هنر

قطب‌الدین صادقی: مجموعه تئاتر شهر معبد تئاتر ایران است

ناظم نیوز: قطب‌الدین صادقی در‌باره اتفاقات خوبی درباره تئاتر شهر در حال رخ داده است، گفت: مجموعه تئاتر شهر معبد تئاتر ایران است.

در روزهای اخیر و البته بعد از سالها اعتراض و گلایه هنرمندان تئاتری و علاقمندان به تئاتر، درباره وضعیت تاسف بار محدوده تئاتر شهر و محوطه بیرونی آن، با اجرای طرح پاک‌سازی حریم مجموعه تئاتر شهر، پس از مدت‌ها و با توجه به درخواست‌های مکرر هنرمندان، پیگیری‌های اداره کل هنرهای نمایشی و معاونت امور هنری به‌تازگی عملی شده است. قطب‌الدین صادقی، هنرمند، مدرس و کارگردان باسابقه تئاتر با ابراز خشنودی از اجرای طرح پاک‌سازی محوطه بیرونی مجموعه تئاتر شهر از لزوم و ضرورت محافظت از وجهه فرهنگی، معماری منحصربه‌فرد و قداست این مجموعه سخن گفت.
قطب‌الدین صادقی در‌باره اتفاقات خوبی درباره تئاتر شهر در حال رخ داده است، گفت: مجموعه تئاتر شهر معبد تئاتر ایران است. این مجموعه درست یا غلط، موتور خلاقه تئاتر ایران و الگوی فرهنگی و هنری کشور است که کسی حق ندارد با تصاویر زشت و بی‌توجهی، آن را به دست فراموشی بسپارد. متأسفانه طی سال‌های اخیر، وجهه فرهنگی این مجموعه به دلیل حضور نابه‌سامانی‌های فرهنگی و هنری به‌شدت سقوط کرده است.
این هنرمند ضمن ابراز خوشحالی از پاک‌سازی فضای اطراف مجموعه افزود: به نظر من اولین گام پس از پاک‌سازی فضای مجموعه تئاتر شهر، کشیدن حصار است. مدیران فرهنگی نباید بگذارند کلیت فرهنگی این فضا، عرصه فعالیت آدم‌های سودجو شود. قطعا دست‌فروشان شرافتمند هستند و باید برای آن‌ها فضای دیگری به‌منظور ادامه حیات شغلی‌شان در نظر گرفته شود اما در عین حال حریم تئاتر شهر، فضای تجارت‌های سبک و فعالیت افرادی که حضورشان به مشکلات اخلاقی و اجتماعی در این محل منتج شده است، نیست.
این نویسنده و کارگردان پیشکسوت تئاتر با تأکید بر لزوم حصارکشی در اطراف مجموعه گفت: حصارکشی باید به‌منظور حراست از کلیت معماری بیرونی مجموعه تئاتر شهر انجام شود‌. ضروری است از این فضای فرهنگی در چارچوب یک حصار اطمینان‌بخش پاسداری شود. دانشگاه، مسجد، مجلس و دیگر فضاها به دلیل قداستی که دارند دارای حصار هستند تا هیچکس به حریم آن‌ها تجاوز نکند. اینجا جهان سوم است و متأسفانه بعضی تعاریف سر جای خود نیستند. ما باید با چارچوب‌های منطقه‌ای این تعاریف را جا بیندازیم و حرمت این مکان‌ها را نگه داریم. مجموعه تئاتر شهر هم برای اهالی فرهنگ و هنر قداست دارد و نیازمند حریم است و حفظ و حراست وجهه فرهنگی آن و معماری منحصربه‌فردش واجب است.
قطب‌الدین صادقی در پایان سخنانش به دنیای جوانان گفت: قطعا بعد از حصارکشی می‌توان به تبدیل شدن فضای اطراف این مجموعه به یک پاتوق فرهنگی فکر کرد. اداره کل هنرهای نمایشی پس از تلاش‌هایی که بعد از مدت‌ها در راستای پاک‌سازی فضای اطراف مجموعه به بار نشسته است، باید به فکر تبدیل این فضا به یک پاتوق فرهنگی با اجرای نمایشگاه‌های عکاسی، گالری‌های هنری، نمایش‌های خیابانی باشد؛ اما باز هم تأکید می‌کنم این اقدامات بدون حراست و حفاظت از معماری و حریم بیرونی این مجموعه اتفاق نخواهد ‌افتاد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا