری می‌کنی خیالت راحت است که هم کار دیده می‌شود و هم نقش خودت. افشار یک محیط آرام و به دور از تنش را در پشت صحنه کارهایش برقرار می‌کند که حاصلش به جلوی دوربین هم منتقل می‌شود.

-شما بارها در سريال‌هاي مناسبتي حضور داشته‌ايد… كلا نظرتان درباره آثار مناسبتي چيست؟
*وقتی در سریال‌های مناسبتی بازی می‌کنی، علیرغم فشردگی و سختی‌هایی که این نوع آثار دارند، می‌توانید تا حدود زیادی مطمئن باشید که نقش‌آفرینی‌تان دیده می‌شود. مردم معمولا این سریال‌ها را می‌بینند و داستانش را دنبال می‌کنند. این قاعده نه فقط در مورد سریال‌های ماه مبارک رمضان که برای مجموعه‌های نوروزی هم صدق می‌کند، زمانی که در کار نوروزی هم استقبال مخاطب را می‌بینید، خستگی کار شبانه‌روزی از تنت بیرون می‌رود.

-شما در برادر نقش منفي داشتيد…
*بله، صابر یک قاچاقچی برنج است که علاوه بر واردات برنج بی‌کیفیت، در عرضه هم تقلب می‌کند و برنج بی‌کیفیت خارجی را با ایرانی مخلوط کرده و به بازار می‌فرستد. از سوی دیگر، صابر با حاج کاظم پهلوان هم یک دشمنی و کینه قدیمی دارد و برای خدشه‌دار کردن اعتبار او از هیچ کاری دریغ نمی‌کند. یکی از ویژگی‌های خوب آقای افشار این است که با بازیگر تعامل فوق العاده‌ای دارد. وقتی با ایشان درباره کاراکتر صابر صحبت می‌کردیم، تصمیم بر این شد که او مو نداشته باشد و به همین خاطر، موهای سرم را برای این نقش تراشیدم و البته وزنم را هم کمی پایین آوردم. اگر گریم متفاوت می‌تواند به باورپذیری یک نقش کمک کند، چه ایرادی دارد که انجام شود. به نظر خودم یکی از دلایل دیده شدن نقش صابر همین گریم متفاوت و سر تراشیده‌اش بود.

-اين موضوع كه شما بيشتر در نقش‌هاي مثبت ديده شده‌ايد هم روي جذاب شدن اين نقش منفي تاثير داشت؟
*نقش صابر اولین و تنها نقش منفی‌ام در بازیگری نیست. برای مثال، قبل از برادر، در سریال کیمیا، هم نقش یک ساواکی را بازی می‌کردم که آن هم منفی بود اما مردم بیشتر مرا با نقشه‌های مثبت مثل روحانی سریال او یک فرشته بود به یاد می‌آورند. دوست داشتم تماشاگر مرا در قالب نقش‌های دیگر هم ببیند. این توانایی را در خود می‌بینم که نقش‌های متفاوت بازی کنم و به نظرم با نقش صابر این را ثابت کردم. همیشه از نقش‌های متفاوت استقبال کرده‌ام و دوست ندارم نقش‌های تکراری بازی کنم. صابر در برادر، یک قاچاقچی بی‌رحم است که فقط به منافع خودش فکر می‌کند، چنین آدم‌هایی در جامعه ما کم نیستند. به هر حال، این آدم با خود واقعی‌ام خیلی فاصله داشت و اشتراکی بین ما نبود. سعی کردم با یادآوری آدم‌هایی مثل صابر که در زندگی دیده‌ام، به ریزه‌کاری‌ها و ویژگی‌های شخصیتی او نزدیک شوم و یک کاراکتر باورپذیر و ملموس را برای مخاطب بازی کنم.

-خودتان نقش‌های مثبت را بیشتر دوست داريد یا منفی؟
*بستگی به تاثیرگذاری و دیده شدنش دارد. مثبت و منفی بودن خیلی برایم اهمیت ندارد. همان نقش روحانی او یک فرشته بود با اینکه کاملا مثبت به نظر می‌رسید اما به خوبی دیده شد. نقش صابر هم علیرغم منفی بودنش واقعا برای بیننده جذاب بود و برای خودم هم جذابیت‌های زیادی داشت. حتی طول و عرض نقش هم تاثیر چندانی در دیده شدنش ندارد. ممکن است نقشی فرعی مثل صابر حتی از نقش‌های اصلی بیشتر دیده شود و بتواند با مخاطب ارتباط بهتری برقرار کند.

-بازخورد اين سريال براي شما چطور بود؟
*استقبال مردم نه فقط درباره نقش خودم که برای خود سریال هم عالی بود. من در کوچه و خیابان با مردم در تماس هستم و می‌دیدم که چقدر نقش صابر برایشان جالب بوده است. اصولا سریال‌های مناسبتی مخاطبان زیادی دارند و معمولا مورد توجه قرار می‌گیرند. طبیعتا نقش‌های این سریال‌ها هم با استقبال مردم مواجه می‌شوند. اين روزها هم بازپخش آن موردتوجه قرار گرفته و اين برايم چالب است. معمولا سریال‌های قدیمی را از آی‌فیلم می‌بینم، از این سریال هم چند قسمتی را در زمان بازپخش دیده‌ام.

-اين روزها چه مي‌كنيد؟
*در قسمت جديد شب‌هاي مافيا به كارگرداني آقاي سعيد ابوطالب حضور داشتم كه يك كار جذاب براي شبكه نمايش خانگي است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا