تجارت

جزئیات سوگواره عکس آئینی «اربعین ۱۴۰۰» تشریح شد

نشست خبری سوگواره عکس آئینی «اربعین ۱۴۰۰» روز یکشنبه ۲۱ شهریورماه با حضور مهدی توکلیان دبیر این رویداد، علی‌اصغر خسروی مدیر فرهنگی هنری منطقه ۱۶ و رئیس فرهنگسرای بهمن برگزار شد.

به گزارش ناظم نیوز به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگی هنری شهرداری، نشست خبری سوگواره عکس آئینی «اربعین ۱۴۰۰» روز یکشنبه ۲۱ شهریورماه با حضور مهدی توکلیان دبیر این سوگواره، علی‌اصغر خسروی مدیر فرهنگی هنری منطقه ۱۶ و رئیس فرهنگسرای بهمن و جمعی از خبرنگاران در فرهنگسرای بهمن برگزار شد.

در ابتدای نشست، مهدی توکلیان دبیر سوگواره عکس آئینی «اربعین ۱۴۰۰» عنوان کرد: با توجه به توسعه تکنولوژی و پیشرفت رسانه‌های نوظهور در عصر حاضر و اینکه رسانه‌ها تعاملی شده‌اند و دیگر یک‌سویه نیستند، این پیشرفت‌ها ابزارهایی را در اختیار هنرمندان و مردم قرار داده که گوشی‌های هوشمند و دوربین‌های دیجیتال از جمله این ابزارها هستند. بنابراین نگاه به عکاسی متفاوت از قبل شده و عکس به عنوان یک رسانه، مقبولیتش را در میان توده مردم به دست آورده است.

وی افزود: بدون شک هنر همواره در همیشه تاریخ در انتقال تاریخ، فرهنگ و مباحث ارزشی تأثیرگذار بوده و این مختص به دین مبین اسلام هم نیست. این تعامل بین هنر، رسانه و فرهنگ، اتفاقی است که ضرورت برگزاری سوگواره‌هایی مانند سوگواره عکس آئینی «اربعین ۱۴۰۰» را نمایان می‌کند. دست‌اندرکاران مدیریت شهری هم از باب اینکه جهانی می‌اندیشند و محلی عمل می‌کنند، دارند پا به این عرصه می‌گذارند که فرهنگ و هنر را در سطح شهرها و محله‌ها گسترش دهند. به همین دلیل فرهنگ‌سرای بهمن برای برگزاری این سوگواره با هنرستان فضه همکاری می‌کند. همچنین یکی از اپراتورهای تلفن همراه به عنوان حامی اقتصاد فرهنگ و هنر در این رویداد حضور دارد.

توکلیان اظهار کرد: امسال با توجه به محدودیت‌های کرونایی، مراسم عزاداری ایام اربعین به شکل محدودتری برگزار می‌شود و اقوام گوناگون ایرانی با توجه به فرهنگ خودشان عزاداری می‌کنند. این سوگواره هم در سطح ملی برگزار می‌شود و هنرمندان از نقاط مختلف ایران می‌توانند در آن شرکت کنند. بر اساس تصمیم شورای سیاست‌گذاری، دکتر کمال‌الدین شاهرخ رئیس افتخاری سوگواره هستند. ایشان از پیشکسوتان عکاسی آئینی محسوب می‌شوند و سابقه هنری پرباری دارند.

وی از برگزاری کارگاه‌های تخصصی در این سوگواره با هدف معرفت افزایی هنرمندان خبر داد و گفت: هنرمندان آئینی هر چه دانش و معرفت بیشتری نسبت به موضوع داشته باشند، خروجی آثارشان تاثیرگذارتر خواهد بود. عکاسان نوجوان و جوان می‌توانند از این کارگاه‌ها نهایت استفاده را داشته باشند. به همین منظور تلاش شده از استادان متنوعی در زمینه‌های گوناگون مانند جامعه‌شناسی رویداد اربعین و سواد رسانه‌ای استفاده شود. عکاسانی که سال‌ها در راهپیمایی اربعین حضور داشتند نیز در این کارگاه‌ها تجربیات خود را به هنرجویان منتقل می‌کنند. مهم‌ترین دلیل برگزاری کارگاه‌ها، تقویت و غنا بخشیدن به محتوای فکری عکاسان و دست‌یابی به این هدف است که عکاسان به صورت پژوهش محور عکاسی کنند.

توکلیان درباره شرایط و ضوابط سوگواره عکس آئینی «اربعین ۱۴۰۰» گفت: سوگواره در دو بخش تک عکس و مجموعه عکس برگزار می‌شود. تک عکس‌هایی در اولویت داوری قرار می‌گیرند که دارای کپشن و توضیحات کافی باشند و مجموعه عکس‌هایی در اولویت قرار می‌گیرند که دارای بیانیه (statement) باشند. هدف از این کار این است که نسل جدید عکاسان را تشویق کنیم تا رسالت عکس در فضای رسانه‌ای امروز را به خوبی بشناسند و از ظرفیت‌های آن استفاده کنند.

وی اضافه کرد: هیئت‌داوران سوگواره عکس آئینی «اربعین ۱۴۰۰» از ساتیار امامی، محمدصادق حیدری، کیوان امجدیان، زهیر صیدانلو، سمیه غلامی، ثریا بیات و مهدی توکلیان تشکیل می‌شود و مهلت ارسال آثار به سوگواره ۱۴ مهرماه خواهد بود.

آئین اختتامیه سوگواره نیز در روز ۹ ربیع‌الاول سالروز آغاز امامت حضرت مهدی (عج) مصادف با ۲۴ مهرماه برگزار می‌شود. در این آئین برگزیدگان سوگواره تقدیر می‌شوند و نفرات اول تا سوم علاوه بر دریافت تندیس جشنواره و لوح سپاس، به ترتیب ۳۰، ۲۰ و ۱۰ میلیون ریال جایزه نقدی دریافت می‌کنند. همچنین از سه پیشکسوت هنر آئینی رسول اولیازاده، سید عباس میرهاشمی و جاسم غضبان پور تجلیل خواهد شد.

توکلیان در پاسخ به پرسشی درباره بایکوت خبری راهپیمایی اربعین از سوی رسانه‌های بین‌المللی گفت: در حال حاضر شما اگر با مشهورترین آژانس‌های عکس جهان نامه‌نگاری کنید و به آنها پیشنهاد خرید عکس‌های راهپیمایی اربعین را ارائه دهید، به شما عکس نخواهند داد. رویدادهای پیاده‌روی در نقاط مختلف جهان در حال برگزاری است، اما پیاده‌روی اربعین ویژگی‌های منحصر به فردی دارد که در رسانه‌های خارجی کمتر به آن پرداخته می‌شود. به عنوان مثال همه امکانات رفاهی در این رویداد رایگان است، اما اشاره‌ای به آن نمی‌شود. چون تفرقه انداختن بین شیعه و سنی و بین دو ملت ایران و عراق، سیاست بخشی از این رسانه‌هاست و برای آن هزینه‌های هنگفتی می‌کنند. در سوگواره عکس آئینی «اربعین ۱۴۰۰» تلاش می‌کنیم با ایرانیان خارج از کشور ارتباط برقرار کنیم تا با همکاری آنان، نمایشگاه‌هایی از عکس‌های برگزیده سوگواره برگزار کنیم.

در ادامه نشست، علی‌اصغر خسروی مدیر فرهنگی هنری منطقه ۱۶ و رئیس فرهنگ‌سرای بهمن ضمن خوشامدگویی به خبرنگاران و عکاسان حاضر در نشست گفت: کرونا باعث تعطیلی فعالیت‌های میدانی بسیاری شد، اما ما در سازمان فرهنگی هنری این فعالیت‌ها را تعطیل نکردیم و در حوزه‌های گوناگون برنامه‌هایی اجرا شد. برگزاری مراسم آئینی اقوام ایران در فضای باز فرهنگ‌سرای بهمن در دهه اول محرم یکی از این برنامه‌ها بود. برنامه «پرده عشاق» با تجلیل از پیرغلامان اهل بیت (ع) دیگر برنامه‌ای است که به زودی برگزار می‌شود.

وی اضافه کرد: برای ثبت چنین رویدادهایی، برگزاری سوگواره عکس آئینی «اربعین ۱۴۰۰» در دستور کارمان قرار گرفت. تجربه برگزاری سوگواره هنرهای نمایشی و آئین‌های سنتی «خمسه» در محرم و صفر سال‌های گذشته، به ما کمک می‌کند که دچار کلیشه‌ها نشویم و به دنبال نگاه‌های هنری تازه باشیم. روضه‌های خانگی یکی از رویدادهایی است که در دو سال اخیر با توجه به شیوع کرونا رونق گرفته و یکی از محورهای موضوعی سوگواره نیز هست.

رئیس فرهنگ‌سرای بهمن تصریح کرد: زبان هنر به انتقال مفاهیم مذهبی کمک می‌کند و در کارگاه‌های آموزشی‌ای که برپا می‌شود، تلاش می‌کنیم این نگاه هنری متفاوت را در هنرجویان ایجاد کنیم. البته در این کارگاه‌ها پروتکل‌های بهداشتی مقابله با کرونا نیز باید رعایت شود که با توجه به فضای باز و وسیع فرهنگ‌سرای بهمن این اتفاق شدنی است. باید توجه کنیم که کرونا نباید باعث تعطیلی فعالیت‌های فرهنگی هنری شود.

وی در پایان گفت: برای سوگواره عکس آئینی «اربعین ۱۴۰۰» برنامه‌ریزی دقیقی از سه ماه پیش آغاز شد و امیدواریم بتوانیم آن را با بهترین کیفیت برگزار کنیم. قدم گذاشتن در این مسیر سختی‌های خودش را دارد، اما رسالت فرهنگ‌سرای بهمن این است که در چنین موضوعاتی پیش‌قدم باشد. امروز سی‌امین سالگرد تأسیس فرهنگ‌سرای بهمن نیز هست و برگزاری نشست خبری سوگواره عکس آئینی «اربعین ۱۴۰۰» در این روز را به فال نیک می‌گیریم.

در پایان نشست، علی‌اصغر خسروی رئیس فرهنگ‌سرای بهمن حکم دبیری سوگواره عکس آئینی «اربعین ۱۴۰۰» را به مهدی توکلیان اعطا کرد.

علاقه‌مندان برای ثبت نام و ارسال آثار به سوگواره می‌توانند به نشانی bahman.farhangsara.ir مراجعه کنند و برای دریافت اطلاعات بیشتر با شماره تلفن‌های ۵۵۳۱۲۳۰۴ و ۵۵۰۶۰۱۶۶ تماس بگیرند. همچنین صفحات sugvare.akasi و farhangsara_bahman در اینستاگرام میزبان مخاطبان است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا