اقتصادیعمران و اشتغال

قیمت روز مسکن در مرکز تهران

در مرکز شهر تهران هفت منطقه قرار گرفته که گرانترین خانه‌های این محدوده در جنوب منطقه ۲ شامل محله‌هایی همچون ستارخان، گیشا، صادقیه، مرزداران و طرشت است و ارزانترین واحدهای مسکونی در منطقه ۱۲ قرار دارد که محله‌های بهارستان، پامنار، سنگلج، قیام، دروازه شمیران و خراسان در آن واقع شده‌اند.

ناظم نیوز: چهار منطقه از هفت منطقه واقع در مرکز تهران جزو محدوده پرمعامله در بازار مسکن محسوب می‌شوند. به دلیل استقرار مراکز اداری و تجاری در مرکز پایتخت، تقاضا برای سکونت در این محدوده بالاست. مناطق ۶، ۷، ۹، ۱۰، ۱۱، ۱۲ و جنوب منطقه ۲ محدوده‌ای است که در وسط شهر تهران قرار دارد و از تراکم جمعیتی نسبتا بالایی برخوردار است.
از نظر قیمت، جنوب منطقه ۲ گرانترین نقطه در بین نقاط مرکزی تهران محسوب می‌شود که محله‌هایی همچون ستارخان، گیشا، صادقیه، مرزداران و طرشت در آن قرار دارد. متوسط قیمت مسکن در منطقه ۲ تهران در فروردین ۱۴۰۰ بالغ بر ۴۶ میلیون تومان در هر متر مربع بوده است. منطقه ۲ با ۹.۴ درصد رتبه دوم از نظر معاملات در شهر تهران را به خود اختصاص داد.
منطقه ۶ می‌تواند جایگاه دوم از نظر قیمت مسکن در مرکز تهران را به خود اختصاص دهد که شامل محله‌هایی همچون آرژانتین، ساعی، امیرآباد، ایرانشهر، بهجت آباد، دانشگاه تهران، عباس آباد، قائم مقام، کشاورز غربی، کریمخان، گاندی و میدان فاطمی است. میانگین قیمت مسکن در منطقه ۶ بر اساس معاملات فروردین امسال ۳۸ میلیون تومان در هر متر مربع است.
منطقه ۷ شهر تهران شامل محله‌هایی همچون اجاره دار، ارامنه، امجدیه، خاقانی، باغ صبا، سهروردی، بهار، حشمتیه، مجیدیه، سبلان، عباس آباد، اندیشه، مطهری نامجو، نظام آباد، نیلوفر و هفت تیر است که سومین رتبه را از نظر قیمت در مرکز شهر تهران دارد. متوسط قیمت مسکن در منطقه ۷ طبق معاملات اولین ماه از سال جاری ۲۹.۳ میلیون تومان بوده است.
متوسط قیمت هر متر خانه در منطقه ۹ بالغ بر ۲۱.۲ میلیون تومان است که محله‌های استاد معین، سرآسیاب، مهرآباد، شمشیری، فتح و مهرآباد جنوبی در آن قرار دارد.
هر متر خانه در منطقه ۱۰ به طور متوسط ۱۹.۸ میلیون تومان قیمت دارد. این منطقه شامل محله‌هایی مثل بریانک، تیموری، شبیری جی، هفت چنار، سلسبیل، کارون، هاشمی، آذربایجان، آزادی، جیحون، خوش، دامپزشکی، رودکی قصرالدشت، نواب، کارون و کمیل است. فروردین امسال در این منطقه ۱۷۱ معامله مسکن انجام شد که سومین رتبه را پس از مناطق ۵ و ۲ از آن خود کرد.
محله‌هایی همچون شیخ هادی، انقلاب، امیریه، منیریه، جمالزاده، اسکندری، دخانیات، مخصوص، جمهوری، حر، اسکندری جنوبی، پاستور، گمرک و کارگر جنوبی در منطقه ۱۱ قرار دارند. میانگین قیمت مسکن این منطقه ۱۹.۹ میلیون تومان است. فروردین امسال ۹۴ فقره قرارداد خرید و فروش مسکن در منطقه ۱۱ منعقد شد که دهمین رتبه را از این نظر در بین مناطق ۲۲ گانه تهران کسب کرد.
منطقه ۱۲ با متوسط قیمت ۱۶ میلیون تومان در هر متر مربع شانزدهمین جایگاه را از نظر قیمت در شهر تهران دارد و کمترین نرخ را در بین مناطق مرکزی تهران به خود اختصاص می‌دهد. فروردین سال جاری ۵۸ معامله مسکن در منطقه ۱۲ منعقد شد که رتبه هفدهم را از این نظر در شهر تهران داشت. محله‌هایی همچون بهارستان، پامنار، امامزاده یحیی، بازار، سنگلج، تختی، هرندی، آبشار، قیام، دروازه شمیران، پیچ شمیران، خراسان، سعدی، لاله‌زارنو، مولوی و قیام در منطقه ۱۲ واقع شده‌اند.
فروردین ۱۴۰۰ هفت منطقه واقع در مرکز شهر تهران شامل مناطق ۲، ۶، ۷، ۹، ۱۰، ۱۱، ۱۲ بالغ بر ۳۶.۱ درصد از کل معاملات مسکن شهر تهران را به خود اختصاص دادند که البته چهار منطقه‌ی ۲، ۷، ۱۰ و ۱۱ جزو ۱۰ منطقه پرمعامله شهر تهران و ۶، ۹ و ۱۲ در بین ۱۲ منطقه کم معامله در تهران قرار گرفتند.
منطقه ۲ با ۹.۴ درصد رتبه دوم از نظر معاملات در شهر تهران را به خود اختصاص داد. منطقه ۱۰ با ۸.۲ درصد در جایگاه سوم قرار گرفت، منطقه ۷ با ۵.۳ درصد از کل قراردادهای خرید و فروش، هفتمین محدوده پرتقاضا و منطقه ۱۱ با ۴.۵ درصد رتبه دهم را از نظر تعداد معاملات به خود اختصاص داد. سه منطقه دیگر شامل ۶، ۹ و ۱۲ جزو ۱۰ منطقه پرمعامله تهران قرار نداشتند. منطقه ۶ بالغ بر ۳.۱ درصد، منطقه ۹ به میزان ۲.۸ درصد و منطقه ۱۲ بالغ بر ۲.۸ درصد از کل معاملات شهر تهران را در بین مناطق ۲۲ گانه به خود اختصاص دادند.

متوسط قیمت مسکن در تهران ۲۹.۳ میلیون تومان
بنابراین گزارش، فروردین سال ۱۴۰۰ متوسط قیمت یک متر مربع مسکن در شهر تهران ۲۹ میلیون و ۳۲۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل ۳.۱ درصد کاهش و در مقایسه با ماه مشابه سال قبل ۹۱.۷ درصد افزایش نشان می‌دهد. طبق اعلام بانک مرکزی همچنین تعداد معاملات انجام شده در این ماه معادل ۲.۱ هزار فقره بود که از کاهش ۶۰ درصد نسبت به ماه گذشته و افزایش ۶۸ درصد در مقایسه با ماه مشابه سال گذشته حکایت دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا