تجارت

تغییر روسا از کدام دانشگاهها کلید می خورد/ جدول زمانی پایان حکم

شنیده ها حاکی از آن است که تغییر روسای دانشگاه ها در دستور کار وزیر علوم قرار گرفته و شاخص های تعیین روسای جدید در حال تدوین است.

به گزارش ناظم نیوز، حدود یک ماه از انتخاب محمدعلی زلفی‌گل به عنوان وزیر علوم، تحقیقات و فناوری دولت سیزدهم می گذرد؛ او در اولین تغییرات مدیریتی در این وزارتخانه، در حکمی «محمد سلیمانی» را به عنوان قائم مقام وزیر و رئیس مرکز هیئت‌های امنا و هیئت‌های ممیزه و «علی شمسی‌پور» را به عنوان مشاور وزیر و سرپرست دفتر وزارتی منصوب کرد.

پس از این تغییرات، تاکنون دیگر خبری از انتصاب جدیدی در این وزارتخانه نیست و مدیران، معاونان و روسای دانشگاه ها در انتظار تصمیم جدید آقای وزیر برای عزل و نصب های پیش رو هستند. هرچند زلفی گل با رویکردی محافظه کارانه گفته است برای تغییر روسای دانشگاه ها عجله ای ندارد اما شنیده ها حاکی از آن است که تغییر روسای دانشگاه ها در دستور کار قرار گرفته و پس از تغییر معاونان، نوبت به روسا خواهد رسید.

نحوه انتخاب روسای دانشگاه ها به این صورت است که فرد مورد تایید وزیر علوم ابتدا به عنوان سرپرست معرفی می‌شود و این فرد به شورای عالی انقلاب فرهنگی معرفی شده و یک کمیته ۵ نفره مجدد سوابق و پرونده آن شخص را بررسی می‌کند و در صورت تایید به عنوان رئیس دانشگاه معرفی می‌شود.

براساس آخرین ابلاغیه رئیس جمهور، از خرداد سال ۱۳۹۴ تاکنون، صلاحیت انتخاب روسای دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی به کمیته منتخب شورای عالی انقلاب فرهنگی تفویض شد. این کمیته ۵ عضو دارد که ترکیب آن عبارت است از رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس هیأت نظارت و بازرسی شورای عالی انقلاب فرهنگی.

ناظم نیوز آخرین وضعیت احکام انتصاب روسای دانشگاه ها را مورد بررسی قرار داده که بر این اساس حکم برخی روسا به پایان رسیده و زمان مدیریت برخی دیگر از روسا نیز رو به پایان است.

همچنین به استناد آئین نامه مدیریت دانشگاهها و موسسات آموزش عالی مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی، هر دانشگاه یا مؤسسه آموزش عالی بر حـسب مـورد از جانـب وزیر علوم یا وزیر بهداشت، درمان و آمـوزش پزشـکی بـه شورای عالی انقلاب فرهنگی پیشنهاد خواهد شد و پس از تائید شورا بـا حکـم وزیر به مدت چهار سال به اجرای وظایف خود خواهد پرداخـت. در این قانون ذکر شده که تمدیـد ایـن مدت بلامانع است. گفته می شود تمدید حکم روسای دانشگاه هایی که دو دوره مدیریت کرده اند، منعی ندارد اما معمول هم نبوده و تغییر روسایی که ۸ سال مدیریت کرده اند دور از انتظار نیست.

از سوی دیگر نیز با توجه به تغییر دولت، تجربه نشان داده تغییر مدیران دانشگاهی و روسای دانشگاه ها محتمل است. هرچند این روال در ایران مرسوم بوده و دانشگاه ها در ایران تحت تاثیر تغییرات دولت قرار دارند اما در برخی کشورها ماندگاری یا عزل روسا، ارتباطی با این دسته از تغییرات ندارد.

روسای دانشگاه تهران، دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دانشگاه الزهرا، دانشگاه علامه طباطبایی، دانشگاه جامع علمی کاربردی، دانشگاه اراک، دانشگاه ارومیه، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه اصفهان از جمله افرادی هستند که در حال گذراندن دوره دوم ۴ ساله خود هستند. شنیده ها حاکی از آن است که تغییر روسای این دانشگاه ها در اولویت وزارت علوم قرار دارد.

در میان روسای دانشگاه ها، زمان مدیریت حسین سلیمی رئیس دانشگاه علامه طباطبایی به پایان رسیده و تا چند ماه دیگر پایان حکم روسای دانشگاه های فردوسی مشهد، اراک و ارومیه فرا می رسد.

تاریخ انتصاب روسای دانشگاه هایی که برای بار دوم به مدت ۴ سال ابقا شده اند و همچنین زمان پایان حکم آن ها در جدول زیر قابل مشاهده است:

روسای دانشگاه ها تاریخ انتصاب تاریخ پایان حکم
۱- رئیس دانشگاه تهران ۲۶ تیرماه ۱۳۹۷ ۲۶ تیرماه ۱۴۰۱
۲- رئیس دانشگاه صنعتی شریف ۳۰ تیرماه ۱۳۹۷ ۳۰ تیرماه ۱۴۰۱
۳- رئیس دانشگاه تربیت مدرس ۲ خرداد ۱۳۹۷ ۲ خرداد ۱۴۰۱
۴- رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر ۵ خردادماه ۱۳۹۷ ۵ خرداد ۱۴۰۱
۵- رئیس دانشگاه الزهرا ۱۹ اسفندماه ۱۳۹۹ ۱۹ اسفندماه ۱۴۰۳
۶- رئیس دانشگاه علامه طباطبایی ۱۵ شهریور ۱۳۹۶ ۱۵ شهریور ۱۴۰۰
۷- رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ ۱۱ خرداد ۱۴۰۳
۸- رئیس دانشگاه اراک ۱۱ دی ماه ۱۳۹۶ ۱۱ دی ۱۴۰۰
۹- رئیس دانشگاه ارومیه ۱۲ دی ماه ۱۳۹۶ ۱۲ دی ۱۴۰۰
۱۰- رئیس دانشگاه فردوسی مشهد ۲ دی ماه ۱۳۹۶ ۲ دی ۱۴۰۰
۱۱- رئیس دانشگاه اصفهان ۲ مرداد ۱۳۹۷ ۲ مرداد ۱۴۰۱
۱۲-رئیس دانشگاه شهید باهنر کرمان ۳۰ آذرماه ۹۸ ۳۰ آذرماه ۱۴۰۲

وضعیت حکم انتصاب و تاریخ پایان احکام روسای سایر دانشگاه ها به شرح زیر است؛

روسای دانشگاه تاریخ انتصاب تاریخ پایان حکم
۱- رئیس دانشگاه شهید بهشتی ۱۱ شهریور ۱۳۹۸ ۱۱ شهریور ۱۴۰۲
۲-رئیس دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی ۲۶ تیرماه ۱۳۹۸ ۲۶ تیرماه ۱۴۰۲
۳-رئیس دانشگاه علم و صنعت ۹ تیرماه ۱۳۹۷ ۹ تیرماه ۱۴۰۱
۴-رئیس دانشگاه پیام نور ۲۲ آذرماه ۱۳۹۶ ۲۲ آذرماه ۱۴۰۰
۵-دانشگاه صنعتی اصفهان ۵ خرداد ۱۳۹۸ ۵ خردادماه ۱۴۰۲
۶-رئیس دانشگاه شیراز ۹ دی ماه ۱۳۹۶ ۹ دی ماه ۱۴۰۰
۷-رئیس دانشگاه صنعتی شیراز ۲۷ آبان ماه ۱۳۹۷ ۲۷ آبان ماه ۱۴۰۱
۸-دانشگاه شهرکرد ۳۰ آبان ۱۳۹۷ ۳۰ آبان ماه ۱۴۰۱
۹-دانشگاه صنعتی همدان ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۴
۱۰-دانشگاه تبریز ۱۸ شهریور ۱۳۹۷ ۱۸ شهریور ۱۴۰۱
۱۱-دانشگاه سیستان و بلوچستان ۴ بهمن ۱۳۹۷ ۴ بهمن ۱۴۰۱

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا