اقتصادیتولید و تجارت

افزایش ۱۳ درصدی تولید سیمان در کشور

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: پارسال ۶۸ میلیون تن سیمان در کشور تولید شد که در هم‌سنجی با سال ۹۸ رشد ۱۳ درصدی داشته است

به گزارش ناظم نیوز،«علیرضا رزم‌حسینی» ‌ امروز (سه‌شنبه) با حضور در صحن علنی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالات نمایندگان مجلس درخصوص علت افزایش قیمت فولاد و سیمان افزود: مطالعات نشان داده به ازای هر ۱۰ درصد رشد نقدینگی، پنج درصد به تورم اضافه شده و هر ۱۰ درصد افزایش نرخ ارز به میزان هشت درصد شاخص قیمت کالاهای وارداتی را افزایش خواهد داد.
به گفته این مقام مسوول، در بحث هزینه‌های تولید شاهد ۲.۵ برابر شدن قیمت گاز برای صنایع انرژی‌بر، چهار تا پنج برابر شدن قیمت برق برای صنایع سنگین و انرژی‌بر، رشد ۶۶ درصدی هزینه‌های حمل و نقل، افزایش ۱۶۵ درصدی قیمت آجر نسور مورد استفاده در صنایع سیمان، رشد ۲۴۲ درصدی قطعات و ملزومات صنایع سیمان و همچنین افزایش ۲۸۰ درصدی قیمت کیسه سیمان بودیم.
وی با اشاره به رشد تولید سیمان، ادامه‌داد: یکی از افتخارات نظام مقدس اسلامی تولید سیمان و فولاد بود که روزگاری در آنها واردکننده بودیم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه خاطرنشان‌کرد: با وجود افزایش قیمت سیمان، نظارت‌های این وزارتخانه افزایش یافته است به طوری که پارسال ۱۵ هزار و ۵۷۶ فقره بازرسی انجام شد که ۱۸ درصد نسبت به سال ۹۸ افزایش داشته و فقط پرونده‌های تعزیراتی در ۶ ماه دوم سال گذشته ۳۰ درصد افزایش داشته است.
وی با بیان اینکه از بابت گرانی‌ها متاسفیم، یادآور شد: با خروج ترامپ از برجام و اعمال تحریم‌های ظالمانه، نرخ ارز حدود ۱۰ برابر و روی همه کالاها اثرگذار شد.
رزم‌حسینی با اشاره به نامگذاری امسال به «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها» بیان‌داشت: در این راستا سه بسته از جمله در راستای رفع قوانین مزاحم تدوین شده، وزارت صنعت از ابتدا موضوع مانع‌زدایی و پشتیبانی از تولید را به استان‌ها ابلاغ کرده و اختیارات استان‌ها را افزایش داده است.
وی اضافه‌کرد: روز گذشته برای نخستین بار ۶ هزار محدوده معدنی که نزدیک به ۵۰ سال در اختیار عده‌ای بود که به مجوز فروشی پرداخته یا بین خود دست به دست می‌کردند، از حبس خارج کردیم که از طریق مزایده عمومی به علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری واگذار خواهد شد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت یادآوری کرد: هرچند سهم سیمان در صنعت ساختمان‌سازی فقط چهار دهم درصد است اما باید از تولید و اشتغال در این عرصه حمایت کنیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا