تجارت

بازدید معاون هنری از نمایشگاه نقاشی جلال شباهنگی و احمد وکیلی

سیدمجتبی حسینی معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از ۲ نمایشگاه نقاشی در گالری‌های تهران دیدن کرد.

به گزارش ناظم نیوز به نقل از روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید مجتبی حسینی معاون امور هنری وزیر ارشاد عصر جمعه ۲۶ شهریور از نمایشگاه نقاشی احمد وکیلی با عنوان «جامعه دران» در گالری عصر و نمایشگاه جلال شباهنگی در گالری ریشه ۲۹ دیدن کرد.

نمایشگاه مروری بر آثار جلال شباهنگی مجموعه‌ای از آثار نقاشی و همچنین نقاشی گل و مرغ را از این هنرمند ۸۶ ساله به نمایش گذاشته است که تا ۱۶ مهرماه در گاری ریشه ۲۹ ادامه داد. نمایشگاه احمد وکیلی با عنوان «جامه دران» نیز همزمان با شصتمین سال تولد این هنرمند در گالری عصر برگزار شده است که تا ۱۹ مهر برقرار است.

وکیلی در یادداشتی درباره نمایشگاهش نوشته است: «مجموعه حاضر برگرفته از گوشه‌ای است به نام «جامه دران» که در آواز ترک، اصفهان و … نواخته می‌شود. موسیقی ایران زمین متشکل از هفت دستگاه و پنج آواز است که هر کدام حال و هوای خود را دارند. از این رو موزیسین برای تغییر این حال و هوا با تسلط به دستگاه‌ها و بر اساس بداهه، گاهی فضا را تغییر داده و از دستگاهی به دستگاه دیگر نقل مکان می‌کند. برای اینکه سکته ای در این جا به جایی حس نشود گوشه‌هایی هستند که پلی را ایجاد می‌کنند تا شنونده به آهستگی وارد فضای بعدی شود. جامه دران از آن جمله گوشه هاست و به قول اهالی موسیقی گوشه‌ای است سیال.

از آنجا که علاقه وافری به موسیقی اصیل ایران داشته و دارم، این مجموعه را با در نظر گرفتن خصلت ذاتی جامه دران کار کرده و تلاش داشته ام علاوه بر گسترش سیال بودن در خود اثر، با قرار دادن آثار کنار هم نیز به این مهم دست یابم. سیال بودن مفهومی است که در فضایی بصری دو کنتراست را به نرمی با هم آشتی می‌دهد و هنرمند بسته به دانش خود و زیر و بم عناصر بصری می‌تواند هزاران نوع از آن را تجربه کند.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا