اقتصادی

رکورد بی سابقه ترخیص کالاهای اساسی از گمرکات کشور

معاون فنی گمرک گفت از ابتدای سال جاری تا ۲۶ شهریورماه، بیش از ۱۲ میلیون تُن کالای اساسی از گمرکات کشور ترخیص شده است.

مهرداد جمال ارونقی افزود: از ابتدای سال جاری تا ۲۶ شهریورماه، بیش از ۱۲ میلیون تُن کالای اساسی مشمول ارز ترجیحی اعم از گندم، ذرت، جو، دانه‌های روغنی، روغن خام، دارو، تجهیزات و ملزومات ضروری پزشکی، به ارزش حدود ۷ میلیارد دلار از گمرکات کشور ترخیص شده است که این میزان ترخیص کالا، نسبت به مدت مشابه در سال قبل، از نظر وزنی ۲۴ درصد و از نظر ارزشی حدود ۸۰% افزایش نشان می‌دهد که رکورد جدیدی در ترخیص کالاهای اساسی از گمرکات کشور به شمار می‌رود.

وی با اشاره به این موضوع که در حال حاضر صاحبان کالاهای اساسی، با اطمینان خاطر نسبت به ترخیص کالاهای اساسی خود از گمرکات کشور اقدام می‌کنند افزود: تسهیلات ارائه شده از سوی گمرک، حمل یکسره و ترخیص فوری می‌باشد و درصورتی که کد رهگیری بانک، از سوی صاحبان کالا ارائه نشود، می‌توانند نسبت به ترخیص ۹۰ درصد از کالاهای خود اقدام کنند و استقبال از این امر باعث روان‌تر شدن ترخیص کالاهای اساسی از گمرکات کشور شده است.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: برای حذف کمترین ایستایی در ترخیص کالاهای اساسی، پیشنهاد قرار گرفتن تمامی این اقلام در مسیر سبز ترخیص به هیأت مقررات زدایی وزارت اقتصاد داده شده و با پذیرش این موضوع، به زودی تمامی کالاهای اساسی و ضروری کشور از مسیر سبز گمرک ترخیص شده و صرفاً هنگام خروج کالا از گمرک، مجوزهای قانونی لازم اخذ خواهد شد.

ارونقی گفت: در حال حاضر، ۵۵ فروند کشتی، حاوی بیش از ۲ میلیون تُن کالای اساسی نیز درحال تخلیۀ کالاهای خود یا منتظر در لنگرگاه بوده و هیچگونه کمبودی از نظر کالاهای اساسی وجود ندارد.

معاون فنی گمرک اشاره کرد: در حال حاضر بیش از ۱۰ هزار تُن محمولۀ مرغ منجمد در سردخانه‌های استان تهران تخلیه و ضمن نمونه برداری و صدور مجوزهای قانونی از جمله مجوز دامپزشکی، اجازه ترخیص فوری قسمت عمدۀ این محموله‌ها از سوی گمرک صادر شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا