تجارت

بزرگداشت هفته جهانی گردشگری با میزبانی ۵ استان

مراسم هفته گردشگری با در نظر گرفتن پاندمی کرونا و ایام اربعین و ۲۸ صفر با میزبانی اردبیل، کردستان، کرمانشاه، کرمان و فارس، با پیام شروع مجدد گردشگری همگام با سایر کشورها برگزار می‌شود.

به گزارش ناظم نیوز، ولی تیموری معاون گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با اشاره به اهمیت بزرگداشت روز جهانی گردشگری، بیان کرد: براساس مصوبات سازمان جهانی گردشگری ۲۷ سپتامبر مصادف با ۵ مهر به‌عنوان روز جهانی گردشگری نامگذاری شده است و از دو سال قبل نیز این روز با پیشنهاد معاونت گردشگری و تأیید شورای انقلاب فرهنگی در تقویم ملی ثبت شد.

معاون گردشگری تصریح کرد: امسال نیز همانند روال سال‌های گذشته به یک روز بسنده نکرده و از این فرصت یک هفته‌ای برای معرفی برنامه‌ها و سیاست‌های حوزه گردشگری همچنین ارتباط بیشتر و تبادل تجربه بین فعالان این صنعت و دستگاه‌های مرتبط بیشترین بهره را خواهیم برد.

تیموری با تاکید بر اینکه در سه سال گذشته سعی بر برگزاری این مناسبت با در نظر گرفتن سیاست‌های وزارتخانه مبنی بر تحقق شعار توزیع سفر در کشور بوده است، افزود: بر همین اساس سیاست برگزاری مراسم در استان‌های کم‌تر شناخته شده‌ای مانند سیستان‌وبلوچستان، کردستان و سمنان در راستای معرفی ظرفیت‌های این استان‌ها اجرا شد.

معاون گردشگری کشور با بیان اینکه برنامه‌های امسال با در نظر گرفتن شرایط کرونا و ایام مذهبی انجام می‌شود، بیان کرد: به دلیل همزمانی روز جهانی گردشگری با اربعین برنامه‌ها از ششم مهرماه به صورت فیزیکی و مجازی آغاز می‌شود. با توجه به اینکه پایان هفته گردشگری نیز با ۲۸ صفر مصادف شده، برنامه‌ریزی‌ها با در نظر گرفتن اهمیت معنوی و مذهبی این ایام و ملاحظات مربوط به آن انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه میزبانی به پنج استان و با دو رویکرد متفاوت واگذار شده است، افزود: هفته گردشگری با میزبانی استان اردبیل که جزو مسیرهای جدید گردشگری در محور شمال غرب کشور و از استان‌های مقید و متعهد به برنامه‌های مذهبی است در روز ششم مهرماه آغاز می‌شود.

تیموری از استان‌های کردستان و کرمانشاه به صورت مشترک به‌عنوان میزبان بعدی نام برد و ادامه داد: مراسم روز هشتم مهرماه در منطقه اورامانات که امسال به ثبت جهانی رسید و از دیگر محورهای جدید گردشگری در مسیر شمال غرب کشور به شمار می‌رود، برگزار می‌شود.

معاون گردشگری کشور تصریح کرد: استان‌های کرمان و فارس نیز دو استان دیگری هستند که با رویکرد مسیر سنتی گردشگری کشور برای میزبانی انتخاب شده‌اند و به ترتیب در روزهای دهم و یازدهم مهرماه مراسمی را برای بزرگداشت هفته جهانی گردشگری تدارک دیده‌اند، ۲۷ استان دیگر نیز برنامه‌های جداگانه‌ای در این ایام خواهند داشت.

او با تاکید بر برنامه‌ریزی‌های انجام شده با مشارکت بخش خصوصی هر استان، بیان کرد: در کنار معرفی ظرفیت‌های گردشگری هر استان، برنامه‌های آئینی و مذهبی مثل مداحی و تعزیه در نظر گرفته شده است. همچنین در راستای تنوع‌بخشی گردشگری بسته‌های گردشگری زیارتی معرفی می‌شود و علاقه‌مندان می‌توانند از این ظرفیت بهره ببرند.

تیموری چگونگی تبیین شعار امسال مبنی بر گردشگری ابزاری برای رشد فراگیر را از دیگر محور کارها اعلام کرد و افزود: با توجه به اهمیت بررسی ابعاد این شعار و چگونگی تحقق آن سخنرانی‌هایی از صاحب‌نظران علمی حوزه گردشگری با موضوع تبیین شعار سال ۲۰۲۱ برنامه‌ریزی شده است.

معاون گردشگری کشور رونمایی از پروژه‌های ملی و تقدیر از فعالان گردشگری استان را از دیگر برنامه استان‌ها دانست و تصریح کرد: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده قرار است پروژه‌ها با حضور مهندس ضرغامی به بهره‌برداری برسند. همچنین حضور وزیر گردشگری در استان‌ها اهمیت و ضرورت پرداختن به موضوع گردشگری را بر مقامات استانی بیش از پیش روشن می‌کند.

وی با اشاره به اینکه شروع مجدد گردشگری همگام با سایر کشورها به‌عنوان پیام هفته جهانی گردشگری در نظر گرفته شده است، بیان کرد: از آنجا که در دو سال گذشته شیوع پاندمی کرونا بیشترین آسیب را متحمل صنعت گردشگری کرده است، بر آن هستیم که با توجه به شدت گرفتن سرعت واکسیناسیون و عبور از پیک از این فرصت برای انتقال پیام امید و نشاط به فعالان گردشگری استفاده کنیم.

تیموری با بیان اینکه بذر اعتماد، امید از طریق برگزاری این مراسم‌ها به مردم و فعالان صنعت گردشگری منتقل خواهد شد، افزود: صنعت گردشگری در حال بازگشت به روزهای خوب است و فعالان گردشگری با برنامه‌های هوشمندانه، رعایت پروتکل‌ها و انجام سفرهای ایمن می‌توانند نقش‌آفرینی خود را از سر بگیرند.

معاون گردشگری کشور با تاکید بر اهمیت سفر برای کاهش استرس و تنش‌های ناشی از کرونا، تصریح کرد: در دوران پساکرونا علاوه بر نقش مهم سفر در برطرف کردن اضطراب‌ها و تزریق نشاط به جامعه، موتور محرکه اقتصاد را در جهان روشن خواهد کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا