کشاورزی

ابلاغ دستورالعمل فنی خرید تضمینی گندم در روزهای آینده/ ۸۰ درصد کشت گندم مکانیزه شده است

پایگاه خبری ناظم نیوز: مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی از تدوین پیش‌نویس دستورالعمل فنی خرید تضمینی گندم خبر داد و گفت: در روزهای آینده این دستورالعمل از سوی وزیر جهاد کشاورزی اعلام می‌شود.

به گزارش ناظم نیوز به نقل از اخبار روزانه کشاورزی و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، سهراب سهرابی امروز در نشست خبری به مناسبت گرامیداشت سالگرد انقلاب اسلامی اظهار داشت: در بودجه سال آینده نقدینگی خرید تضمینی دیده شده و در زمان خود پرداخت صورت می‌گیرد.

وی گفت: اعتبارات خرید تضمینی گندم از سه محل اعتبارات شرکت بازرگانی دولتی ایران، ستاد هدفمندی یارانه‌ها و تسهیلاتی که شرکت بازرگانی دولتی طبق قانون بودجه کشور از بانک‌های عامل دریافت می‌کنند، پرداخت می‌شود.

سهرابی ادامه داد: اکنون در مرحله داشت گندم هستیم و مدیریت تغذیه، مبارزه با آفات و آبیاری سه برنامه اصلی در حوزه این محصول است.

وی افزود: هماهنگی‌های لازم برای برداشت گندم، کنترل ضایعات و آمادگی مراکز تحویل به ویژه در اقلیم‌های جنوب کشور انجام شده است.

سهرابی با اشاره به رشد ۸۰ درصدی کشت مکانیزه گندم گفت: بیش از ۷۵ درصد گندم آبی و ۸۳ درصد گندم دیم در کشور به صورت مکانیزه کشت می‌شود.

وی سطح کل گندم کشور را ۵ میلیون و ۹۳۵ هزار هکتار عنوان و اظهار کرد: از این سطح ۳ میلیون و ۹۶۰ هزار هکتار به کشت گندم دیم و حدود یک میلیون و ۹۷۵ هزار هکتار به گندم آبی اختصاص دارد.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی در همین حال آخرین سطح کشت قراردادی گندم را یک میلیون و ۵۵۱ هزار هکتار عنوان کرد.

وی در مورد تامین بذر گندم نیز گفت: سال گذشته با همکاری بخش تحقیقات و اجرا ۳۳۰ هزار تن بذرهای اصلاح شده میان کشاورزان توزیع شد.

وی پیش‌بینی تولید گندم را به ماه‌های برداشت در فروردین و اردیبهشت موکول کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا