بانک

ارز روغن خام بخش خصوصی در جیب شرکت بازرگانی دولتی

عضو هیات مدیره انجمن صنایع روغن نباتی گفت:در حالی که روغن های وارداتی بخش خصوصی از فروردین ماه در گمرک مانده، دولت می گوید سهمیه ارز ۶ ماهه نخست سال ۱۴۰۰ برای واردات روغن خام پرداخت شده است.

یک عضو هیأت مدیره انجمن روغن نباتی در گفتگو با ناظم نیوز افزود: حدود ۶ ماه است که روغن‌های بخش خصوصی در بنادر کشور رسوب کرده اما دولت و بانک مرکزی هیچ ارزی برای ترخیص روغن‌های وارداتی بخش خصوصی پرداخت نمی‌کند.

وی که خواست نامش در خبر ذکر نشود، با بیان اینکه دولت نباید به عنوان تاجر، تصمیم گیر و مجری، رقیب بخش خصوصی باشد، گفت: بخش عمده سهمیه ارزی واردات روغن خام در شش ماه نخست سال جاری به شرکت بازرگانی دولتی ایران پرداخت شده و ادامه این روند منجر به تخریب وجه بخش خصوصی ایران در بازار جهانی است.

عضو هیأت مدیره انجمن صنفی صنایع روغن نباتی ایران خاطرنشان کرد: در حالی که روغن‌های خام کارخانجات روغن نباتی در بنادر منتظر دریافت ارز است شرکت بازرگانی دولتی برای تحویل روغن خام مورد نیاز کارخانجات پول روغن خام را نقدی دریافت کرده و با هزار زحمت بعد از یک ماه تحویل می‌دهد.

وی افزود: این روند ظلم به بخش خصوصی است که مواد اولیه اش در بنادر چشم انتظار تخصیص ارز باشد و برای خرید همان مواد اولیه مجبور باشد به صورت ریالی و نقدی به شرکت بازرگانی دولتی پول بدهد.

این فعال صنعت روغن نباتی تصریح کرد: بخش خصوصی در صنعت روغن نباتی در حال بی اعتبار شدن و نابودی است و نباید شرکت بازرگانی دولتی تافته جدا بافته تخصیص ارز و رقیب بخش خصوصی باشد.

وی همچنین از سید جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی در خواست کرد تا اجازه ندهد مسیر غلط دولت گذشته که منجر به نابسامانی بازار روغن نباتی در سال گذشته شد، تکرار شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا