اقتصادی

انواع مدل های سرمایه گذاری برای جذاب شدن ساخت نیروگاه های تجدیدپذیر در ایران

ناظم نیوز : علی شب نورد در گفت و گو با خبرنگار ساتبا خاطرنشان کرد: ساخت نیروگاه های تجدیدپذیر توسط صنایع، ساخت نیروگاه های خورشیدی در شهرک های صنعتی و زمین های شخصی، ساخت نیروگاه های خورشیدی با استفاده از ظرفیت ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید، ساخت نیروگاه و عرضه برق تجدیدپذیر در تابلوی سبز بورس انرژی، ساخت نیروگاه در شهرک تخصصی خورشیدی و ساخت نیروگاه تجدیدپذیر به منظور تامین برق مراکز استخراج مرز دارایی ها از جمله مدل های سرمایه گذاری در صنعت تجدیدپذیرهاست.

علی شب نورد انواع مدل‌های سرمایه گذاری برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر را برشمرد و خاطرنشان کرد: ساخت نیروگاه‌های تجدیدپذیر توسط صنایع، ساخت نیروگاه‌های خورشیدی در شهرک‌های صنعتی و زمین‌های شخصی، ساخت نیروگاه‌های خورشیدی با استفاده از ظرفیت ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید، ساخت نیروگاه و عرضه برق تجدیدپذیر در تابلوی سبز بورس انرژی، ساخت نیروگاه در شهرک تخصصی خورشیدی و ساخت نیروگاه تجدیدپذیر به منظور تامین برق مراکز استخراج مرز دارایی‌ها از جمله مدل‌های سرمایه گذاری در صنعت تجدیدپذیرهاست.

وی به مدل تامین برق صنایع برای احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر توسط صنایع اشاره کرد و گفت: صنایع با مصرف بیش از یک مگاوات یا می‌توانند با ساخت نیروگاه تجدیدپذیر، برق تولیدی را به شبکه سراسری تزریق کنند و معادل آن را در محل مصرف دریافت کنند و یا معادل ۲ درصد برق مصرفی را از تابلوی برق سبز خریداری کنند و در غیر این صورت باید معادل آن را با قیمت برق تجدیدپذیر بر روی قبوض برق پرداخت کنند.

وی افزود: براساس مدل تهاتر انرژی صنعت، صنایعی که اقدام به ساخت نیروگاه تجدیدپذیر در هر نقطه از کشور کنند، به میزان برق تولیدی نیروگاه در بازه زمانی ۸ تا ۲۴ ساعت، برق هموار در نقطه مصرف دریافت خواهند کرد که این برق مشمول، قطع و محدودیت شبکه نخواهد شد.

شب نورد به نحوه پرداخت تسهیلات به تولیدکنندگان انرژی‌های تجدیدپذیر، اشاره و عنوان کرد: براساس تفاهمنامه‌ای که با صندوق توسعه ملی منعقد شده، نیروگاه‌هایی که توسط صنایع و یا از محل ماده ۱۲ قانون جهش تولید دانش بنیان ساخته می‌شوند قابلیت استفاده از تسهیلات صندوق را می‌یابند. اولویت معرفی سرمایه گذاران به صندوق بر اساس تعیین صلاحیت ساتبا صورت می‌گیرد تا براساس نیاز شبکه سراسری و احتمال بیشتر و سریعتر برای در مدار قرار گرفتن به منظور دریافت تسهیلات در اولویت قرار گیرند.

مدیر کل نظارت بر احداث و تولید نیروگاه‌های ساتبا تصریح کرد: در پی ابلاغ قانون ماده ۴ و ۱۶ قانون جهش تولید دانش بنیان، صنایع موظف شده اند که ظرف یکسال تا ۵ سال ۲۰ درصد از دیماند برق مصرفی خود را انرژی‌های تجدیدپذیر تامین کنند. این قوانین یکی از همان نیروی محرکه توسط حوزه تجدیدپذیر هستند که باعث تشویق صنایع به ایجاد نیروگاه‌های تجدیدپذیر می‌شود.

وی اضافه کرد: دستگاه‌هایی اجرایی نیز موظف شده اند طی ۴ سال ۲۰ درصد و سالانه ۵ درصد برق مصرفی خود را از انرژی‌های تجدیدپذیر تامین کنند.

شب نورد، برنامه دولت سیزدهم برای ساخت ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر را تا پایان کار دولت، تشریح و خاطرنشان کرد: از ابتدای کار دولت سیزدهم تصمیم گرفته شد، ظرف چهار سال ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر ایجاد شود و تا انتهای برنامه هفتم این میزان به ۱۵ هزار مگاوات افزایش یابد.

مدیر کل نظارت بر احداث و تولید نیروگاه‌های ساتبا با بیان اینکه هم اینک ظرفیت فعلی تولید برق تجدیدپذیر در ایران هزار و ۱۶۸ مگاوات است، یادآور شد: در شورای عالی انرژی تصمیم گرفته شد، طی برنامه هفتم توسعه ۱۵ هزار مگاوات نیروگاهی تجدیدپذیر به ظرفیت فعلی اضافه شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا