تجارت

روایت هشت سال دفاع قهرمانانه از سرزمین ایران منتشر شد

کتاب «روایت هشت سال دفاع قهرمانانه از سرزمین ایران» توسط رایزنی فرهنگی ایران در نخجوان به زبان آذری ترجمه و منتشر شد.

به گزارش ناظم نیوز، ابوالفضل ربیعی وابسته فرهنگی ایران در نخجوان گفت: کمتر از ۲ سال از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۹۷۹، رژیم بعثی عراق به نمایندگی از مجموعه‌ای از دشمنان شامل آمریکا و غرب و برخی کشور عرب منطقه جنگ تمام عیار را علیه ایران آغاز کردند. در نتیجه این تجاوز بخش‌های مهمی از ایران شامل ۵ استان همجوار با عراق و شهرهای مهم و استراتژیک به تصرف آنها در آمد. این تجاوز در شرایطی بود که انقلاب اسلامی تازه به پیروزی رسیده و کشور به ثبات و آرامش ناشی از سرنگونی نظام شاهنشاهی و استقرار نظام جمهوری اسلامی ایران نرسیده بود.

وی افزود: اتحاد ملت ایران در برابر تجاوزگری، متعاقب این حادثه بزرگ، ملت به پا خاسته ایران با رهبری حضرت امام خمینی (ره) تمام توان خود را برای مقابله با این تجاوز و بیرون راندن دشمن آغاز کرد. رهبری حکیمانه به همراه اراده های پولادین و روحیه ایثار و شهادت مردم ایران را به خروش آورد و این جنگ که بنا بود یک هفته بطول انجامد مدت هشت سال طول کشید. در پایان این جنگ نه تنها تمامی سرزمین‌ها و اراضی اشغالی ایران باز پس گرفته شد، بلکه بنیاد و هسته مقاومتی با محوریت ایران شکل گرفت که ابعاد آن کل منطقه غرب آسیا را در بر گرفته است. امروز ایران اسلامی با غرور و افتخار سالروز هشت سال دفاع مقدس خود را هر ساله گرامی می‌دارد و به پاس سرافرازی‌های فرزندان غیور خود بعنوان لنگره صلح و ثبات و امنیت در منطقه است و در برابر زیاده خواهان و دشمنان استوار و قدرتمند ایستاده است.

ربیعی در ادامه گفت: در این کتاب به واقعیت‌هایی از جنگ تحمیلی از قبیل؛ آغاز کننده جنگ تحمیلی، دلایل آغاز جنگ و تاریخ شروع جنگ، اقدامات ارتش بعث عراق در آغاز جنگ، آغاز هجوم دشمن، اعتماد به نفس رزمندگان اسلام و تعقیب متجاوزان و… و روایت هشت سال دفاع قهرمانانه مردم ایران پرداخته شده است. در بخشی از کتاب سعی شد تا دیدگاه حضرت آیت الله سید علی خامنه‌ای (مدظله العالی) رهبر عالی جمهوری اسلامی ایران درباره اهداف دشمنان از حمله و تجاوز به ایران و دستاوردهایی که دفاع مقدس برای ایران اسلامی به همراه داشت برای آشنایی بیشتر مخاطبان روایت شود. این کتاب مرجع خوبی برای علاقه‌مندان به تاریخ انقلاب اسلامی ایران، دفاع مقدس و دیدگاه‌های مقام معظم رهبری (مدظله العالی) همچنین محققان، اساتید و دانشجویان درباره واقعیت‌های تاریخی جنگ تحمیلی رژیم بعثی عراق علیه ایران کاربرد دارد.

رایزن فرهنگی ایران در نخجوان درباره اهمیت ترجمه این کتاب گفت: ترجمه این کتاب به زبان آذربایجانی می تواند در بیان و نشان دادن حقایق و واقعیت های جنگ از قبیل اینکه آغاز کننده جنگ رژیم بعثی عراق بوده و ملت غیور ایران به دفاع از سرزمین خود برآمده اند در راستای رفع شبهه افکنی ها در پاسخ به برخی جریانات ایران هراسی در منطقه جمهوری آذربایجان و جمهوری خودمختار نخجوان موثر باشد.

علاقه‌مندان می توانند در فضای مجازی به آدرس https://nakhchivan.icro.ir/uploads/nullll.pdf پایگاه اینترنتی نمایندگی فرهنگی نخجوان مراجعه و فایل الکترونیکی این کتاب را دریافت کنند. این هشتمین کتابی است که وابستگی فرهنگی سرکنسولگری جمهوری خودمختار نخجوان از فارسی به آذری ترجمه و منتشر می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا